Pescuit Stationar

Acum este 20 Apr 2024, 09:50

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 03 Iul 2017, 11:13 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2017, 08:48
Mesaje: 10
Ar trebuii postat clasamentul si fiecare sa vina cu cateva pareri sau sugestii ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 12:46 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
Salut!
Scuze de intarziere, dar nu am apucat sa fac poza clasamentului final si sa postez mai repede.
Tin sa le multumesc pe aceasta cale inca o data tuturor celor care au participat la acest concurs, care cred eu a fost unul reusit in conditiile date (12 participanti) si sa le promit ca urmatorul va fi anuntat mult mai din timp ca sa se poata umple lista de participare si sa se deschida si cea de asteptare si ca va fi asa cum mi-am dorit de la bun inceput un concurs cu premii mari, cupe, diplome, medalii, cu participanti multumiti din toate punctele de vedere. Mai completez si faptul ca incepand cu urmatorul concurs o sa fiu foarte strict in ceea ce priveste sedinta tehnica si regulamentul pentru a nu mai lasa loc la interpretari de niciun fel pe timpul desfasurarii concursului sau la finalul acestuia, iar arbitrii si organizatorul vor fi foarte atenti la respectarea regulamentului si la aplicarea lui, ei fiind cei care vor lua hotararile pe loc asupra posibilelor incalcari ale acestuia, iar participantii vor fi obligati sa ii anunte imediat ce vor avea suspiciuni in ceea ce priveste respectarea conditiilor de concurs.
Astept din partea voastra sugestii si pareri in ceea ce priveste organizarea pe viitor a concursurilor si sper ca cei care vor sa participe la un astfel de concurs sa fie mai seriosi in ceea ce priveste inscrierea si reconfirmarea participarii la concurs in timp util.
Va multumesc asadar tuturor si sper ca v-ati simtit bine si va astept cu drag si pe viitor.
Va doresc fire intinse pana la o noua revedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 12:58 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
Fisa de arbitraj cu rezultate finale.


Fişiere ataşate:
20170704_145446.jpg
20170704_145446.jpg [ 248.88 KiB | Vizualizat de 5328 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 13:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Ce-a facut ala pe care l-ati descalificat? :? :?
A dat cu doua bete sau doua carlige? A injurat arbitrul?... ca peste vad c-a prins!
Intreb din curiozitate caci in toata istoria pe care o stiu eu numai unul a mai fost descalificat!
Penalizati au fost mai multi ... descalificati nu prea...

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 13:09 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
A pescuit cu doua bete, mai precis vecinii din stanga si dreapta lui mi-au spus ca a adus pestele la mal, a lasat lanseta din mana si a lansat alta lanseta dupa care a scos pestele cu minciogul. Asta este clar de descalificare dupa cate stiu eu. Nu ai ce cauta cu monturile, fie ele si terminale in apa in acelasi timp daca se pescuieste doar cu o singura lanseta.


