Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 16:37

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 18:42 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
5. In legatura cu nr. de arbitrii eu va spun ca am avut pregatiti 2 arbitrii, dar din pacate BUNICA CELUI DE AL DOILEA ARBITRU A MURIT SAMBATA NOAPTEA, IAR EL NU A MAI PUTUT VENII si astfel am ramas cu un singur arbitru. Eu am pregatit 2 cate unul pe fiecare mal ca sa fie mai usor si mai eficient.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 18:53 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
6. In legatura cu arbitrajul pot sa va zic asa:
- Tu ai primit avertisment pentru pescuitul la 1 metru sau mai putin de 1 metru de mal profitand de faptul ca ai fost cap de sector. Pot sa iti spun ca lui Pivo la un concurs din primavara nu i s-a mai calculat cantitatea prinsa in prima mansa cea de sambata pentru acelasi lucru, iar decizia s-a luat tot dupa cantarire;
- Toldea Stefan a fost concurentul din stanga mea si recunosc ca i-am dat minciogul meu mai mare in calitatea mea de organizator arbitrului pentru al ajuta (ca arbitrul avea voie) pentru a nu chinui pestele in capul de miciog mic pe care il avea (daca te uiti in regulamentul postat am spus ca pun mare accent pe protejarea pestilor si folosirea inclusiv a carligelor debarbetate stiut fiind faptul ca multi din pesti au gurile spintecate), iar la al doilea peste l-am ajutat eu fiindca la primul a fost la un pas sa mi-l rupa efectiv cand a scos pestele din el in salteaua e primire. Recunosc si mi-am asumat acest lucru in calitate de organizator in primul rand si mai apoi de concurent (chiar daca l-am ajutat pe adversarul meu directde pe acea parte sa contabilizeze 15 kg si ceva la cantitatea totala);
- Nu am avut facuta nicio sesizare in ceea ce priveste pescuitul cu momeli de carlig mai mari de 12 mm diametru asa cum am cerut in mod expres in regulamentul de concurs. Si nu stiu de ce nu mi-ai spus atunci pe loc daca ai obsrvat acest lucru sau la terminarea concursului ca luam masuri. Dar acum fapta e consumata, dar o sa fiu mult mai atent pe viitor - promit acest lucru;
- Pe tine Sergiu te-am avertizat in urma sesizarii facute de concurentii de pe celalalt mal care au vazut ca pescuiesti imediat in apropierea malului;
- Pe Sirbu-Negrea Horia l-am descalificat cu toate ca acuzatiile la adresa lui mi-au fost comunicate la final si credeti-ma ca imi pare rau si m-am gandit foarte mult ce masura sa iau in cazul lui atunci inainte de afisarea rezultatelor finale si mi-a venit cea mai buna idee, dar numai dupa ce m-am linistit si totul s-a terminat si imi impachetam incet lucrurile lucru care a fost tardiv si nu mai puteam sa fac nimic pt. ca lumea plecase deja de pe balta si am ramas singur. Ideea ar suna asa: TREBUIA SA II ACORD PREMIUL 2 SI LUI SI LUI RADIC GABRIEL SI SA LE IMPART PREMIUL IN DOUA si argumentez de ce as fi facut cel mai bine asta - pentru ca Radic Gabriel mi-a comunicat impreuna cu Todericiu Adrian doar la final dupa cantarire faptul ca Horia a pescuit cu doua lansete, iar Horia a incalcat regulamentul. Si cred astfel ca nu mai era niciunul dintre ei nemultumiti. Astfel imi cer scuze aici si acum lui Sirbu-Negrea Horia pentru masura drastica luata la final si sper sa le si accepte, iar ca sfat pe viitor sa incrce toata lumea sa comunice pe loc incalcarile regulamentului, iar lui Horia sa fie mai atent tura viitoare. Va spunsincer ca a fost prima data cand m-am confruntat cu sa ceva si asta este omul cat traieste invata.....
ORICUM EU PE VIITOR O SA FIU FOARTE DRASTIC CU SEDINTA TEHNICA CARE ARE SI EA ROLUL EI FOARTE BINE DELIMITAT INTR-UN CONCURS SI SA NU MA MAI LAS INFLUENTAT DE ABSOLUT NIMENI IN CEEA CE PRIVESTE GRABA SI TRECEREA RAPIDA IN REVISTA A DETALIILOR LEGATE DE CONCURS PE MOTIV CA LUMEA STIE DEJA CE INSEAMNA UN CONCURS.


