Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 13:03

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Walterland Masters 2018
MesajScris: 15 Apr 2018, 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Felicitari echipa Marosmix ati pescuit impecabil!
Felicitari Micutu!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 15 Apr 2018, 22:02 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Felicitari MarosMix SW!!!
Merci Zsolt :!: :!: :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 16 Apr 2018, 08:05 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Felicitari MMSW pentru un rezultat exceptional si pe deplin meritat!
Acesta este un impuls moral excelent pentru mondialul pe cluburi de peste 2 luni!

Felicitari Micutu pentru rezultatul individual foarte frumos!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 16 Apr 2018, 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Felicitari tuturor baietilor din Ro, ati facut o figura frumoasa!

Bravo Marpod! De top, ca de obicei!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 16 Apr 2018, 14:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iun 2012, 04:43
Mesaje: 185
Multumim frumos !
Felicitari Micutu !!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 16 Apr 2018, 18:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 17:20
Mesaje: 258
Localitate: Cluj-Napoca
Vă salut,

Zsolt a luat-o puțin înainte cu deschiderea topicului, dar îi mulțumesc că a făcut-o și în același timp pentru felicitări. Mulțumesc și celorlalți care ne-ați susținut și felicitat.

Da. E un rezultat bun. Chiar foarte bun aș putea spune. Antrenament ascendent de la o zi la alta pentru noi, cantități considerabil mai mari de la o zi la alta.

Bucuria și euforia momentului este un atuu în plus, un adevărat confidence booster pentru iunie. Dar până atunci, să ne suflecăm la mâneci și să muncim în continuare și să ne pregătim cât mai temeinic pentru asta.

Despre pescuit:

Nadă (Panetone Black 1kg, Panetone Sweetcorn fine 1 kg)/ Barna 50/50; întreținere barna 3 litri cu max 100 ml fui, viermi morți și câteva boabe de porumb.
Linii 0,14 Tubertini, înaintaș 0,12 next, cârlig tubertini serie 26 de 16, forfac 20 cm, 2 droperi de 9.
PLute de la 0,75 la 3 g - cel mai bine 1,5 / 2 / 2,5.
3 prezentări - ras, 5-10cm pe substrat, tușul la ras.
momeli: râme, viermi, larve și uneori combinate între ele.
start 2 litri nadă goală, și 4 biluțe de pământ.
Pescuit exact pe bulgăre.

Ce am eliminat sau ce am simțit în antrenament și s-a confirmat în concurs:
- că momeala multă rărește trăsăturile și scade concurența la cârlig.
- că larvele în nadă sau pământ fac peștele mofutros.
- că seprarea vadurilor de pământ și nadă nu e un lucru bun ori cel puțin prindeam mai bine cu ambele date în vecinătatea locului de pescuit, mai exact nada 10 cm mai în spate și pământul din bară.
- că erau zone unde era mai mult caras și trebuia pescuit cu o prezentare la ras și o montură mai fină din perspectiva plutei și a cârligului
- crapii mici 300-700 grame erau aparent mai greu de prins decât cei mai măricei, diferența din prezentare.
Așa că am dat după crapii mai mari și am reușit un podium.

Au fost zone unde efectiv nu era pește ori erau doar câteva trăsături, drept dovadă că nu am pățit-o doar eu ci și cei mari. (Cred că numai Steve Ringer știe ce a fost în sufletul meu după prima zi, pentru că el a simțit în a doua și mai rău de la 41 kg la 4 e ceva distanță).

Am avut cu toții pește în undiță suficient să și câștigăm acest concurs, dacă eram puțin mai atenți reușeam. Dar să ne muțumim cu atât și să țintim mai sus.

După cum a decurs antrenamentul, personal am numărat 8 echipe care prindeau catități ridicate și care aveau șanse reale. Cu 2 excepții am nimerit :)

Nu am întrebat pe nimeni nimic, am dat de la început la sfârșit cu nădejde și răbdare, știind că vor intra și vom prinde constant până la sfârșit.

La tragere am luat ce a rămas pentru prima zi, pentru că la ordine a tras Boti 38, iar a doua zi s-au tras doar sectoarele. Cred cu tărie că am abordat foarte bine totul și am avut nervi de oțel și capacitatea de a spera până la capăt.

Felicit băieții pentru cele 5 zile în care au muncit și au gândit limpede!!! Apreciez că de anul trecut de la Racovița au avut un declic pe partea maturității și capacității de a aborda așa cum doar cei care câștigă la nivel internațional o fac. Mă refer aici de la pregătirea de acasă și până la fiecare minut de antrenament. Aprecieri deosebite pentru vadurile scurte ;) Cinste vouă!

Mulțumesc celor care au venit să ne susțină și au făcut-o cât și cum au putut: Familia Farkas, Adriana, Daniela.
Mulțumim nea Doru! Chapeau! Ne bucură când vă bucurăm, sper să o ținem tot așa!
Muțumiri particulare și lui Alex Danezu :lol: pentru susținerea din toată săptămâna (logistic și spiritual).
Felicitări Micuțu Big Carp pentru rezultat și celorlalți români care au participat.