Ultima oară modificat de Adrian Muntean pe 04 Iul 2017, 23:08, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 13:45 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2017, 08:48
Mesaje: 10
Asadar, acest eveniment mi-a lasat o amintire foarte neplacuta .... O gramada de minusuri in organizare, lipsa cupelor la un concurs mi se pare lipsa de respect fata de concurentii care au facut un efort pierzand timp si bani .... Lipsa unui regulament bine stabilit de la inceput, schimbarea regulamentului de foarte multe ori, lipsa de fair play a concurentilor care au pescuit fie cu 2 bete, fie cu momeli mai mari decat era permis, ajutarea vecinului de stand la minciog, un singur arbitru pe ambele maluri, cantarirea inexacta a pestilor si lista ar mai putea continua ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 17:04 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
Salut!
Imi pare rau sa aud asta si nu stiu de ce nu mi-ati transmis toate acestea la fata locului dupa masa festiva.
As vrea sa fac cateva precizari ca sa fie clar pentru toata lumea:
1. Daca eram 24 de concurenti atunci valoarea premiilor in bani era cea publicata in anuntul concursului + 3 cupe locurile 1, 2 si 3 la general + medalii pentru locurile 1, 2 si 3 din fiecare din cele 2 sectoare + 18 medalii pentru ceilalti participanti + diplome pentru toti concurentii + cate o butelie de vin cel putin pentru premianti daca nu chiar pentru toti participantii + masa de la final (am vb cu un bucatar sa vina si sa faca un ceaun de sa ne cada plombele) . Avand in vedere ca pe lista au ramas inscrisi doar 14 concurenti si nici din acestia nu au fost siguri decat vreo 10, banii in cont mi-a trimis doar dl. Rossi Tino (caruia tin sa ii multumesc pentru acest lucru - jos palaria), iar personal am mai primit bani pana in dimineata concursului doar de la Stricatu Adrian si Donise Vali. Dl. Benko mi-a spus in mai multe randuri ca a gasit la iesirea de pe balta sau imediat dincolo de poarta diplome aruncate de catre pescari la plecarea de pe balta la finalul mai multor concursuri. Avand in vedere toate aceste aspecte eu nu am mai putut sa lansez comanda de cupe + medalii + diplome in valoare de 700 lei pentru ca riscam ca acest concurs sa nu se mai tina si sa raman cu banii dati pe aceste produse fara rost, am anulat si intelegerea cu bucatarul si am comandat virsli de casa (dl. Benko m-a avertizat de asemenea ca nu o sa ramana toata lumea pana la final si o sa plece o parte din ei fara sa mai participe la premiere si masa festiva - ceea ce mie mi se pare lipsa totala de respect pt. organizatori si ceilalti concurenti) si am anulat inclusiv premiile ce au constat in butelii de vin.
2. Regulamentul a fost foarte clar si explicit de la bun inceput, nefiind modificat in nici un fel de la postarea anuntului cu concursul si pana la terminarea acestuia (de aceea va rog sa va mai uitati cu atentie in postarea cu regulamentul de desfasurare) si de aceea l-am si descalificat pe concurentul care l-incalcat pescuind cu 2 bete simultan . Eu nu inteleg de ce se confunda regulamentul ce trebuie respectat in ceeea ce priveste pescuitul pe perioada desfasurarii concursului cu organizarea concursului si mai precis cu detaliile privitoare la: numarul de sectoare, valoarea premiilor, etc. Eu am modificat doar numarul de sectoare la propunerea mai multor pescari din Deva si Hunedoara care mi-au spus ca sunt pescari din zona care nu se inscriu deoarece nu ma cunosc, concursul meu a iesit din tiparul cu care erau obisnuiti si anume 4 sectoare in loc de 2 um am postat eu. Eu pot sa va spun un lucru ca eu de exemplu in calitate de organizator pot sa fac ce regulament si ce mod de organizare vreau eu si nu conteaza faptul ca majoritatea concursurilor care se tin pe balta Ben se desfasoara pe 1, 2, 3 sau 4 sectoare si lumea asa este obisnuita. Pot sa va mai spun si faptul ca taxa de inscriere este in general de 60 - 70 lei si premiile consta in cupe pentru locurile 1 si 2 din fiecare sector + masa calda (virslii), iar in cazul meu taxa a fost de 175 lei iar premiile in valoare de 2400 lei + cupe + medalii + diplome + vin + bucatar, etc. cred ca este elocvent ceea ce am vrut sa ofer prin organizarea acestui concurs si cam care este diferenta dintre ceea ce se face in mod regulat si ceea ce ar fi trebuit sa fie la concursurile organizate de mine.
3. La sedinta tehnica de dimineata eu am vrut sa precizez mai multe lucruri cu privire la regulament ca totul sa fie foarte clar si precis, am vrut sa intreb daca are fiecare notat nr. meu de telefon si sa il comunic si pe al arbitrului, am vrut ca oamenii sa semneze PV de participare pe proprie raspundere si raspunde fiecare de siguranta si securitatea participantilor moment in care am fost repezit si mi s-a spus ca participantii cunosc toate aceste aspecte si ca nu sunt la primul concurs (cei care au fost prezenti pot sa confirme cele spuse de mine).
Deci, ca sa fie clar pentru toata lumea nu am modificat absolut nimic la regulament, ci doar la partea de organizare in speranta ca o sa reusesc sa umplu lista de participare pentru ca acest concurs sa fie asa cum mi-as fi dorit eu. De aici si pana la acuzatiile aduse cum ca oamenii nu ma stiu ce sa mai creada despre concurs si ca as fi modificat de nenumarate ori regulamentul este cale lunga si acuzatii fara temei (se pot citi si chiar va rog sa o faceti si sa vdeti ce am scris in toate postarile mele).
4. Mi s-a atras atentia asupra dorintei mele de a primii banii de taxa in cont pana inainte de desfasurare cu o saptamana fapt ce se pare ca a deranjat din nou o parte din cei care au dorit sa participe la concurs pe motiv ca nu ma cunosc si ca ei sunt obisnuiti sa achite taxa de concurs pe balta in dimineata desfasurarii concursului. Pot sa aduc un argument inacest sens si sa va spun ca am participat la maimulte concursuri unde taxa urma sa se achite pe balta la efectuarea prezentei si din 50 de locuri disponibile s-au inscris 50 de concurenti, au confirmat pana inainte de concurs 37, iar in dimineata concursului pe balta am fost 32. Deci acest lucru spune multe despre seriozitatea unora dintre noi si ca sa evit acest lucru pentru ca este neplacut si iti dea toate calculele peste cap in legatura cu tot ce inseamna organizarea am hotarat sa cer ca banii sa fie virati in cont, iar astfel concurentul daca vroia sau nu mai putea sa participe nu te mai incurca pe tine ca organizator si o facea pe proprie raspundere, iar acest lucru mi se pare unul corect. Am mai precizat cu diferite ocazii ca sunt un om de cuvant si daca am zis ca organizez un eveniment, concurs sau ca particip la asa ceva asa a si ramas si s-a si intamplat. Sunt de acord ca sunt situatii neprevazute in care nu mai poti participa dar nu ca si in cazul concursului meu cand am avut 21 de oameni pelista si cu 2 saptamani inainte de concurs au mai ramas doar 12 si am postat automat anuntul pe forum. Mi se pareacest lucru un gest de lipsa de espect pentru un organizator care vrda sa faca un concurs reusit si sa trebuiasca sa renunte la tot sau aproape tot ce avea pregatit pentru eveniment. Eu va spun ca nu mi-a picat tocmai bine sa anulez comanda de cupe, medalii si diplome sau sa renunt la serviciile bucatarului care si-a rezervat duminica pentru concursul meu si sa par in fata oamenilor un om faracuvant cand eu tocmai asta sustin : puterea exemplului si a cuvantului dat. In concluzie imi pare rau ca Sergiu ma acuza de lipsa de respect pentru cei care au venit si s-au cheltuit pentru participarea la concurs, iar eu nu am dat nici macar o cupa sau o diploma de participare si va spunca nu am stiut cati oameni vor fii duminica dimineata pe balta avand in vedere ca cu 3 zile inainte de eveniment Sergiu si inca 2 concurenti m-au anuntat ca nu mai vin la concurs in conditiilein care oamenii nu s-au mai inscris, izr valoarea premiilora scazut. Apoi m-au sunat inziua dinainte de concurs si mi-au spus ca totusi ei o sa participe si chiar vreau a le multumesc pe aceasta cale ca au facut-o altfel nu mai aeram12 pe balta ci doar 9 concurenti.
Eu zic asa, ca daca lista era completa si noi umpleam toata balta nu mai ramanea loc de interpretari in ceea ce priveste premiile, cupele, diplomele si restul si chiar as vrea ca sa va pune-ti in situatia mea si sa vad daca v-ar fi convenit sa platiti din buzunarul propriu peste 1000 de lei pentru organizare si premii si sa nu stiti daca concursul va mai avea loc sau nu sau cate persoane vor venii pe balta la concurs din cate s-au inscris sau nu pe lista.