Ultima oară modificat de Adrian Muntean pe 04 Iul 2017, 22:46, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 18:54 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
Merg la un fotbal si revinsi cu restul mai tarziu ca sa fim intelesi pe deplin despre cumau stat lucrurile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 19:02 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2011, 20:36
Mesaje: 155
Bel concorso anche pentru mine e una pesca nuova mi sono diverto felicitari Adrian ai focuto un bel concorso mi dispiace Che non siamo arrivati a 24 participanti particip cu drag si data viitoare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 21:21 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2016, 22:18
Mesaje: 8
lasati-l pe Adi Seb sa organizeze concursuri de pescuit, el nu are nevoie de albitrii .(bata-l internet ca ne omoara practica ) :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 22:43 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
rossitino scrie:
Bel concorso anche pentru mine e una pesca nuova mi sono diverto felicitari Adrian ai focuto un bel concorso mi dispiace Che non siamo arrivati a 24 participanti particip cu drag si data viitoare

Iti multumesc pentru apreciere si te astept cu drag si la celelalte concursuri pe care le voi organiza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 23:01 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
7. In legatura cu cantarirea capturilor pot sa va zic si aici cateva aspecte:
- Cantarul de la Korum cu care s-a facut cantarirea a fost proaspat achizitionat pentru a avea un cantar bun la organizarea concursurilor si l-am ales si datotita review-urilor pe care il are pe diverse situri si cred ca nu a fost asta o problema in cantarirea exacta a capturilor. Problema a fost graba in care s-a facut cantarirea cu dl. Benko pentru a nu stresa cred mai mult decat era necesar pestii care si asa erau tinuti in juvelnice de 8 ore si care se agitau pe rand in salteaua de cantarire, iar cantarul ca sa se stabilizeze are nevoie de 1-2 sec. in care pestii sa stea nemiscati lucru care din pacate nu s-a intamplat si de aici a decurs probabil si nemultumirea unora in legatura cu cantarirea efectuata.
RECUNOSC CA AM MAI INVATAT O LECTIE SI DE ACUM INCOLO O SA FAC DOAR EU SI ARBITRII CANTARIREA SI VOI ASTEPTA CA AFISAJUL CANTARULUI SA INDICE CANTITATEA EXACTA, IAR ACEST LUCRU IL VOI FACE PE RASPUNDEREA MEA CA ORGANIZATOR DACA VREUN PESTE VA PATII CEVA.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 23:47 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
In incheiere vreau sa mai adaug ceva:
- Acuzatia de lipsa de respect pentru cei care s-au inscris si au participat la concurs fara sa primeasca macar o cupa, diploma, medalie, etc. nu cred ca isi are rostul deoarece tuturor celor cu care am vb la tel. le-am precizat faptul ca am renuntat in a mai finaliza comanda si ca vom stabili de comun acord la fata locului in cadrul sedintei tehnice ce premii se vor oferii doar in bani in functie de cati vom fi dimineata pe balta si acest lucru s-a si intamplat. Aici ma refer si la tine Sergiule care ai vb cu mine inmai multe randuri si am precizat si acest aspect. Ca eu sa pot sa finalizez comanda trebuia sa o fac cu cel putin 1 saptamana inainte de concurs ori eu nu stiam nici macar sambata inainte cu o zi de concurs cati pescari vor veni si pe cati bani ma voi putea baza.
- Am incercat sa fac rost inclusiv de premii in produse de la diversi importatori si dealeri de le piata de profil, iar cerintele au fost foarte mari si premiile nu au fost nici macar pe masura asa ca am fost nevoit sa renunt si la aceste premii desi mi-ar fi placut tare mult acest lucru sa pot oferii si produse ca premii din categoria feeder-ului.
- Pe mine unul m-au dezamagit spre exemplu cei care au plecat foarte repede ne mai asteptand sa aiba loc premierea, masa si discutiile de dupa. Mie personal mi-ar fi placut sa aud acolo la fata locului cand toate erau proaspete in minte parerile participantilor si sa ne impartasim unii altora experientele traite si a putea trage niste concluzii pertinente si un feedback adevarat care sa duca la imbunatatirea calitatii organizarii pe viitor. Deasemenea mi se pare ca acest lucru este o lipsa de respect pentru cei care au organizat evenimentul respectiv, dar asta este se mai intampla si stiu faptul ca munca cu oamenii este una foarte grea.
