Pescuit Stationar

Acum este 29 Apr 2024, 18:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 213 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 31 Oct 2012, 16:43 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
nene aline ....nu este asa cu falezele astea ...erau alte vremuri cand se faceau concursuri la braila si galati . cunosc braila cu toate pietrele de pe mal si nu cred ca se poate tine vreun concurs pentru 20-25 de oameni . singurul loc ar fi cotul macinului unde sunt vreo 250 m uniformi . acum sunt alte cerinte referitoare la piste .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 31 Oct 2012, 17:13 
Neconectat

Membru din: 30 Oct 2012, 17:37
Mesaje: 122
Nitu V scrie:
nene aline ....nu este asa cu falezele astea ...erau alte vremuri cand se faceau concursuri la braila si galati . cunosc braila cu toate pietrele de pe mal si nu cred ca se poate tine vreun concurs pentru 20-25 de oameni . singurul loc ar fi cotul macinului unde sunt vreo 250 m uniformi . acum sunt alte cerinte referitoare la piste .

Se poate, domnule Nitu. N-am mai pescuit pe faleza Brailei de vreo 5 ani, de cind am scos salau in fata la Moara Violatos. Cei care rideau de noi si-au cam inghitit risul...De aceea trebuie mers in identificare, masurare, fotografiere etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 31 Oct 2012, 21:46 
Neconectat

Membru din: 21 Dec 2011, 21:31
Mesaje: 75
Localitate: Giurgiu
adi petrisor scrie:
AlinTeodor scrie:
Cred ca dl.Petrisor face foarte bine ca se orienteaza spre piste naturale - ape publice. Asa se pescuieste in lume la concursurile de feeder.
Pistele din Romania pe ape publice sunt de trei feluri (s-ar putea ca AGVPS sa mai aiba documente din vechime despre subiect): taluzate, faleze si naturale. Pistele taluzate sunt in general inclinate, cu placi de beton: canalul DMN, Midia Navodari, parte din Apa Calda, canalul mineralier Calarasi - etc. Sunt multe in toata tara. Pistele-faleza sunt in general in orasele dunarene (Tulcea, Galati- unde s-a tinut campionatul mondial de stationar din 1965 si unde vicecampion mondial a iesit Ionel Pana, Braila, Orsova, Turnu Severin, Oltenita, Rasova-comuna etc.). Mai sunt minifaleze si pe alte ape curgatoare - Mures, Olt (care insa are multe taluzate), Crisuri, Siret.
Pistele naturale le stim cu totii - linga Bucuresti sunt Ara, Galdau, Cochirleni, Rasova, Oltina, Fetesti, nu le enumar pe toate.
Pistele faleza si chiar unele taluzate au un mare avantaj: sunt situate in orase si comune mai mari si deci se poate coopera cu autoritatea locala pentru organizare si logistica. Dar aceasta cooperare trebuie pusa in planul anual de activitati al orasului sau comunei, deci negocierile trebuie sa inceapa cu mult inainte.
Problema ridicata e Catalin e reala - aceste concursuri pot fi organizate numai in afara perioadei de prohibitie.
Si mai e una - Dunarea dupa TS are cote ridicate in iunie-iulie, deci pe faleze poti face concurs, ca faleza e aproape de nivelul apei. La sfirsitul lui iulie stai de fapt sub faleza - pe pamint.
Falezele si malurile taluzate asigura cit de cit egalitatea standurilor - nu perfecta, depinde de locatie.
Este practic imposibil pentru un singur om sa se ocupe de identificarea locurilor, cooperare cu autoritatea locala, organizare, logistica. Ar trebui un grup de intiativa sau un comitet de organizare.
Pentru un concurs prietenesc-invatare de feeder am mers cu Vasile Mitrea si Catalin de doua ori cite 600 km ca sa aleaga Vasile doua piste dunarene. Este peste puterile unui singur om.



Domnule Ionut NIMENI dar NIMENI nu a venit sa-mi propuna ceva concret sa-mi spuna ma boule te ajut cu ceva?niciodata nu mi-a spus nimeni nimic........doar ca eu am facut campionatul cu reguli ca sa castig..iar dupa aceia sa dovetit ca regulile mele au fost foarte bune....am facut 3 ani campionatul la sarulesti..pai daca mie imi era frica eu faceam 3 ani de zile un campionat de feeder in aceiasi locatie..am facuto doar ca toti cei prezenti sa prinda peste...sa vedem ce da Dumnezeu si cum ma inspira ca oriunde vom face tot eu pic de fazan..cert este un lucru atata timp cat sunt la carma campionatului de feeder raspund de echipa nationala cu tot sufletul din lume iar finalele am sa evit sa se desfasoare pe ape populate cu crap...

ps-la campionatul mondial sa discutat introducerea momitoarelor (methot feederelor)...sa votat pe o foaie speciala...si culmea cred ca aufost 3 tari din 22 care au fost pentru...atunci ne-a explicat ca pescuitul la feeder este arta iar cand pescuiesti la crap cu feederul nu este prea interesant...deci..ce vrea al de sus.

referitor la cei ce ne urmaresc...fuu as dori si eu fluierasi in fiecare sector macar 3 dar....sa vedem cine si daca ne ajuta in acest an..


