Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 12:36

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 120 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 09:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Dupa noile reguli Fips-ED, lansarea este considerata a fi valabila oricum ai face-o (peste cap sau de sub mana) cu obligativitatea ca de pe mulineta sa se desfasoare cateva spire. Lansare (cast) este si cea de sub mana atata timp cat pleaca firul de pe mulineta.

Ideea este ca nu ai cum sa dovedesti ca pescuiesti la 15mt fiindca nu ai cum sa creezi egalitate perfecta pt cei 15mt

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 10:08 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Din cate stiu eu obligativitatea lansarii la minim 15 m s-a scos din regulamentul FIPS pt feeder de anul trecut. Se poate studia
http://www.fips-ed.com/fipsed/index.php ... -eng/rules
Problema asta a mai fost discutata, in Regulamentul din 2014 era scris
"Only casting is authorized. Minimum angling distance is 15 meters"
iar in Regulamentul din 2015 a ramas numai:
"Only casting is authorized."


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 11:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Hai ca va traduc io mai exact!
LABAREALA! :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 11:39 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Mai precis: regula de minim 15 m nu a existat nici in regulamentul FIPS aprobat in 2012, nici în cel din 2013, a existat in regulamentul FIPS aprobat in 2014 și a fost scoasa din regulamentul din 2015


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 13:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Multumesc tututror pentru urarile primate cu ocazia castigarii Finalei de Feeder pe Echipe, AGVPS 2016!
Revin cu cateva clarificari si detalii despre cum s-a castigat aceasta finala, deoarece exista si pescari din echipele rivale care cred ca nu este moral felul in care am castigat, si anume faptul ca am pescuit si la oblete in sectoarele in care am observant ca pestele mare se prinde mai mult din noroc decat din tehnica!
• Aceasta finala a fost o Finala de Pescuit, nu o Finala de Moralitate, deci echipa pe care am coordonat-o a trebuit sa prinda pesti, nu sa stea pe tusa si sa fie morala. Cine vrea sa para sau sa fie moral poate concura pentru titlul de Papa, nu de campion la pescuit.
• Din antrenament s-a vazut faptul ca pestele mare se prinde doar pe sectoarele de pe capat si anume A si E, dar si in acestea doar de pe standurile de pe margine. Faptul ca am luat in calcul si prinderea obletelui a facut ca in sectoarele de pe capat sa facem chiar si un loc unu de pe standul din interior, batand standurile de capat, prinzand atat scobar cat si oblete.
• Din punct de vedere strategic era din start o strategie pierzatoare daca optai sa astepti pestele mare pe sectoarele de mijloc (B, C si D) deoarece pestii veneau la noroc si se putea captura maxim doi trei pesti de talie medie (200-300gr). Din punctul meu de vedere, un titlu de campion nu se castiga cu noroc ci cu tehnica, iar pescuitul la oblete implica tehnica mult mai multa prin alegerea perfecta a carligelor, strunelor, cosuletelor si mai ales prin cele cateva sute de lansari din timpul mansei. Cine este pescarul cel mai bun? Cel care sta lejer pe scaun 5 ore avand maxim 3-5 trasaturi de peste mediu sau cel care munceste sisific ca sa stranga 1 kg de oblete de 7 grame medie?
• Se invoca faptul ca nu facem rezultate internationale pentru ca alegem calea pescuitului la peste mic. Da, am pescuit peste mic pentru ca nu am avut peste mare care sa ofere siguranta castigarii competitiei dar in mansa a doua am dovedit ca putem castiga si cu peste mare acolo unde a fost cazul, exemplu Cosmin Brola si Cosmin Pop care au facut cate un loc 2 pe sectoarele lor, sau cazul lui Catalin Hormoi care in prima mansa a castigat sectorul cu scobari si oblete.
• La nivel international pescuitul la peste mic, implicit la siguranta este prima optiune pentru fiecare echipa. Nu stiu nici o echipa care la marile evenimente internationale sa nu verifice din start vadurile de langa mal pentru a vedea daca acel vad de siguranta este productiv. De exemplu, Anglia in europenele din Olanda au pescuit 80% la bibanei de 10 grame cand puteau sa riste dupa platicile de 2-3-4 Kg. Pe pista de la Maty-er, pista care are crap si caras suficient, sunt concursuri care se castiga doar cu oblete, in acest weekend la Velence unde merg si pescari romani si unde se prind majoritar platici de 100-300gr, Walter Tamas a castigat o mansa numai cu oblete si exemplele sunt nenumarate.
• Din experienta mea de 11 ani alaturi de cei mai tari pescari din Romania am invatat ca factorul noroc trebuie eliminat cat mai mult iar pescuitul de siguranta este prima alegere. Nu am vazut cazuri in care mari echipe au riscat inutil de dragul de a fi morali, mai ales in competitiile de anvergura.
• In continuare doresc celor care blameaza felul in care am astigat sa lase deoparte ranchiuna deoarece suntem toti cel putin amici, de cele mai multe ori prieteni si sa a inteleaga ca intr-o competitie fiecare e liber sa aleaga orice strategie cu care crede ca poate castiga, atat timp cat acesata strategie se incadreaza perfect in regulamentul specific competitiei respective!
Felicitari si respect pentru toti participantii si sa ne reauzim cu bine dupa ce ma intorc de la Campionatul Mondial de Stationar din Bulgaria, unde voi participa alaturi de echipa AGVPS Romania in perioada 11-18 septembrie.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 14:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Vai ce pofta mi-ai facut sa dau la oblete cu feederul,amu ma urc in masina si ma duc! Domn coordonator crezi ca mere mai bine cu un cosulet semiboayant? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 15:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Da, dar sa fie de PVA...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 15:38 
Neconectat

Membru din: 12 Aug 2014, 15:19
Mesaje: 249
Pai un clasament final nu se poate pune, nu numai cu echipele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 16:33 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
nutzu_z scrie:
Dupa noile reguli Fips-ED, lansarea este considerata a fi valabila oricum ai face-o (peste cap sau de sub mana) cu obligativitatea ca de pe mulineta sa se desfasoare cateva spire. Lansare (cast) este si cea de sub mana atata timp cat pleaca firul de pe mulineta.

Ideea este ca nu ai cum sa dovedesti ca pescuiesti la 15mt fiindca nu ai cum sa creezi egalitate perfecta pt cei 15mt


Multumesc pentru lamurire ! Felicitari pentru locul obtinut .

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Multumesc!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 120 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.038s | 14 Queries | GZIP : Off ]