Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 04:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 10 Noi 2009, 18:33 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
adrian1turcul scrie:
Cele mai bune linii sunt cele facute de Bogdan...pe care le-am lasat in arborele de cauciuc :D ...acolo la balta cu teni...stie Bogdan!

Cele mai bune linii ale TALE sunt cele facute de Bogdan! :lol: :lol: :lol:
Cele mai bune linii ale lui Bogdan sunt cele facute de noi! :lol: :lol: :lol:
Ca nu degeaba a poluat Suciu cu plumbul lui Bogdan Slovacia! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 11 Noi 2009, 18:33 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Bogdane,iarta-i tata ca nu stiu ce zic :mrgreen: ,...eu cred ca mai repede au avut emotii...auzi ce vorbeau seara...prin curte...ca i-am auzit."ce zici bei, suntem tari...ne-a lasat MAESTRUL Bogdan, sa-i facem linii,ce zici... suntem vedete acum" :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 11 Noi 2009, 20:27 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
ticairlandezu scrie:
Bogdane,iarta-i tata ca nu stiu ce zic :mrgreen: ,...eu cred ca mai repede au avut emotii...auzi ce vorbeau seara...prin curte...ca i-am auzit."ce zici bei, suntem tari...ne-a lasat MAESTRUL Bogdan, sa-i facem linii,ce zici... suntem vedete acum" :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tica , tu seara nu mai puteai auzi.Nici simti ceva.Erai dus si parcat in patutul tau! :lol: :lol: :lol:
Apoi , a doua zi , nu stiai de ce te durea capul! :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 11 Noi 2009, 20:39 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
8-) 8-) Ce zici tu straine,poate vrei sa zici ca"eu v-am culcat pe toti"....sa spuna Brola si profe Eugen ....sau mai bine Molnar... :twisted: :twisted: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 17 Noi 2009, 12:01 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Am ramas dator la Vasile M cu un raspuns, asa ca-l pun aici unde-i locul.Cand am inceput aventura construirii plioarelor acum 2-3 ani am luat toate revistele pe care le am, la rasfoit,oprindu-ma doar la articolele care prezentau instalatii,le citeam dupa care intr-un caiet treceam ce-i mai interesant .Asa ca am ajuns la urmatoarele,concluzii,care pentru mine ulterior au devenit principii :1.Nu voi mai pescui niciodata cu linia pe direct.2.Liniile principale vor fi facute numai pe 3 marimi 0,10mm-0,14mm-0,16mm cu lungime de 3m la plutele de pana la 0.8g si 4m peste....3.Toate liniile vor contine o pluta :mrgreen: ,un plumbaj principal(bulk),si un nr de 3 alice pt tusuri(droppers).4.Fiecare marime si forma de pluta pe care iti vei construii linia va fi multiplicata exact cu nr de kituri pe care-l deti la rbs... exceptie plutele de 1-1,5g care vor avea cu una mai mult.Alte principii:Plutele pana la marimea de 0,8g inclusiv vor avea bulkul tot din alice piscate,cele de la, 0,9g in sus, bulkul va fi dintr-o oliveta oprita intre alice.Plutele de la 0,2g la 0,5g vor avea 3 dropperi de marimea 13(stotz) si bulk din stotz de marimea 10 la 0,2-0,3g si marimea 9 la 0,4-0,5g.Plutele de la 0,6g-0,8g vor avea trei dropp.marimea 10 si bulk din marimea 8.Plutele de la 0,9-1,5g trei dropp.marimea 9.Plutele 1,75-2,5g trei dropp.marimea 8 ,peste 2,5g marimea 6.Acum,ce tot vrea asta :twisted: cu 3 dropperi de ce 3 ,pentru ca-mi dau o mare flexibilitate in functie de cum simt ca sunt pestii de mofturosi.Totdeauna incep cu dropp. rasfirati,presupunand ca pestii sunt sensibili iar daca prind bine am obtiuni de a grupa 2 dintre ei ,cei mai apropiati de bulk, lasand doar unul langa bucla si astfel am un plumbaj progresiv sau chiar grupand toti 3 langa bucla daca mananca foarte bine.Acum exceptia de care vb la plutele de 1-1,5g am si cate o linie in care bulkul nu este o oliveta ci tot alice piscate pe care le pot rasfira...banuiesc ca nu trebuie sa va explic si de ce ;)
Daca aveti intrebari ,comentarii,sau critici :oops: va raspund cu placere :mrgreen: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 17 Noi 2009, 18:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 14:42
Mesaje: 32
Tica revin...
1.De ce omiti firul de 12?
2.Firul care-l folosesti nu se coace in cateva luni????
3.Nu ti-ar fi mai usor sa faci 10-15 linii cu ceea ce iti trebuie la acel concurs?
4.Ai omis sa ne spui de plumbajele pe liniile blocate folosite la rau.
Eu zic ca linia de 12 cu forfac de 10-08 este cea mai buna(peste mic, mediu),la peste mare ii las pe crapisti cu palmier sa bage.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 17 Noi 2009, 19:30 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 19:40
Mesaje: 140
Localitate: Focsani
Degeaba , Bogdan este la Mila 23 cu Lozinca, si cu..., dau la crap,stiuca si la...., 14 zile vorbiti numai cu palmierul :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 29 Dec 2009, 15:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Tica...irlandezule lol: :lol: :lol: :lol: aste-s instalatiile tale??? :D :D :D sa vii sa ti le iei acasa altfel le donez.Deja am gasit cui sa le dau. :lol: :lol: :lol:


Fişiere ataşate:
tangle-with-bla-bla.jpg
tangle-with-bla-bla.jpg [ 99.71 KiB | Vizualizat de 5574 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 29 Dec 2009, 15:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Si penarele astea :lol: :lol: :lol: ti-am furat cateva forface nu te superi nu-i asa? :D :D :D


Fişiere ataşate:
milo-hook-boxes.jpg
milo-hook-boxes.jpg [ 60 KiB | Vizualizat de 5574 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PLIOARELE MELE!!!
MesajScris: 29 Dec 2009, 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
De la astea poti sa-ti iei adio ca le-am trecut pe numele meu...parca asa ai zis ca nu-ti mai trebuie. :lol: :lol: :lol:


Fişiere ataşate:
wag-hooklengthseeeeee.jpg
wag-hooklengthseeeeee.jpg [ 53.79 KiB | Vizualizat de 5571 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 42 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.096s | 14 Queries | GZIP : Off ]