- As mai fi dorit ca sa nu se ajunga in aceasta situatie (de a fi doar 12 concurenti) si tare mult mi-as fi dorit ca acest concurs sa fi fost asa cum am vrut eu sa fie cu premii si tot tacamul si sa vedem daca la final ar mai fi fost loc de atatea reprosuri. Eu stiu sigur ca de noi pescarii si de seriozitatea noastra depinde in general soarta unui concurs, dar mai ales soarta pestilor, a apelor, a proprietarilor de balti, a conditiilor oferite de acestia si in general a viitorului nostru ca pescari pasionati.

Cam atat am avut de spus in legatura cu acest concurs pe care l-am organizat si sper ca am fost cat se poate de explicit in toate cele relatate si am reusit sa lamuresc pe fiecare in parte despre cele intamplate atingand toate punctele pe baza carora s-au facut diverse comentarii, astept in continuare opinii si pareri in acest sens si sper ca viitoarele concursuri sa fie unele reusite si la final sa ne buncuram cu toti de clipele minunate pe care le vom trai alaturi pe ape cu bune si cu rele, dar cu o mai multa experienta capatata.
Eu va spun sigur ca scopul meu ca pescar si ca conducator de asociatie este acela de a proteja fauna piscicola, mediul ambiant si a crea o comunitate stransa intre pescari bazata pe puterea exemplului propriu si sper si cred cu tarie faptul ca copiii si nepotii nostri vor mai apuca sa mai prinda si ei la randul lor in ape mai ales in cele publice pestii pe care noi inca ii vedem si ii prindem in prezent.
Va doresc tuturor o noapte linistita si fire intinse pe viitor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 05 Iul 2017, 06:57 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2017, 08:48
Mesaje: 10
Adi te invit la Radesti... Duminica are loc o etapa din minicampionat si as vrea sa faci o comparatie intre ceea ce se intampla acolo si ceea ce ai reusit tu sa faci .... Eu m-am intors la Ben pt ca ti-am promis ... O diferenta uriasa de ceea ce ma asteptam sa gasesc la acest "concurs" .... Nu sunt dezamagit de rezultatul obtinut si nu spun aceste lucruri din frustrare .... Eu am scos in evidenta aspectele care nu sunt deloc ok ... Tu zici ca nu ai mai facut cupe, masa si alte lucruri ca nu erai sigur pe concurenti ... Ca organizator iti asumi acest risc ... Tu cauti doar scuze si asta nu ii ok ...Ai promis sa faci prea multe ...
Noi cei de la Radesti ne-am respectat cuvantul dat ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 05 Iul 2017, 07:39 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
Salut!
Sincer eu chiar am vrut sa ma inscriu la minicampionatul de pe balta Radesti si ti-am si spus lucrul asta, dar din pacate in 3 din cele 4 date eu nu pot participa si astfel am renuntat din pacate am nunti luate in acele date.
Eu pot sa zic un lucru CA NU CAUT SCUZE, dar am vrut ca toti cei care citesc mesajele postate in legatura cu concursul meu sa stie cum au stat de fapt lucrurile in realitate.
In legatura cu asumarea organizarii eu nu am posibilitatea financiara sa imi blochez 1000 lei din banii mei personali si cred ca nu are nimeni sau aproape nimeni din cei ce organizeaza concursuri pe cont propriu fara sa ii punem la socoteala pe proprietarii sau administratorii de balti spre deosebire de voi de la clubul Radesti care este organizator si isi poate asuma blocarea unei sume de bani de la un conurs la altul avand in vedere ca ruleaza niste bani pe care ii aduna in timp de la pescarii de pe balta. Cred ca este clar faptul ca este o diferenta enorma si nu cred ca tu personal ai puteasa faci un astfel de lucru cum imi ceri mie sa imi asum cheltuielile de organizare si premii.
Eu nu am promis la nimeni nimic iar apoi nu m-am tinut de promisiune, ci am vrut sa organizez un concurs care multora le-a suras avand in vedere ce premii vroiam sa ofer, dar nu de mine a depins nerespectarea intru totul a organizarii initiale. De aceea va invit pe toti cei care vreti sa participati la urmatorul concurs si daca toate locurile vor fi ocupate o sa vedeti atunci daca ceea ce scriu in anunt se si respecta, iar eu sunt un om de cuvant. Eu va pot spune ca asa va fi dar acest lucru va deveni o certitudine numai dupa terminarea concursului respectiv.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.077s | 13 Queries | GZIP : Off ]