Pescuit Stationar

Acum este 16 Mai 2024, 09:47

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 213 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 09:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
catalin232 scrie:
adi petrisor scrie:
catalin232 scrie:
Poate se reuseste sa se stableasca pista cu ceva mai mult de 1 saptamana inaintea competitiei.....ar fi bine sa putem vedea si noi cu ce se mananca noua pista. Pana acum nu au fost prea mari probleme intrucat s-a tinut pe Sarulesti, o apa cunoscuta de catre toti cei care au participat ....



NU TI-E FRICA DE AL DE SUS?in afara de anul trecut cand am stiut suta la suta in martie ca putem concura pe sarulesti si tu stii povestea in fiecare an din cei 3 data sa stabilit in noiembrie decembrie iar locatia suta la suta a fost confirmata la sedinta Ajvps din februarie...te rog frumos sa ai grija cu afirmatiile ,chiar nu ai pic de bun simt cand vorbesti asa?


Adi, iar te ambalezi prea tare si din nimic. Anul trecut s-a aflat pe la sfarsitul lunii Martie cu certitudine ca se va tine pe Sarulesti, concursul a avut loc la inceputul lunii Mai. Intre sfarsitul lui Martie si inceputul lui Mai din cate stiu eu nu mai este decat o luna , asadar cu totul , ceva sigur am aflat cu 4-6 saptamani inainte avand in vedere ca se stia despre Sarulesti ca este o pista cat de cat egala si se poate tine un concurs de feeder acolo.

In momentul de fata nu sti sigur daca ai o pista si este destul de greu sa te decizi asupra uneia. Eu cred ca am facut o afirmatie de bun simt cand am zis ca este bine daca avem o pista sigura de cunocurs cu 2-3 luni inainte de data inceperii acestuia, macar asa am avea posibilitatea macar teoretica de a vizita locatia in afara antrenamentului oficial.

Nu am facut altceva decat sa imi exprim speranta ca ce s-a intamplat anul trecut (in ce priveste incertitudinea desfasurarii pistei) sa se evite pe cat posibil anul acesta. Se pare ca ai ceva cu mine de te agaseaza tot ceea ce scriu... pacat...

PS: Intreb pentru ca nu stiu .... daca se va tine pe o acumulare sau apa naturala, vom pescui in plin sezon de prohibitie... se poate lua o derogare pentru desfasurarea concursului ?


la cum ai pus problema un om care se uita prima data la postarea ta crede ca in fiecare an au fost probleme ceea ce e clar ca nu e asa,tu stii foarte bine ca te-am rugat in cazul in care se schimba pista sa mergi sa verifici nu?se stia ca va fi la Sarulesti doar ca locul exact pe balta nu era sigur..tu sti ca nu eu am spus lucrurile astea ci cel angajat...deci nu am avut nici o intentie rea si nu am facut totul de capul meu ca sa castig cum spun altii.....daca aveti vreo propunere de o pist buna pentru finala eu sunt deschis.

referitor la intrebarea ta sper sa reusesc o derogare doar ca inca nu stiu unde o sa organizam,Surducul e ok insa nu stiu cum sta cu buruiana in acea perioada...deocamdata studiez..problema si ma gandesc la o decizie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 10:33 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Nu stiu daca problema o gasesti in felul in care pun eu problema sau in felul in care citesti tu ... repet pentru a mia oara, nu spun nimic cu rautate, incerc sa strang informatii, clarificari etc. pentru ca ma intereseaza sa vin si in 2013. Evident ca as prefera sa pot merge cu echipa sa fac o partida doua pe locatia stabilita sa imi fac si eu o idee a ceea ce pot gasi acolo... chiar daca ma duc bou si ma intorc vaca, tot e ceva...

Am luat in considerare si faptul ca daca se va tine concurs pe o apa publica, chiar daca reusesti sa iei derogare pentru data concursului , in functie de vremea ce va fi , prohibitia poate incepe si de pe 1 Aprilie, si eu nu cred ca pot lua o derogare sa pescuiesc de test in prohibiei, automat voi incerca sa fac o deplasare in Martie .... Presupun ca informatii de acest gen intereseaza si pe ceilalti pescari care doresc sa participe.... Situatia de mai sus nu a fost atat de stringenta in ceea ce priveste Sarulesti-ul si veneam chiar daca se anunta cu 2 zile inainte data concursului. Acum probabil m-am facut mai bine inteles si sper ca ma intelegi de ce consider ca este important sa aflam locatia sigura desfasurarii intr-un timp rezonabil.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
catalin232 scrie:
Nu stiu daca problema o gasesti in felul in care pun eu problema sau in felul in care citesti tu ... repet pentru a mia oara, nu spun nimic cu rautate, incerc sa strang informatii, clarificari etc. pentru ca ma intereseaza sa vin si in 2013. Evident ca as prefera sa pot merge cu echipa sa fac o partida doua pe locatia stabilita sa imi fac si eu o idee a ceea ce pot gasi acolo... chiar daca ma duc bou si ma intorc vaca, tot e ceva...

