Pescuit Stationar

Acum este 23 Sep 2024, 23:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 21 Iun 2010, 20:12 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Mihai Constantin scrie:
logitax scrie:
Ieri, de la orele 14.00 candidatii celor 8 judete, s-au antrenat.

La orele 18.00 s-a facut instructajul, etc. si tragerea la sorti.

Imagini de seara...


Asta din imagine nu-i Stan (shiopu de la Blaj) nici acolo nu scapa lumea de el , mai bine puscatil si in celelant picior ca numai asa scapati de el , ca omul asta nu a facut numai rau pescarilor din Bj din cauza asta nu o sa vedeti pescari buni din Blaj niciodata la concursuri ......


Nu cred ca este cazul sa ai atitudinea asta.Indiferent de problemele personale , ai totusi niste ani(si nu-s putini) de scoala in spate. Oricum , la vremea lui , a incercat sa faca ce a putut si a crezut el mai bine , chiar daca asta nu a iesit intotdeauna. Deci , te rog , Mihai , mai calm... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 21 Iun 2010, 20:38 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Banuiesc ca sa terminat ...concursul de calificari ;) ...sau inca continua...de nu se pot pune rezultatele finale...sau macar ....partiale ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

p.s. si binenteles mai multe poze.... :roll: :roll: :roll:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 22 Iun 2010, 09:24 
Neconectat

Membru din: 13 Noi 2009, 20:47
Mesaje: 279
ticairlandezu scrie:
Hai ,mah...nu fi asa rau...ca nu din cauza asta nu sunt pescari buni...in Blaj...pe tine ce te-a oprit sa fi celebru :lol: :twisted: :twisted: ...sa nu-mi zici ca te-a tinut de maini si nu te-a lasat sa pescui :roll: ...eu zic ca "nenorocu tau" a fost....ca esti contemporan cu ...Lupei...Crisan...Groza....EU...Tudose...Petrascu...chiar si Biraiescu(sper ca nu i-am pocit numele)...si altii pe care acum nu-i mai amintesc...si-apoi...unde l-ai vazut tu in poza???...ca eu nu-mi dau seama...ala care sta intr-o parte!!!...seamana dar nu cred ca-i el!!!
Mihai...ATENTIE!!!...nu sustin ca este omul ..perfect!!!...si eu am avut divergentele mele cu el(si inca rau de tot)...dar la modul cum pui tu problema...nu pot fi de acord ;) ...nu poate fi facut responsabil de ...insuccesele tale :lol: :lol: ...sau de faptul ca nu stie pescui lumea pe la Blaj...capisi(comprende)...I'l,be back!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



Tica draga poate ar trebui sa te informez mai bine fiindca in Blaj sunt pescari buni care nu au concurat niciodata si nici nu vor concura vreodata, si afla ca nu acest om nu ma lasat pe mine sa fiu celebru, ci timpul pentru ca m-am retres din competiti pentru ca am considerat ca pescuitul de competitie nu e o prioritate pentru mine ,pentru ca am avut de facut altceva pentru cariera mea de care acum sunt mindru, si faptul ca sunt contemporan cu cei mai buni pescari de competitie din jud. Alba ma bucura pentru ca cu Nelutu Lupei am reprezentat Judetul Alba la interjudetene de la Arad , cu Crisan am concurat, cu Groza am concurat in finala pe tara la Orsova, iar de tine imi aduc aminte ca pe vremea cind concuram eu tu il ajutai pe Stan sa organizeze concursurile, si imi mai aduc aminte ca la un concurs judetean am concurat impreuna si am fost mai bun decit tine , ......si eu cind concuram am avut parte si de succese si insuccese ca si toti pescari de competitie din lumea asta,.... poate vreodata voi mai apuca iar de concursuri si iti garantez ca atunci putem discuta cel putin de la egal la egal .. In rest toata stima si consideratia pentru tine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 22 Iun 2010, 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Nu prea am mai vrut sa scriu ceva, insa vad ca nimeni nu doreste sa raspunde invitatiei si cum politicos ar fi sa o faca cineva ...


