Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 04:11

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 260 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 26 Iun 2018, 07:10 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2017, 08:45
Mesaje: 21
Razvaneo , stiu si imi cer scuze d-lui Gigi , ca eu si alti pescari am plecat de la premiere . Am organizat concurs pe Greaca si cunosc senzatia ...
Eram prea obosit si prea suparat ca am pierdut 2 zile fara sa prind nimic ! Anul trecut am avut aproapse 60 kg crap si m-am simtit bine , am facut poze cu campionii si am plecat acasa multumit .

Da , am venit aici pentru peste mare si mult , asta ne place !
In toamna , organizez 2 concursuri open pe Moara Vlasiei 2 si Magura 9 , evident am mari emotii vis a vis de raspunsul pestelui in timpul competitiei!. Daca merge lafel ...

51 CRB , toate carpodroamele au probleme din cauza concursurilor , dar inca mai au peste ....
In fine , sa lasam teoria chibritului , cine a stiut sa pescuiasca a avut rezultate si merita felicitati !

Iar asta se datoreaza multor ani de practica si transpiratie !

Inca odata felicitari campionilor cat si celor cu rezultate !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 26 Iun 2018, 07:39 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
zsolt scrie:
Fiecare cu ce il doare, nu vreau sa intru in polemici! Si io consider crapul cel mai destept peste care invata cel mai repede! Problema e ca pestii evolueza mai repede ca aia 49 de pescari din 64 care n-au prins crap! Si daca iau in calcul ca procesul de evoluare e foarte accentuata adica intr-un an ?????nu avem de ce sa temem de suprematia robotilor ca vine era crapilor!Mai ramane de rezolvat sa iasa pe mal si sa reziste fara apa dar in vreme ploioasa cred ca deja se descurca!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nu esti in toate apele :D :D :D :D :D

A fost odata o balta numita Doripesco ce avea mult crap si pentru crap venea lumea..... a fost si poate ca o sa mai fie daca administratia intelege sa mai bage si inapoi din banii incasati .... cel putin anul asta nu le putem baga de vina atat de mult intrucat nimeni nu cred ca si-a dorit sau s-a asteptat sa moara atat de mult peste in primavara, nu e singura balta cu problemele astea dupa iesirea din iarna, conteaza insa ce va face pe viitor. Au resurse, mijloace si bani sa remedieze situatia ( si ar putea sa o faca foarte repede ) , dar asta inseamna sa bage ceva inapoi in balta pentru pescari nu in buzunar pentru SPA-uri ....

Cu toate astea, s-a remarcat ca si in conditiile acestea, peste putin si mofturos, in prima zi locurile 1 si 2 in sector au fost ocupate in proportie de 90 % de pescari care confirma constant la concursuri, asadar, bulanul a avut ceva de spus dar trebuia combina si cu ceva rutina in concursuri.

In a 2-a mansa a fost chiar mai trist decat in prima, daca este sa o gandim la rece, ceva s-a intamplat chiar si cu pestele ala putin care mai este in balta, totusi nu prea are cum sa se prinda mult mai putin decat in mansa 1 doar tinand cont de densitate, probabil au fost si alti factori ...

Claie peste gramada, eu am fost ala care a sustinut inca de acum 3 ani ca incepe sa se strice treaba cu balta din cauza densitatii de peste , devine un concurs de casting si bulan, mai putin un concurs de stiinta si din pacate mult mai putin atragator pentru concurenti ... una este sa nu iesi pe podium dar ai prins in medie 40-50 kg / mansa si alta este sa iei 2 puncte in sector cu 3 kg de peste .... asta da involutie a baltii.

Probabil ca editia asta este una din ocaziile in care felicitarile pentru participare isi au pe deplin sensul , daca nu ar fi fost vorba de respect reciproc si respect pentru organizator , inca din antrenamentul oficial ramaneam vreo 40 si dupa prima mansa cred ca mai ramaneam de un sector :) .

Cat despre locuri care dadeau peste si tineau peste indiferent de cine ce pescuia, nu cred ca au fost mai mult de 4-5 , restul locurilor au trebuit fi pescuite....in caz contrar, ar fi trebuit sa se scoata peste in ambele manse pe locurile respective... zic si eu acum...

Multumim Givadi pentru organizare si respect celor care au indurat chiar si 3 zile fara crap pe balta cu " cea mai mare densitate de crap din centrul tarii " .....

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 26 Iun 2018, 09:03 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
51 CRB scrie:
Problema că mare parte pestele ramas in viața este pestele bătrân cate știe joaca

Omule , las-o moarta si ingropata... Ramai filozof...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 26 Iun 2018, 21:18 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2018, 00:30
Mesaje: 72
Cand balta dă peste ne fata vaca,cand nu dă pește ne moare vitelu.
Pe orice baltă din lume sunt perioade bune si "nebune"
Am avut si zile proaste dar mult mai multe zile frumoase pe aceasta baltă și nu pot "da cu piatra"
Va doresc fire intinse și sa speram ca va trece acest episod urât.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 26 Iun 2018, 21:34 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2018, 00:30
Mesaje: 72
alintudose scrie:
51 CRB scrie:
Problema că mare parte pestele ramas in viața este pestele bătrân cate știe joaca

Omule , las-o moarta si ingropata... Ramai filozof...