Am luat in considerare si faptul ca daca se va tine concurs pe o apa publica, chiar daca reusesti sa iei derogare pentru data concursului , in functie de vremea ce va fi , prohibitia poate incepe si de pe 1 Aprilie, si eu nu cred ca pot lua o derogare sa pescuiesc de test in prohibiei, automat voi incerca sa fac o deplasare in Martie .... Presupun ca informatii de acest gen intereseaza si pe ceilalti pescari care doresc sa participe.... Situatia de mai sus nu a fost atat de stringenta in ceea ce priveste Sarulesti-ul si veneam chiar daca se anunta cu 2 zile inainte data concursului. Acum probabil m-am facut mai bine inteles si sper ca ma intelegi de ce consider ca este important sa aflam locatia sigura desfasurarii intr-un timp rezonabil.


da asta asa este doar ca in acest caz daca raspunsul va fi negativ, va terbui sa mai asteptam cu data si locatia astept raspunsuri si eu din unele locuri,ne va fi destul de greu anul acesta dar na om vedea cum va fi.Oputem muta in August dar unde???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 10:58 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Iar o sa imi spui ca sunt rautacios insa tu, ca si mine suntem concurenti. Pentru numele lui D-zeu disciplina asta deja o sa fie la a 3-a editie de Campionat Mondial , atat timp cat totul se desfasoara sub egida AJVPS nu e normal ca ei sa vina cu o propunere de pista? Nu ei trebuie sa stabileasca locatia ? Mi se pare si mult mai civilizat decat sa ne scoatem ochii intre noi pe forum sa propunesm si sa anumal locatii, ca asociatia sa isi bata capul ..... acum ca ei au pus in carca ta sa rezolvi problemele astea nu mi se pare normal, dar atat timp cat ai acceptat, de la tine se asteapta si rezolvarea ...

Eu unul nu am o problema cu locatia aleasa , poate fi oriunde, insa tot ceea ce vreau este sa cunosc aceasta locatie intr-un timp rezonabil :roll:

PS: Eu nu am experienta ta in competitii si nu cunosc atatea locatii ce pot oferi conditii cat de cat egale pentru toti concurentii... ai vazut si ai participat pe mai multe piste si iti poti face o ideea cam care ar fi pista ce se poate preta unei finale de pescuit la feeder. Daca era alta situatia, te ajutam cu cea mai mare placere, dar atat timp cat nu cunosc, nu pot sa vorbesc.... Singura locatie care imi vine in minte este Doripesco ...conditii egale, peste are, nu sunt probleme cu prohibitia, este oarecum mai spre centrul tarii, ai locuri de cazare etc...dar poate nu toti agreeaza un carpodrom..

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 11:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
catalin232 scrie:
Iar o sa imi spui ca sunt rautacios insa tu, ca si mine suntem concurenti. Pentru numele lui D-zeu disciplina asta deja o sa fie la a 3-a editie de Campionat Mondial , atat timp cat totul se desfasoara sub egida AJVPS nu e normal ca ei sa vina cu o propunere de pista? Nu ei trebuie sa stabileasca locatia ? Mi se pare si mult mai civilizat decat sa ne scoatem ochii intre noi pe forum sa propunesm si sa anumal locatii, ca asociatia sa isi bata capul ..... acum ca ei au pus in carca ta sa rezolvi problemele astea nu mi se pare normal, dar atat timp cat ai acceptat, de la tine se asteapta si rezolvarea ...

Eu unul nu am o problema cu locatia aleasa , poate fi oriunde, insa tot ceea ce vreau este sa cunosc aceasta locatie intr-un timp rezonabil :roll:

PS: Eu nu am experienta ta in competitii si nu cunosc atatea locatii ce pot oferi conditii cat de cat egale pentru toti concurentii... ai vazut si ai participat pe mai multe piste si iti poti face o ideea cam care ar fi pista ce se poate preta unei finale de pescuit la feeder. Daca era alta situatia, te ajutam cu cea mai mare placere, dar atat timp cat nu cunosc, nu pot sa vorbesc.... Singura locatie care imi vine in minte este Doripesco ...conditii egale, peste are, nu sunt probleme cu prohibitia, este oarecum mai spre centrul tarii, ai locuri de cazare etc...dar poate nu toti agreeaza un carpodrom..


ba da se poate si ce doresti tu si e mult mai simplu ne place sau nu..dar eu sunt vreau sa discut cu voi sa luam impreuna o decizie ,daca ar fi fost cum spun altii alergeam o pista iar la sedinta din februarie se vota pista respectiva si gata...sau vrei sa te trezesti cu o pista gen tilegd in care 5 oameni din 7 sa fie lampa?crezi ca e mai bine asa...de organizare se va ocupa Vera doar de locatie ne ocupam noi sa nu spun eu..deci propuneri..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 11:13 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai eu am zis cat si ce ma duce capul , Doripesco ... sa nu monopolizam discutia, poate vin si alte propuneri.


