Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 04:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 10:29 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2009, 20:52
Mesaje: 44
Salutare sunt Marius din Cluj si nu pescuiesc de mult la feeder si ma intereseaza si parerile vostre a celor cu mai multa experienta pe ape curgatore (ex: Mures):1.ce carlige folositi pt scobar mreana (marca, model, nr);2.ce fir principal folositi ? alegerea lui de ce de 18 si nu de 20 sau de 22?in functie de ce se alege diametrul ,ce fir de legat carlige (marca, model), cum alegeti lungimea in functie de ce?si cum alegeti grosimea lui;3.ce cosilete folositi ?marca greutate model(cilindric .. dreptunghiular?...)si nu stiti pe nimeni care sa faca mai ieftine ca in magazin ca in mag sunt cam 2,5-3- 3.5lei si la ultimul pescuit am rupt 7-8 sau cum sa le fac eu ceva indici sugestii tehici? 4. niste retete de nade(sobar mreana)-(caras crap) sa nu fie f f f scumpe :combinatii cele care nu sunt secrete binenteles(si cele care sunt testate)
si daca mai aveti voi alte mici secrete impartasit si noua cei mai incepatori
imi cer scuze gaca am suparat pe cineva cu atatea intrebari, pt anumite parsoane par intrebari tampite si eu un prostanac da cred ca pt un incepator sunt intrebari foarte normale.
Va multumesc.
Marius


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 13:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2009, 21:00
Mesaje: 512
Localitate: Baia Mare , Maramures
Saru`mana tataie :)

Si eu sunt incepator in pescuitul la feeder pe rauri.
Nu pot sa te ajut cu informatii deoarece nu le detin nici eu prea bine, dar in schimb pot sa te ajut cu acest link http://pescuitarad.ro/?page_id=165 unde sunt niste emisiuni pe ape curgatoare cu feederul.

Gasesti aici informatii despre acest stil de pescuit. :) :)

_________________
My blog : http://pescuitul-sport-sau-pasiune.blogspot.ro/

Marius Osan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 13:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
vezi aici
http://pescuitarad.ro/?page_id=165


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 15:44 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2009, 20:52
Mesaje: 44
Va multumesc pentru filmulete... le-m vazut sunt f f faine si pe acesta cale vreu sa le urez mult succes si la cat mai multe emisiuni si podiumuri echipei fir intins da vroiam sa vad .... si alte pareri ... va multumesc inca o data.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 16:01 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Din pacate , nu te pot ajuta , n-am tinut in mana pana acum feederul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
Ce faci Tataie te lasi de crap ?

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 19:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
eu unul nu cred ca vei invata ceva, indiferent daca esti crapar ,spiningar sau orice altceva. daca poti sa cauti in arhiva postarilor mele vei citi aceleasi intrebari pe care le pui si tu. multi au incercat sa ma ajute ,dar la un moment dat mai mult ma zapaceau sau nu aveam rezultatele sperate . m-am oprit cu intrebarile de genul asta si nu pentru ca a ras cineva de mine ci pur si simplu am inteles ca o informatie primita este buna intr-un anumit loc si in anumite conditii .
sunt cazuri cand mai intreb dar intrebarea suna cam asa...de ce in momentul ala ai procedat astfel ? asta inseamna ca inteleg conditiile de pescuit dar ceva imi scapa .
concluzia mea este ca trebuie sa testezi si sa modifici tot timpul chiar de mai multe ori pe timpul unei partide de pescuit. daca primesti o informatie prima reactie este sa aplici in primul pescuit.dar...apa se tulbura, creste-scade ,vine canicula , se schimba vantul , pescuiesti pe alt substrat sau creste viteza apei etc . tu ce faci? ....
daca testezi tot timpul ti se dezvolta un simt al apei in subconstient . te uiti la apa si cu putinele informatii pe care le stii cu privire la pestii existenti poti intocmi o strategie in momentul ala.
daca pleci cu nada - exemplu- facuta de acasa ai sanse mari sa dai chix . de la un anumit ,,nivel,, diferenta intre pescarii buni o face numai viteza de adaptare...............
citeam zilele trecute pe nu mai tin minte ce topic cum ca nutzu nu are linii gata facute pt concursuri. este f corect pt ca din multimea de variabile este imposibil sa nimeresti linia corecta facuta cu o luna inainte....si atunci de ce muncesti sa faci o suta de linii - numai pt disconfortul creeat de jum de ora in care faci 3-4 linii?
..................asta pentru inceput pt ca dupa aceea in baza informatiilor pe care le primesti in antrenament te pregatesti pt cateva posibile schimbari majore survenite in timpul concursului. chiar si asa sunt f multi cei care se plang de faptul ca in antrenamente au prins bine iar in concurs au ratat puncte bune. - pentru ca s-a schimbat ceva si nu au stiut sa se adapteze-.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 19:54 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2009, 20:52
Mesaje: 44
Ovi nu ma las de crap numai cand mor da imi place f f mult feederul si am fost si la Ciurila pe c&r si am prins niste ciortani(la feeder) si pe Mures si am prins cativa cleni, scobari si mrenute(la feeder) si imi place f f mult si vroiam sa aflu ceva retete de nada ce folosesc sau care ii mai eficienta pe rauri v d n river ace sau cavedano ..sau... pareri despre musella parmezan ..... cine si ce carlige foloseste pt scobar mreana sau care au dat rateuri .... fire pt legat carlige?.... de asta am deschis topicul asta ...
si mersii de sfaturi Nitu V nu am acces la functia de cautare pe forum asa ca nu pot sa caut si ai mare dreptate cu multe schimbari si cel mai mult inveti pe malul apei cred eu exact asa am invatat pescuitul crapului ... va multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 20:09 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 10:56
Mesaje: 276
Localitate: Cluj
Tataie, oricine poate cauta postarile altor utilizatori
search.php?author_id=98&sr=posts

_________________
Take it a smile to your face,
it's so nice to be happy!

www.pescarulclujean.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cateva intrebari pentru cei mai experimentati
MesajScris: 27 Aug 2010, 20:23 
Neconectat

Membru din: 06 Dec 2009, 20:52
Mesaje: 44
mersiii mult Peter


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.078s | 12 Queries | GZIP : Off ]