Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 13:38

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 01 Sep 2017, 16:57 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2015, 20:21
Mesaje: 93
AlexD scrie:
Nu obletii trebuie scosi din concurs, ca obletele se poate prinde si "normal", la distanta, regula cu distanta minima trebuie reintrodusa si scoasa regula cu minim 2 spire de pe tambur. Mi se para normal ca unii sunt revoltati, ca nimeni nu merge la pescuitul de zi cu zi sa prinda obleti biciuind apa la mal cu lanseta de feeder, adica tehnica asta este ceva contra naturii. Eu unul in locul celor de la FIPS, daca as fi vrut sa schimb ceva, as fi introdus posibilitatea de a pescui cu method mobil pe fir si cu struna max de 25 cm (ca o alternativa la cosulet cu struna minima de 50 cm) si atunci batalia ar fi fost mult mai interesanta

asta ar fi culmea, sa se oficializeze si bomba cu un carlig
mai urmeaza ca publicul "din tribune"sa vrea si senzori sa stie cand trage pestele si...s-a dus dracului pescuitul la feeder


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 01 Sep 2017, 18:43 
Neconectat

Membru din: 06 Aug 2017, 09:28
Mesaje: 6
Nu ma prea pricep la pescuit dar L-am vazut pe depascalis ca Pescuia la gardon si ne miram de ce , am avut raspunsul mai tarziu cu citeva luni cind a prins 200 si de pesti la CM


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 01 Sep 2017, 18:54 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
cismas scrie:
AlexD scrie:
Nu obletii trebuie scosi din concurs, ca obletele se poate prinde si "normal", la distanta, regula cu distanta minima trebuie reintrodusa si scoasa regula cu minim 2 spire de pe tambur. Mi se para normal ca unii sunt revoltati, ca nimeni nu merge la pescuitul de zi cu zi sa prinda obleti biciuind apa la mal cu lanseta de feeder, adica tehnica asta este ceva contra naturii. Eu unul in locul celor de la FIPS, daca as fi vrut sa schimb ceva, as fi introdus posibilitatea de a pescui cu method mobil pe fir si cu struna max de 25 cm (ca o alternativa la cosulet cu struna minima de 50 cm) si atunci batalia ar fi fost mult mai interesanta

asta ar fi culmea, sa se oficializeze si bomba cu un carlig
mai urmeaza ca publicul "din tribune"sa vrea si senzori sa stie cand trage pestele si...s-a dus dracului pescuitul la feeder

Adica cei care pescuiesc la method dau de fapt la bomba ? O gogomania ca asta inca n-am mai auzit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 01 Sep 2017, 19:13 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2015, 20:21
Mesaje: 93
pai in afara de numarul carligelor cam care ar fi diferenta
ce ne-am face daca pe lumea asta ar fi numai destepti, pentru a iesi media trebuie sa fie si "gogomani"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 01 Sep 2017, 20:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Noi 2015, 00:33
Mesaje: 548
Localitate: Timisoara
Fery83 scrie:
pivo scrie:
Eu respect părerea fiecăruia în parte. Nu contest rezultatele celor care au pescuit la oblete și nici faptul că acest tip de pescuit este unul destul de dificil. As vrea doar să-mi spui de câte ori ti-ai luat cu tine lanseta feeder și ai plecat la un pescuit de oblete? Sau câte materiale sunt pe net despre acest tip de pescuit? De ce toți pescarii care postează material video cu pescuitul la feeder își aleg altele specii ținta?


Cataline, atata timp cat FIPS-CIPS nu scoate din regulament aceasta specie, noi de ce ar trebui s-o scoatem?
In momentul in care va inscrieti la concurs, stiti regulamentul si il acceptati. Acum.... comentariile sunt de prisos!