PS: Si lampa e buna... noaptea nu poti fara ea :lol: :lol:

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
da Catalin dar la Doripesco sunt foarte mari cheltuielile,din discutiile avute cu cei prezenti la finala anul trecut mi-au confirmat ca nu sunt de acord cu Doripesco,si cred ca sti ca doar ai fost si tu acolo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 12:51 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
adi petrisor scrie:
da Catalin dar la Doripesco sunt foarte mari cheltuielile,din discutiile avute cu cei prezenti la finala anul trecut mi-au confirmat ca nu sunt de acord cu Doripesco,si cred ca sti ca doar ai fost si tu acolo


Pai stiu discutia si am si explicat atunci ca e o premiza falsa... se punea problema de taxa pe zi de pescuit ca era undeva la 50-60 Ron/pers/zi (pe mine m-a distrat si atunci pentru ca in jurul Bucurestiului nu gasesti nicio balta sub suma asta decenta pe care poti pescui ..sa nu mai spun ca in suma asta poti face numai C&R).....
Am spus si atunci cum spun si acum , la Sarulesti am platit 40 ROn (sau 30 nu imi aduc bine aminte) diferenta de 10-20 ron/pers/zi , bani cheltuiti in plus pentru o locatie precum Doripesco. Asta inseamna undeva la 1 % din suma totala care este cheltuita de fiecare om pentru a participa (deplasare, cazare, mancare, bautura, nada, momeli etc). Gandeste anul trecut daca se tinea la Doripesco doar din diferenta de Km intre Brasov si Bucuresti scoteai bani de taxa pentru a participa acolo (vorbesc de voi care ati batut atata drum) ...

Fiecare e stapan pe banii lui si nu pot eu spune ce sa faca cu ei si cum sa ii cheltuie, dar orice varianta ai alege, cineva va scoate mai multi sau mai putini bani din buzunar, iar in opinia mea 50-80 ron/om in plus pentru o locatie mai mult decat decenta este o cheltuiala mai mult decat justificata.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 15:25 
Neconectat

Membru din: 30 Noi 2010, 09:40
Mesaje: 283
indiferent de locatie feeder team timisora prezenti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 30 Oct 2012, 18:08 
Neconectat

Membru din: 30 Oct 2012, 17:37
Mesaje: 122
Cred ca dl.Petrisor face foarte bine ca se orienteaza spre piste naturale - ape publice. Asa se pescuieste in lume la concursurile de feeder.
Pistele din Romania pe ape publice sunt de trei feluri (s-ar putea ca AGVPS sa mai aiba documente din vechime despre subiect): taluzate, faleze si naturale. Pistele taluzate sunt in general inclinate, cu placi de beton: canalul DMN, Midia Navodari, parte din Apa Calda, canalul mineralier Calarasi - etc. Sunt multe in toata tara. Pistele-faleza sunt in general in orasele dunarene (Tulcea, Galati- unde s-a tinut campionatul mondial de stationar din 1965 si unde vicecampion mondial a iesit Ionel Pana, Braila, Orsova, Turnu Severin, Oltenita, Rasova-comuna etc.). Mai sunt minifaleze si pe alte ape curgatoare - Mures, Olt (care insa are multe taluzate), Crisuri, Siret.
Pistele naturale le stim cu totii - linga Bucuresti sunt Ara, Galdau, Cochirleni, Rasova, Oltina, Fetesti, nu le enumar pe toate.
Pistele faleza si chiar unele taluzate au un mare avantaj: sunt situate in orase si comune mai mari si deci se poate coopera cu autoritatea locala pentru organizare si logistica. Dar aceasta cooperare trebuie pusa in planul anual de activitati al orasului sau comunei, deci negocierile trebuie sa inceapa cu mult inainte.
Problema ridicata e Catalin e reala - aceste concursuri pot fi organizate numai in afara perioadei de prohibitie.
Si mai e una - Dunarea dupa TS are cote ridicate in iunie-iulie, deci pe faleze poti face concurs, ca faleza e aproape de nivelul apei. La sfirsitul lui iulie stai de fapt sub faleza - pe pamint.
Falezele si malurile taluzate asigura cit de cit egalitatea standurilor - nu perfecta, depinde de locatie.
Este practic imposibil pentru un singur om sa se ocupe de identificarea locurilor, cooperare cu autoritatea locala, organizare, logistica. Ar trebui un grup de intiativa sau un comitet de organizare.
Pentru un concurs prietenesc-invatare de feeder am mers cu Vasile Mitrea si Catalin de doua ori cite 600 km ca sa aleaga Vasile doua piste dunarene. Este peste puterile unui singur om.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 213 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 22  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.021s | 13 Queries | GZIP : Off ]