Ultima oară modificat de Adrian Muntean pe 05 Iul 2017, 18:04, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 17:30 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2017, 08:48
Mesaje: 10
Nemultumirea mea vine de la faptul ca la taxa care ai cerut-o ai promis foarte multe lucruri si am primit extrem de putin .... (Cam acelasi lucru care il primesc cei care participa cu 60 ron ) descalificarea domnului Sarbu a venit doar dupa cantarul de final cand el era pe podium, premiul pt captura nu i sa acordat ( era trecut si premiul pt captura) ai cantarit pesti care nu trebuiau cantariti pt ca, concurentul nu l-a scos singur .... Tu ca organizator tre sa iti asumi cateva riscuri .... Ceea ce nu ai facut-o! ... Treaba cu renuntatul la cupe si motivul renuntarii nu este relevant deloc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 18:13 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2017, 08:48
Mesaje: 10
Un calcul simplu ... 24 concurenti la 175 RON .... Se premia locul 1,2 din fiecare sector(4 sectoare) cu bani + medalii , primi 3 clasati primeau cupe, ceaun, vin si ce mai era ... Am fost doar 12 ... 175 RON ...jumatate .... Adica, se premia locul 1,2 din fiecare sector(2 sectoare) cu bani si medalii + cupe primilor 3 clasati .... Se renunta la ceaun medalii si vin ( echivalentul in bani a cupelor, deci se renunta la jumatate din ce sa promis pt ca, intradevar am fost doar jumatate .....acelasi concurs dar impartit in doua :p) .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA RED FISH EDITIA I METHOD FEEDER - BALTA BEN
MesajScris: 04 Iul 2017, 18:37 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2017, 09:50
Mesaje: 76
Localitate: Alba Iulia
Tocmai am completat mai sus si tu sti bine ca pana sambata eu nu am stiut ca voi trei mai veniti la concurs, iar pe ceilalti care s-au inscris pe forum nu aveam numar de tel. si i-am rugat sa reconfirme prezenta pe forum, iar ei nu au facut-o. In concluzie calcule spun una si realitatea este alta, si anume : EU NU AM STIUT CATE PERSOANE VOR FI PE BALTA SI AM COMANDAT MANCAREA SI BAUTURA SI AM ZIS CA O SA FAC CONCURSUL CU CINE VA F PREZENT PE BALTA.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.078s | 15 Queries | GZIP : Off ]