Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 19:02

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 21 Iul 2014, 21:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
catalin232 scrie:
Tudor Bodocan scrie:
felicitari Cata, Marian si Tibi !!!
-aveti brate tari si nada buna:lol: :lol: :lol:
felicitari organizatorilor , un concurs reusit , mai venim si la editiile urmatoare.
-un singur comentariu :twisted: sa introduceti in regulamentun paragraf, ca invingatorul sa divulge nada :lol: :lol: :lol:



Multumesc tuturor pentru felicitari si mai APS-ului care de 4 ani isi da interesul pentru promovarea acestui stil pe zona de Sud a tarii si rezultatele incep usor sa apara. Merita mentionat faptul ca desi a fost un concurs la individual, noi am venit 6 persoane ca si echipa, usa fiind deschisa pentru toti prietenii care au vrut sa ni se alature. Am pescuit toti folosind aceeasi nada , momeli, am facut strategia la comun , monturile carligele , absolut totul exact ca intr-o echipa. Rezultatele nu s-au lasat asteptate si in prima mansa din 6 persoane , 3 au avut rezultate foarte bune : Marian Besliu si Ovidiu Petrache au castigat sectori si eu am reusit un loc 2 pe sector.

In a 2-a mansa am acordat fin strategia si atunci cand majoritatea participantilor au spus ca s-a taiat pestele din cauza ca au nadit prea mult eu vin si spun ca nu cantitatea a fost cea care i-a tradat ci modalitate, timpul si oportunitatea nadirii in sine. Aici a mai contat putin si ce nada + particole au folosit.

La noi a fost asa ( toate produsele au fost de la Bait-Tech) :

Nada: Special G Green
Seminte: SuperSeed Parti Mix 2.5l
Pelete: Special G 2mm pentru momitor + pbagat in nada si Carp & Coarse Pellets 6mm pentru nadirea de baza si intretinerea vadului
Aditiv: Liquid Corn pus peste semintele folosite la nadirea grea
Momeli: Pelete Super Halibut Marine 8 si 12mm si vedeta incontestabila , cea care personal mi-a adus rezultatul a fost pasta Bait-Tech Carp Paste

Ca o nota personala si o observatie legat de nadire ... cand pestele era pe vad majoritatea preferau sa capitalizeze pe el fara sa gandeasca partida in perspectiva pentru orele ce mai erau ramase din concurs si nu mai bagau particole mari si nadire consistenta... inceapeau sa nadeasca atunci cand trasaturile se rareau, adica atunci cand pestele parasea vadul , astfel si-au creat timp morti foarte mari de aici si lipsa de ritm / consecventa in capturi.
Evident au fost si cazuri cand nu s-a gasit distanta optima de pescuit , probabil au existat locuri pe care pestele a venit mai greu etc.. dar astea sunt lucruri ce nu pot fi controlate.

PS: Tudore nu inteleg de ce imi ceri sa dezvalui nada cat timp ti-am zis de sambata dimineata cum o sa pescuiesc si dupa prima mansa am venit si ti-am zis ce am facut si unde am considerat eu ca ai gresit tu ;) . Probabil ai crezut ca o dau in dude si ca nu le spun pe bune .. dar la mine mai greu asa ceva... o sa trebuiasca sa te obisnuiesti cu asta, atunci cand intrebui sau cand spun , nu imi sta in caracter sa mint , indiferent de miza concursului .. doar face sportul mai frumos si mai antrenant ;) !

PPS: Nu in ultimul rand un mare MULTUMESC lui Gigi Moroiu pentru organizarea concursului .. pana la urma cred ca s-a convins toata lumea ca un concurs in stil Open nu este chiar atat de usor precum au crezut altii si poate fi mult mai frumos si mai corect pentru marea majoritate a iubitorilor pescuitului la feeder. Asteptam cu interes anul viitor , in mod cert vom fi cu mult mai multi !

Cata draga , trebuie sa stie toata lumea, nu numai noi , in felul asta , la anu trebuie sa lucrezi mai mult la strategie si asa merge pescuitul inainte.
deja avem traditie in pescuitul de feeder ; uite ce au facut baietii in Irlanda :lol: :lol: :lol:

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 21 Iul 2014, 22:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Mar 2013, 13:19
Mesaje: 115
Localitate: Bucuresti
Pot sa spun ca am fost fraier ca nu am fost mai atent la cele spuse de Cata. Am fost la el joi seara si am stat putin la povesti si fara sa-l intreb mi-a povestit o parte din strategie. Daca eram mai atent (poate si oboseala si-a spus cuvantul) cred ca scoteam un rezultat mai bun. Din pacate si bugetul a fost un impediment(caut scuze :cry: )
Felicitari castigatorilor, felicitari concurentilor, felicitari organizatorilor.
Sa ne vedem cu bine la urmatorele editii.