Mulțumesc,ești un domn


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 27 Iun 2018, 06:30 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nu inteleg de ce te incapatanezi , cand toti spun ca nu este peste , cand toti stiu ca a murit peste... Si tu esti un domn... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 27 Iun 2018, 10:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Ian 2017, 20:32
Mesaje: 92
Localitate: Iasi
Eu am alta opinie despre ce s-a intamplat la acest concurs.
Analizam concursuri din acest an :
1. Cupa Anaconda 30.04 - 03.05.2018
Best 10 - 24 echipe, 2.089 kg in 239 crapi - medie 8,74
2. Cupa CCC 08.05 - 11.05.2018
16 echipe, 7.225 kg
3. Cupa Rezistentei Individual 22.05-24.05.2018
24 pescari, 3.462 kg in 572 de crapi - medie 6,05
4. Cupa Doripesco pe echipe 05.06-08.06.2018
Best 10 - 24 de echipe, 2.084 kg in 234 de crapi - medie 8,90

Din aceste date, rezulta ca balta are peste si se prinde. Poate nu ca anul trecut, a mai murit din peste, dar balta are peste.
A spus unul o prostie ca balta nu mai are peste si fff multi l-au crezut.
Vizavi de Cupa Trabucco, ar trebui spus:
- pestele a fost hranit cu 2 zile inainte de concurs
- joi si vineri - 2 zile cu vreme calda
- sambata - ploaie
- duminica - dimineata ceata, apoi relativ cald
E foarte clar ca pestele a fost extrem de influentat in comportament de vremea instabila, spre ghinionul nostru.
Era greu sa se prinda, avand in vedere 2 factori importanti:
- hranirea cu 2 zile inainte de concurs
- LIPSA, aproape in totalitate, a VANTULUI.
As zice ca nu a fost vina baltii sau ca nu mai are balta peste.
Fara vant se prinde slab pe Doripesco, mai ales ca pestele sta in zona balizelor, zona lui de confort.

Tin sa felicit castigatorii, cinste invinsilor.
Felicitari dl Moroiu pentru organizare !!!
Ne vedem la anul, sper ca tot pe Doripesco.

_________________
Moldavian Fishing Club - MFC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 27 Iun 2018, 13:44 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2018, 00:30
Mesaje: 72
Cristi Chiritoi scrie:
Eu am alta opinie despre ce s-a intamplat la acest concurs.
Analizam concursuri din acest an :
1. Cupa Anaconda 30.04 - 03.05.2018
Best 10 - 24 echipe, 2.089 kg in 239 crapi - medie 8,74
2. Cupa CCC 08.05 - 11.05.2018
16 echipe, 7.225 kg
3. Cupa Rezistentei Individual 22.05-24.05.2018
24 pescari, 3.462 kg in 572 de crapi - medie 6,05
4. Cupa Doripesco pe echipe 05.06-08.06.2018
Best 10 - 24 de echipe, 2.084 kg in 234 de crapi - medie 8,90

Din aceste date, rezulta ca balta are peste si se prinde. Poate nu ca anul trecut, a mai murit din peste, dar balta are peste.
A spus unul o prostie ca balta nu mai are peste si fff multi l-au crezut.
Vizavi de Cupa Trabucco, ar trebui spus:
- pestele a fost hranit cu 2 zile inainte de concurs
- joi si vineri - 2 zile cu vreme calda
- sambata - ploaie
- duminica - dimineata ceata, apoi relativ cald
E foarte clar ca pestele a fost extrem de influentat in comportament de vremea instabila, spre ghinionul nostru.
Era greu sa se prinda, avand in vedere 2 factori importanti:
- hranirea cu 2 zile inainte de concurs
- LIPSA, aproape in totalitate, a VANTULUI.
As zice ca nu a fost vina baltii sau ca nu mai are balta peste.
Fara vant se prinde slab pe Doripesco, mai ales ca pestele sta in zona balizelor, zona lui de confort.

Tin sa felicit castigatorii, cinste invinsilor.
Felicitari dl Moroiu pentru organizare !!!
Ne vedem la anul, sper ca tot pe Doripesco.

Bine zis


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 27 Iun 2018, 13:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Nu vreau sa ma uit la statistici ca nu prea am timp dar anul asta daca luam numai ultimul concurs s-acasigat cu 117 kg adica jumate cu ce s-a casigat anul trecut!
O intrebare de ce nu sar pestii pe mijloc?Cine draqu l-a pus sa dea de mancare?
Referitor la vreme o parte din viata mea am trait pescuind si cred ca si vremea si temperatura apei era potrivit sa mance crapul!
In rest am incheiat discutia nu vreau sa contest ca are balta peste, nu-s in masura!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2018 DORIPESCO 22-23-24 iunie
MesajScris: 27 Iun 2018, 19:13 
Neconectat

Membru din: 29 Dec 2017, 23:02
Mesaje: 152
Felicitari tuturor,incepand de la participanti care au indurat conditii grele,de mult nu am mai trenurat in Iunie... :) ,continuand cu organizarea ireprosabila a lui Gigi,jos palaria maestre si incheiand cu castigatorii!!!
Intr-adevar s-a prins peste putin,foarte putin.....probabil ca in aceea perioada s-au ,,aliniat''toate sa iasa prost,totusi tind sa cred ca administratia complexului va da dovada de profesionalismul necesar si va regla din mers aceasta problema!
Vom urmarii cu totii cum se vor desfasura urmatoarele concursuri acolo si putem face o analiza mai ampla prin comparare.
Personal am weeckendul viitor un concurs de feeder la care particip acolo si voi revenii cu concluzii aici.Sper sa fi fost doar o intamplare nefericita ce s-a intamplat saptamana trecuta!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 260 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.091s | 13 Queries | GZIP : Off ]