Adi fara suparare dar asta este ,eu asta am observat ca nereguli la CN 2012 si sincer nu doresc sa se mai repete .Din cauza asta am propus ori arbitraj (care este destul de greu de realizat )ori interzicerea larvelor sau fouillies ca sa nu mai existe discutii . Nu am dat nume cine si de ce tocmai dasta ca sa nu intram in alte polemici ci doar sa indreptam un lucru care din orice punct de vedere nu este corect. Iubesc pescuitul si competitia dar am si respect fata de ceilalti concurenti si regulament .Nu suport sa fiu inselat si nici sa insel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 31 Oct 2012, 23:01 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Eu sustin propunerea venita de la Giurgiu. Stiu ca nu sunt interzise la nivel international, dar la cate derogari am avut noi si la cum indoim regulamentul sa fie ok si sa participe cat mai multi, cred ca se poate si fara larve. La mine motivele sunt altele ... de ordin financiar pe de o parte , practic si moral pe de alta parte. Nu mi se pare nimic "sportiv" atunci cand o nada/momeala te poate scoate sau baga in carti .... sa nu spun de situatia in care dintr-o eroare dupa ce ai cheltuit o groaza de bani pe ele ti-au murit si asa te-ai f****t in ei de bani si de participare cu sanse la titlu sau ma rog.. la o pozitie decenta la general.

Pe de alta parte raman la poztia mea , in sensul ca daca tot se tine cont de parerea majoritatii , atunci aceasta decide si automat ma voi supune si nu voi comenta indiferent ca e vorba de regulament, locatie sau larve.

Pe subiectul asta nu ma mai voi pronunta...am spus tot .. cred ! :)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 01 Noi 2012, 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
nu solutia in acest an daca nu avem arbitri va fi urmatoarea,se aleg 3 capitani de echipa care vor merge in fiecare sector si vor cauta inclusiv in genti..cine iese din stand dupa ce comisia a trecut iese insotit de colegul de stand...nu poate fi vorba de scoaterea fuiului..putem sa ne organizam si altfel doar sa se vrea.

ps-stirea de ultima ora in pole pozition este pista de la medgidia.sa vad cu cine trebuie sa iau legatura voi reveni cu amanunte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 07 Noi 2012, 19:43 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2012, 10:55
Mesaje: 98
SHFORTZA FIE CU VOI.Formez o echipa pt. 2013. am doua locuri libere. ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 07 Noi 2012, 22:16 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
yoda scrie:
SHFORTZA FIE CU VOI.Formez o echipa pt. 2013. am doua locuri libere. ?


Da ce-i :?: autobuz sau tren :?: ...sunt de calasa I sau de a II-ua :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 08 Noi 2012, 05:17 
Neconectat

Membru din: 30 Oct 2012, 17:37
Mesaje: 122
adi petrisor scrie:
nu solutia in acest an daca nu avem arbitri va fi urmatoarea,se aleg 3 capitani de echipa care vor merge in fiecare sector si vor cauta inclusiv in genti..cine iese din stand dupa ce comisia a trecut iese insotit de colegul de stand...nu poate fi vorba de scoaterea fuiului..putem sa ne organizam si altfel doar sa se vrea.

ps-stirea de ultima ora in pole pozition este pista de la medgidia.sa vad cu cine trebuie sa iau legatura voi reveni cu amanunte.


Care dintre ele ? In Medgidia sunt doua: canalul vechi si Can.D-MN. Canalul vechi a inceput sa fie refacut, dar este proiectat ca pista de crap, cu pontoane, nu ca pista de stationar-feeder.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 09 Noi 2012, 19:15 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2012, 10:55
Mesaje: 98
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hai ca o fost buna nea tica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: 7-8-9 IUNIE FINALA CAMPIONATULUI NATIONAL DE FEEDER 2013
MesajScris: 10 Noi 2012, 00:08 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Petrisoooor...ce data-i aia :o :o ...aia-i "data"(7-8-9 Iunie :shock: :shock: ) de om serios :o :o(iarasi nu te-ai consultat cu mine)
Mah. bolo...vane, tu zici ca nu vrei sa mai faci pe "carpodroame
"(private)etc. si ca vrei pe "naturale" ;) ...atunci pune-o dreaq in Septembrie, ca un om botezat ce esti ;) Nu de alta da sa pot veni si io ;) :oops: :oops: :oops: ca ce dor mi sa-ti vad moaca la feeder ;) :oops: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 213 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.044s | 13 Queries | GZIP : Off ]