_________________
Mihai Boaca


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 21 Iul 2014, 22:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2010, 20:44
Mesaje: 1085
Localitate: Bucuresti
Felicitari castigatorilor si tuturor participantilor, un concurs bine organizat si cu rezultate pe masura.
Sper ca anul viitor sa nu se suprapuna cu mondialele pentru a permite si lotului national sa participe- sunt sigur ca avem multe de invatat de la Benzar, Vuculescu si ceilalti pescari de feeder care ne reprezinta cu succes la competitiile internationale :)

_________________
APS Feeder Club


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 21 Iul 2014, 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Felicitari castigatorilor, tuturor participantilor, si in special lui Catalin! Felicitari organizatorilor! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 22 Iul 2014, 08:54 
Neconectat

Membru din: 30 Oct 2012, 17:37
Mesaje: 122
A fost cel mai complet si mai complex concurs de feeder la care am participat. Pista este de nivel european, iar organizarea excelenta - multumim, Gigi & echipa Givadi !
Am fost pentru prima data la Doripesco. Nu am putut face antrenament vineri, asa ca am intrat pe pista ca oaia.
Atat in mansa 1, cat si in mansa 2 am avut o problema mai veche la mine: nada de apel. Nu reusesc sa-mi fac o nada de apel rapid.

In mansa 1 ca apel am folosit Sensas+porumb+pelete Andy Findley+Carpix si am avut prima trasatura dupa 3 ore. Imediat am intrat cu SpicyMeaty de la Sonu (despre care stiam ca tine pestele pe vad, si anume pestele mare, dar nu e buna ca nada de apel). Am facut aproape 13 kg din 4 bucati in mai putin de o ora. Apoi am depus continuu pelete si porumb pe pat, dar nu a mai vrut. Am dat la circa 21 m (27 rotatii pe mulineta de 4000), pe fundul pietros.
In mansa 2, conform obiceiului, am cazut pe acelasi stand. Am inceput cu mixul Fiat+ seminte PartiMix de la Bait-Tech + porumb +Sensas+Carpix si am avut prima trasatura dupa 2.5 ore. Apoi am intrat cu SpicyMeaty, alternat cu porumb+pelete Krill+pelete mixte Fiat+Carpix si am inceput sa prind cand cei in jurul meu aveau pauza. Am facut 35 kg din 7 bucati, prinzand constant. In mansa a doua am dat la circa 44 m. (55 rotatii pe mulineta 4000), acolo unde se termina pietrisul pe fund si incepe noroiul.
Nu am folosit deloc pasta la carlig, numai pelete (SpicyMeaty, Krill si ananas, alternate) si porumb Bonduelle. Method elasticat. Nadire cu cosulet destul de mare.

Oricum, la Doripesco fara platforma (chiar daca nu ai modular, trebuie platforma la scaun, cum a avut Marian Besliu) nu e recomandat sa mergi. Am facut febra musculara la picioare tot urcand si coborand malul de 2m. De asemenea, fara cap de minciog de crap. In prima zi capul de minciog mi-a fost rupt de un crap mai mare, noroc ca mi-a dat Catalin Constantinescu un cap de minciog mai rezistent pentru a doua zi. Sa treci lanseta si mulineta prin gaura de minciog, ca a iesit ciortanul pe acolo, cu method cu tot, nu e prea placut.

Am avut o intamplare. Am dat numai cu Daiwa Procaster 390. La un moment dat am pus-o deoparte sa repar ceva la montura si am dat cu Maver Powerlite SX 390. Aceasta nu a reusit sa tina crapul sub control. Este prea elastica si crapul a fugit spre dreapta, a luat o montura si l-a agatat pe Doru Bilan, peste doua standuri, care avea si el crap in linie. I-a scos pe amandoi, a salvat montura mea, dar a trebuit sa arunce ambii pesti, conform regulamentului. Powerlite-ul este prea flexibil pentru Doripesco.

Ca intotdeauna, le multumesc lui Vasile Mitrea, Catalin Constantinescu, Marian Ionescu, Lucian Fiat si colegilor de la IMAS si APS ca m-au invatat tot ce stiu despre feeder - putin, de altfel.
Trebuie sa gasesc o nada de apel mai rapid.