Eu nu am solicitat scoaterea obletilor sau a pestelui de dimensiuni f. mici din concurs. Eu mi-am exprimat o parere.....poate ca din cauza ca am scris cu caractere mai mici nu s-a vazut scrisul. Si nici nu am sustinut ca pescuitul la crap cu lanseta feeder e unul sublim ( pentru ca personal pescuiesc la method cam e 2 ori pe an iar pescuitul la crap intr-o piscina gen baltile private de la noi pentru mine e cam acelasi lucru cu pescuitul la oblete). Nu aveam cum sa cer sa nu puncteze obletele atata timp cat regulamentul concursului s-a postat acum cateva luni iar normal este ca o data un regulament postat sau niste date si locatii, acestea ssa se respecte de catre toti participantii si sa ramana batute in cuie! Doar in Romania se intampla sa se schimbe regulamente peste noapte si alte chestii de ganul acesta. Ai perfecta dreptate: cata vreme Fips nu scoate icrele astea cu inotatoare, nu are rost sa le scoatem nici noi.

_________________
Cele mai bune locuri de pescuit le alege pestele!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 04 Sep 2017, 14:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Am citit ce s-a scris aci despre subiect.... culmea e ca fiecare are dreptate in felul lui.
Asta nu ma opreste sa gandesc ca "concursomania" a omorat pescuitul...
E greu de crezut ca vreunul dintre noi s-a apucat de pescuit numai ca sa se duca la concursuri!!!!
A fost mai intai placerea, emotia starea de bine pe care ti-o dadea statul cu undita in mana....
Si sa ma scuze si Nutu si Petrisor: unde e frate placerea sa prinzi pesti de 1 gram la feeder?
Acuma ma pun in locul unuia care pescuieste de placere: se duce pe balta, da vreo ora cu feeder-ul si prinde doar obleti... pe urma are doua variante: ori strange si pleaca acasa ori scoate varga de obleti si prinde vreo doua kile de o tigaie.... nu cred ca e vreunul atat de obsedat incat sa se chinuie o zi intreaga sa prinda obleti la feeder!!!!
O sa spuneti ca in concurs e altfel... tematic sau cum ii zice?..o fi! dar revin: voi din cauza tematicii v-ati apucat de pescuit?
Asa ca raman in continuare foarte confuz in parerile mele.... adica nu stiu ce sa mai cred!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 04 Sep 2017, 15:51 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2015, 20:21
Mesaje: 93
Truia, sa stii ca si eu in pescuitul de placer folosesc methodul, mult mai des decat cosuletul, ba chiar pescuiesc stiuca "la baboi" cu batul de feeder, cand ma apuca bazdacul si vreau sa fiu "piua doua" intrun drill, ma duc si la fitofag (brrr, urat peste), dar, aici ne aflam pe o sectiune a forumului care se numeste "CONCURSURI DE PESCUIT LA FEEDER", si cred ca e cazul sa respectam regulile,
exista sectiunea "discutii generale" unde putem sa scriem orice


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 04 Sep 2017, 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Nu am vrut sa spun ca nu trebuie respectate regulile; dimpotriva, unde e regulament trebuie urmat ad literam si asta e! cine nu e de acord nu participa si gata! La altceva m-am referit: sa fie mai importanta cupa (sau castigarea unui concurs) decat placerea pescuitului in sine?...si asta mai ales pentru aia care nu sunt sponsorizati si o fac pe banii lor??!!...
Citez pe Micutu' care a spus cu ocazia unei discutii oarecum asemanatoare: " Prefer sa ies ultimul cu 100 de kile de peste decat sa castig un concurs cu 30 de grame!" .... sincer, eu, pe banii mei si pe timpul meu, nu m-as duce la un concurs de feeder unde se prind pesti de 5 grame....

Si ca o observatie personala: un pescar de stiuca adevarat nu foloseste niciodata momeala naturala!... e un fel de sacrilegiu in domeniu (desi nu e interzis de regulament.... uff! iar regulamentul bata-l vina!) ...

In rest fire intinse si concursuri frumoase va doresc!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 04 Sep 2017, 18:26 
Neconectat

Membru din: 16 Noi 2012, 18:59
Mesaje: 190
Localitate: Arad
Pana una, alta... mansa 2


Fişiere ataşate:
rsz_20170903_155414.jpg
rsz_20170903_155414.jpg [ 120.52 KiB | Vizualizat de 6383 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Tureneul PESCUITARAD_raul Mures 2017__3 etape
MesajScris: 04 Sep 2017, 18:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 293
Localitate: Timisoara
Felicitari Gabitza!

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 125 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.061s | 15 Queries | GZIP : Off ]