Cazare - cabana 1 de langa lac. Curat. Din pacate, fara curent si fara apa. Cu toaleta ecologica. Fara un loc de depozitare al gunoiului (l-am ars, ce am putut).

Balta - Mal dificil. Este necesara intarirea malului. Substrat neregulat. Un canal undeva la 11-15 m (difera, functie de standuri) apoi un prag de inaltime 15-25 cm, de latime variabila. Adancimea in canal: cca. 1.10m-1.30m.

Pescuit:

Nu am putut veni la antrenament asa ca am nimerit direct in mansa I, pe standul 10. Am sondat apa, am gasit canalul la 11-13m, apoi un prag de latime destul de mare. Am aruncat 75% din nada la inceput, la 12.5m. Nici o trasatura - pestii se hraneau dincolo de prag, ca atare am scos match-ul si am crosetat cativa pesti cu nada care mi-a ramas la match. Timp pierdut cu rubesiana (am uitat prolunga acasa). Altii au folosit baniere de 2m si au depasit pragul. Am mai pierdut timp tot incercand sa vad daca au aparut pestii pe vadul nadit. La match, am inercat sa creez o dara de nada spre vadul nadit, astfel ca am risipit si cei 25% din nada pe suprafata mult prea mare, degeaba. Loc 6, 1kg. Punctele putine s-au facut pe capetele de sector si in vecinatatea lor cu rare exceptii.
Mansa II. Acelasi stand 10. Lectie invatata. Am marcat firul la match, la cca. 25m, am nadit pe pluta toata mansa si am reusit un loc III pe sector.
Mansa III. Standul 14. Antecap de sector, cu Cuby pe capat de sector. Am gasit canalul pana la 13m, apoi in dreapta un culoar (fara prag) si in stanga pragul la 14m. Am crezut ca am gasit cheia succesului astfel ca am nadit in dreapta pragului, pentru a imi bloca pestii pe versantul drept al pragului si am mai nadit la match, pe culoar. Am pescuit la rubesiana, la 13m. Dupa 1-1,5 ore am gasit pestii pe prag in stanga. Am avut multa iarba, multi nervi :oops: :oops: :oops: Dupa 2 ore am realizat ca imi trebuia un carlig mai mare, porumb (pe care nu il aveam la mine :oops: :oops: :oops: ) pentru a scapa de rosioare si a lua crapi mai mari. Apa a crescut in timpul mansei. Loc. V, nervi gramada etc.

Vineri seara a cazut grindina si in fiecare seara/noapte a plouat astfel ca pestele s-a refugiat in ape mai calde, pe platouri. In antrenament am inteles ca s-a prins in canal (a batut vantul din fata si pestii au trecut pragul???) astfel ca strategia aleasa in prima mansa parea sa fie corecta! :oops: :oops: :oops:

Cl.:
Balta are peste (rosioara, caras, crap). Poate, pentru uniformizarea sanselor standurilor si pentru circulatia pestilor (venirea lor pe nada) ar fi utila nivelarea substratului (facut ceva gen Cornesti). Nu stiu ce trebuie facut pentru a mai scadea din potentialul capetelor de sector (capetele si/sau antecapetele au castigat mansele).

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 23 Iun 2010, 06:07 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Recunosc ca pista si fundul apei, poate prezenta neregularitati. Nu uitati ca s-a escavat o lucrare sub apa (cine poate controla cum si ce ?). Pista SACEL 4 este amenajata recent (martie-aprilie 2010), malul e crud, nici nu a avut timp sa se inierbeze !

Ca pragul trebuia inversat ?! Dar cum faci asta, cind excavatorul tragea cupa de pe mal...?