Sper că nu v-am plictisit până aici, dar acum vreau să scriu esențialul.
Trag linie după 8 ani și constat că atât a fost nevoie pentru ca o echipă românească să obțină un podium la un concurs puternic cu participare internațională. Nu vreau să minimalizez sub nicio formă rezultatele echipei EnergoTeam la Cluburi unde au terminat în primii 5 de cel puțin 2 ori din câte rețin. Nu pot compara cele două echipe pentru că una dintre ele a plecat de jos, iar cealaltă a avut ani buni de expertiență în spate pentru aceste rezultate.
Consider că sistemul actual trebuie schimbat din temelii. Apreciez necesar un program de 10 ani pus pe hârtie pentru a ne aștepta la rezultate afară.
Consider că prioritățile staționarului trebuie să fie următoarele:
1. încurajarea tinerilor înspre practicarea pescuitului de competiție, corelativ susținerea necondiționată de către firmele de pescuit a acestora cu un minim necesar din perspectiva dotărilor ori acordarea de facilități considerabile pentru a putea achiziționa dotarea. Nu ajunge un concurs de 1 iunie, îmi pare rău să vă spun.
2. regândirea sistemului competițional intern la toate categoriile cu stabilirea unui regulament de pescuit sever, stabil și nemodificabil decât în cazuri de forță majoră. stabilirea unui comitet de 3-5 persoane pentru organizarea acestora, a unui comitet distinct ori doar în parte distinct pentru elaborarea acestor regulamente, regândirea sistemului în sine în mod complet, transparent.
3. o echipă de manageri a loturilor formate din cel puțin 2 persoane, preferabil neimplicate competițional, care să efectueze selecția loturilor după criterii clar stabilite ori să li se dea mână liberă în alegere. În primă fază nu avem posibilitatea asta și face Zsolt sau Vera sau oricine tot, și centrează și dă cu capul și nu e normal! Benzar trebuie să fie în stand sau pe mal ori una ori alta.
4. stabilirea unui număr de piste de competiții, care să fie votate succesiv an de an pentru organizarea competițiilor. Obligatoriu o apă curgătoare sau un canal.
5. Bani. Ăștia nu i obținem dacă nu suntem organizați. După ce ne organizăm există diferite metode de a obține, fiecare cunoaște pe cineva. Nu trebuie mult, trebuie puțin de la fiecare, constant, în fiecare an. Până nu ne organizăm nu discutăm.
6. Organizarea de competiții pentru atragerea de noi pescari. La momentul actual numai premiile în bani atrag ori eventual vouchere ale firmelor pe care să-și ia omul ce vrea, nu ce e pe lichidare de stoc sau mai știu eu ce. Organizarea de competiții de tip festival, combinat feeder-staționar pentru sume mai mari pe mai multe lacuri ori etape ar stimula zic eu.
7. Organizarea sistemului cu o contribuție minimă a fiecărui pescar de competiție în fiecare an (tip socios - cu beneficii spre exemplu nu plătește taxele pentru concursurile le care participă) și adăugarea sumei de 1 leu la permis pentru organizare competiții interne, premii competiții interne și deplasări, sumă alocabilă în cont distinct.
8. Transparență în organizarea competițiilor. Factură taxă lac, râu, paznici, panglică, maieuri, apă, tra la la. 0 lei primii 3 ani apoi se poate gândi remunerarea celor implicați în toată asta în mod rezonabil și în limita timpului alocat.
Mai am idei, aveți și voi. Când ne așezăm la masă? Promit că îmi fac o săptămână să fac toată partea juridică.
Sper să reușim măcar acuma în ultimul ceas să facem efectiv ceva concret și să nu ne mai tot bălăcărim că nu are cine organiza sau că ala nu se complică și alte cacaturi. Dacă pista e bună acolo facem. Lasati orgoliile deoparte, suntem o mana de oameni care facem asta din placere. Acordati o ora doua pe zi pentru o vreme sa gandim ceva pentru viitoru tării asteia că și așa îi cum ii și ne mai și pun ștanță de țigani pe oriunde călcăm.
Cu spreanță,
Luci P.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 16 Apr 2018, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Mai clar de atat nu cred ca se poate! Bravo Luci!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 16 Apr 2018, 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 293
Localitate: Timisoara
Felicitari baieti!
Toata stima.

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 17 Apr 2018, 05:45 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Foarte bine spus Luci. Cred ca e momentul pentru un restart in pescuitul stationar de competitie. Din punctul meu de vedere, in ultimii 5-6 ani au fost cei mai negrii ani ai stationarului, plini de sedinte inutile facute la Bucuresti, iar hotararile luate acolo au fost constant modificate in functie de interese personale, regulamente modificate prost, piste schimbate si date modificate, datorita neseriozitatii celor care au putere de decizie. Nu mai vorbim de rezultatele internationale, unde am ajuns oaia neagra a pescuitului romanesc, prin rezultate....
Cred ca e momentul , ca noi pescarii, sa ne luam soarta in propriile maini si sa ne organizam sub o forma care sa ne avantajeze , iar deciziile sa le luam noi pentru noi.
Acum ca doamna Vera s-a retras, propun ca la Calinesti sa facem o sedinta pentru a hotari o forma de organizare pe care sa o stabilim acolo, in vederea campionatului 2019.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Walterland Masters 2018
MesajScris: 17 Apr 2018, 07:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Felicitari Maros Mix, Andrei si celorlalti pentru participare :)

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.048s | 14 Queries | GZIP : Off ]