Ultima oară modificat de AlinTeodor pe 22 Iul 2014, 15:38, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 22 Iul 2014, 09:31 
Neconectat

Membru din: 23 Mar 2014, 16:25
Mesaje: 177
felicitari lui catalin !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 22 Iul 2014, 10:01 
AlinTeodor scrie:
A fost cel mai complet si mai complex concurs de feeder la care am participat. Pista este de nivel european, iar organizarea excelenta - multumim, Gigi & echipa Givadi !
Am fost pentru prima data la Doripesco. Nu am putut face antrenament vineri, asa ca am intrat pe pista ca oaia.
Atat in mansa 1, cat si in mansa 2 am avut o problema mai veche la mine: nada de apel. Nu reusesc sa-mi fac o nada de apel rapid.

In mansa 1 ca apel am folosit Sensas+porumb+pelete Andy Findley+Carpix si am avut prima trasatura dupa 3 ore. Imediat am intrat cu SpicyMeaty de la Sonu (despre care stiam ca tine pestele pe vad, si anume pestele mare, dar nu e buna ca nada de apel). Am facut aproape 13 kg din 4 bucati in mai putin de o ora. Apoi am depus continuu pelete si porumb pe pat, dar nu a mai vrut. Am dat la circa 21 m (27 rotatii pe mulineta de 4000), pe fundul pietros.
In mansa 2, conform obiceiului, am cazut pe acelasi stand. Am inceput cu mixul Fiat+ seminte PartiMix de la Bait-Tech + porumb +Sensas+Carpix si am avut prima trasatura dupa 2.5 ore. Apoi am intrat cu SpicyMeaty, alternat cu porumb+pelete Krill+pelete mixte Fiat+Carpix si am inceput sa prind cand cei in jurul meu aveau pauza. Am facut 35 kg din 7 bucati, prinzand constant. In mansa a doua am dat la circa 44 m. (55 rotatii pe mulineta 4000), acolo unde se termina pietrisul pe fund si incepe noroiul.
Nu am folosit deloc pasta la carlig, numai pelete (SpicyMeaty, Krill si ananas, alternate) si porumb Bonduelle. Method elasticat. Nadire cu cosulet destul de mare.

Oricum, la Doripesco fara platforma (chiar daca nu ai modular, trebuie platforma la scaun, cum a avut Marian Besliu) nu e recomandat sa mergi. Am facut febra musculara la picioare tot urcand si coborand malul de 2m. De asemenea, fara cap de minciog de crap. In prima zi capul de minciog mi-a fost rupt de un crap mai mare, noroc ca mi-a dat Catalin Constantinescu un cap de minciog mai rezistent pentru a doua zi. Sa treci lanseta si mulineta prin gaura de minciog, ca a iesit ciortanul pe acolo, cu method cu tot, nu e prea placut.

Am avut o intamplare. Am dat numai cu Daiwa Procaster 390. La un moment dat am pus-o deoparte sa repar ceva la montura si am dat cu Maver Powerlite SX 390. Aceasta nu a reusit sa tina crapul sub control. Este prea elastica si crapul a fugit spre dreapta, a luat o montura si l-a agatat pe Doru Bilan, peste doua standuri, care avea si el crap in linie. I-a scos pe amandoi, a salvat montura mea, dar a trebuit sa arunce ambii pesti, conform regulamentului. Powerlite-ul este prea flexibil pentru Doripesco.

Ca intotdeauna, le multumesc lui Vasile Mitrea, Catalin Constantinescu, Marian Ionescu si colegilor de la IMAS si APS ca m-au invatat tot ce stiu despre feeder - putin, de altfel.
Trebuie sa gasesc o nada de apel mai rapid.


Studiaza bine nada de la BAIT TECH ...asta a fost folosita cred de 60% din concurenti !! Fara nici o intentie iti spun ca este de senzatie ,mai ales cu method-ul ...salutari -gasesti traduceri pe www.givadi.ro


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 22 Iul 2014, 18:25 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Felicitari Catalin, felicitari concurentilor de pe podium :!: :!:
Cata, promit ca data viitoare vei avea un adversar mai puternic in mine :!: :lol: :lol: :lol:
Felicitari inca odata :!: :!: :!: :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 22 Iul 2014, 19:20 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Andrei Ghioghiu scrie:
Felicitari Catalin, felicitari concurentilor de pe podium :!: :!:
Cata, promit ca data viitoare vei avea un adversar mai puternic in mine :!: :lol: :lol: :lol:
Felicitari inca odata :!: :!: :!: :!:



Multumesc frumos Andrei ! Vezi ca eu ti-am prevestit un viitor mare in feeder ca tot te-am facut eu la interviu pescar convertit :D ! Sa ne vedem cu bine la urmatoarea editie ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER 2014
MesajScris: 22 Iul 2014, 19:22 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Hai sa fim seriosi....pescar mare sunt :D :D :D :D :D :D :D
Merci Cata. Sa ne vedem sanatosi.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 21, 22, 23, 24, 25  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.046s | 13 Queries | GZIP : Off ]