Mai trebuie lucrat, sunt de acord cu D-voastra. Dar asta doar in toamna, daca scadem nivelul apei. Atunci vom vedea ce si cum trebuie corectat.

Important, dupa mine, este ca exista o pista adecvata, ca are peste suficient, ca raspunde dorintei celor care organizeaza competitii de stationar. Credeti ca acest calendar aglomerat al pistei SACEL 4, (pina la inceputul lui august, nici un week-end liber), a fost dobindit ca nu este o pista corespunzatoare ? Din contra, zicem noi. Ca ridica dificultati, asta credem sincer. Dar asta face parte din acest sport !



Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 23 Iun 2010, 06:49 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
glukas scrie:
Nu prea am mai vrut sa scriu ceva, insa vad ca nimeni nu doreste sa raspunde invitatiei si cum politicos ar fi sa o faca cineva ...


Cazare - cabana 1 de langa lac. Curat. Din pacate, fara curent si fara apa. Cu toaleta ecologica. Fara un loc de depozitare al gunoiului (l-am ars, ce am putut).


Legatura la energia electrica este in curs de amenajare. Apa vom mai vedea !

Dar D-voastra ati primit ce vi s-a oferit !

Dar referitor la felul ce ati lasat in urma sederii in cele 3 zile, la noi, am cite ceva de comentat !

Pe pista ati gasit un sac de gunoi, aproape la fiecare stand ! Ati vazut un ATV, care facea serviciul permanent. Era greu sa cereti un sac pentru gunoi ?! Si asta timp de 3 zile ...!

Si daca nu avem sac, lasam gunoiul, asa cum l-ati lasat ? Dam foc la resturi metalice sau la 1/2 de lubenita ? Asta poate in speranta ca arde, probabil ?! Doriti citeva fotografii facute "la locul incinerarii" ? Poate nu credeti ce am gasit eu acolo, in urma D-voastra !

Drept consecinta celor intimplate, vom cere tuturor musafirilor, o garantie de 200 lei, care se va inapoia, dupa predarea si inspectarea casutei.

Ne luam si noi masuri adecvate, pentru a proteja efortul facut pentru a oferi o cazare ieftina pescarilor !

Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 23 Iun 2010, 08:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Va multumim pentru gazduire.

Am avut si noi saci, insa au fost devastati de caini, ca atare am luat masura de a arde resturile menajere. Daca va lasam sacii acolo, tot gunoiul era imprastiat. Nu a fost nici cea mai fericita solutie si ne cerem scuze pentru resturile incinerarii :oops: :oops: :oops:

Garantie ati avut - nu cred ca am mai lasat pe undeva buletinele si taloanele de la masina (?????). Daca doriti bani suplimentari pentru strangerea gunoiului si curatenia cabaniei, spuneti si va voi trimite.

Eu nu va cer sa faceti nimic si va respect pentru ceea ce ati facut.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 23 Iun 2010, 09:24 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Pe balta 3, ca de altfel si pe PISTA 4, in principiu, nu este voie cu masina.

De aceea, se retine talonul, in ideea ca la plecare, se vine in ferma, unde, in functie de situatie, se controleaza portbagajul.

Talonul sau buletinul nu constituie o garantie. Sunt doar documente de identificare, om sau vehicul.

Discutie incheiata !

Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 23 Iun 2010, 18:26 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:19
Mesaje: 168
Localitate: Alba-Iulia
clasament ?poze? :?: :?: :?: :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Interjudetene Alba - Sacel 4
MesajScris: 23 Iun 2010, 18:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Giluk1 scrie:
clasament ?poze? :?: :?: :?: :?:



1) Doru Burileanu - Mehedinti
2) Alin Barastean - Alba
3) Florin Truia - Mehedinti
4) Dorel Bresniceanu - Mehedinti

in pagina 3 este un link spre o fotografie cu rezultatele exacte... mai multe detalii poti afla de la organizatorii de la Alba (dl. Barastean)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.124s | 12 Queries | GZIP : Off ]