Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 18:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 02 Oct 2010, 06:45 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
SAL...am obs ca inca nu s-a dezbatut aceasta tehnica...pt cei care au folosito deja ii rugam sa posteze cateva detalii....am inteles ca este un stil de pescuit pt peste mare ,in principiu,.......... se foloseste in special pe rauri.......greutatea cosuletelor variaza in functie de viteza curentului si de puterea rubezienei....ce fire pretati? ce plute? ma intereseaza acest subiect pt ca am obs ca la noi in Brasov,pe olt, mreana si scobarul au devenit din ce in ce mai speriosi si stau cat mai in curent....in plus tre sa aprofundez forta medusei si pe rau ;) ...ms anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 03 Oct 2010, 18:47 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
nu se baga nimeni sa o fi o tehnika ultrasecreta.... :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 03 Oct 2010, 18:59 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
salut, hamstere! daca esti deceptionat datorita faptului ca nu s-a bagat nimeni pe topicul tau si daca tu chiar doresti sa te pui la punct cu subiectul enuntat atunci acceseaza forumul lui seko. din cate-mi aduc eu aminte parca a prezentat tehnica in revista...
a, roag-o pe mama ta sa-mi puna si mie doua borcane cu ardei iuti, taiati felii pt ca pe ceilalti tocmai i-am terminat. au fost belea!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 04 Oct 2010, 08:41 
Neconectat

Membru din: 18 Mai 2010, 09:56
Mesaje: 30
Salut Andrei!
Am dat eu cu ruba+ feeder si pot sa zic ca e tehnica ce mi-a adus cele mai multe satisfactii pe rau anul asta. Tehnica in detaliu e descrisa intr-adevar in fostul AvP- actualmente Superpescar. Nu e o tehnica ce exclude maruntisul dar e foarte precisa si economica dpdv al cantitatii de nada folosita.
Pe Prut am dat cu feedere de 40-100 g (in medie 60g), linie de 0.16 mm si forfac de 0.14, de 70-100 cm, carlig solid de marimea 12-14. De pluta nu ai nevoie decat pentru semnalizarea vizuala a muscaturii, care de altfel se simte foarte bine si in bat. Eu folosesc o antena de pluta. Mai ai nevoie de un colier de plastic ( le gasesti in magazinele de amenajari-constructii etc..) fixat pe ruba, colier de care vei atasa linia inainte de duce feederul in vad. Ai grija la tensiunea in elastic, e mai bine sa fie mai scazuta ca sa amortizeze plecarile in forta ale pestilor sau balansarea feederului.
Nada trebuie sa se desfaca de indata ce feederul ajunge pe fundul apei, pentru asta e bine sa o subumectezi. Nu uita sa adaugi in nada viermi si rame tocate. Suplimentar adaug boabe de porumb intregi si maruntite sau canepa fiarta. Alege un punct de reper de pe malul opus - un copac e perfect- si nadeste in acelasi loc. Eu incep cu vreo 10 feedere de nada, dupa care atasez forfacul si pescuiesc. Vadul trebuie alimentat ritmic cu nada, daca nu ai trasatura dupa cateva minute, scoti si nadesti iar.
Ca nada indraznesc sa-ti recomand variantele de tip mreana-scobar (maros, benzar,etc) care mi-au adus tot timpul si mreana pe vad. Preferata mea e Maros mreana scobar. Nu stiu ce ruba ai dar 11 m sunt suficienti pentru a ajunge in curent si pentru a pastra un confort in manevrarea batului, data fiind greutatea suplimentara a feederului cu nada. Eu am un trancan de 9.5 m si m-am descurcat.
Salutari


Fişiere ataşate:
fff.JPG
fff.JPG [ 67.35 KiB | Vizualizat de 9535 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 04 Oct 2010, 12:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
andreibv1 scrie:
nu se baga nimeni sa o fi o tehnika ultrasecreta.... :shock:

Salut,
Il poti intreba pe Eugen Baltac (campion national 2009) care a experimentat tehnica asta mai toata vara la Dunare. Daca va fi dispus sa te ajute (si dupa cate il cunosc cred ca da!) ai putea afla multe detalii despre acest stil.

Si a mai fost si o emisiune destul de detaliata pe PV TV cam acum 2 luni care exemplifica pe mreana pe undeva pe la Ungaria (cred ca era pe Mures daca nu ma insel!).

Spor!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 04 Oct 2010, 16:17 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
multumiri pt raspunsuri baieti...am dat si de revista cu materialul... l-am recitit pe nerasuflate....rubi este maver medusa de 13m, cu care am pescuit lejer crapii dolofani de doripesco...cred ca rezista ....dar as mai avea cateva intrebari de chibit , pt cei care au folosit tehnika aceasta:1.in ce parte a chitului postez colierul? cat mai jos?...2. ce montaj folositi la prinderea cosuletului? ar fi ok acelasi ca la feederul lu petrisor cu montura cu 3-4 bucle?....incerc sa ma pregatesc pt o iesire pe raul olt , unde am dat peste cateva mrenutze..si poate reusesc sa intorc cateva batrane din drumul lor ;) .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 09 Oct 2010, 18:38 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
salut baieti ..azi am fost si am experimentat tehnika pe olt intr-o zona cu curent puternik ,unde cred ca se putea pescui si cu cralusso de 20 gr,,, am pescuit pe o vreme cainoasa: ploaie marunta,temp intre 2-max 3 grade...si cele mai rau un vant turbat care a batut toata ziua ..in sensul invers de curgere al oltului...am pescuit cu rubi de 8 m..fir trabucco de 16,5..forfac de 12,5... carlig la inceput de 10 si buchet pt testarea exemplarelor..care nu au aparut....iar dupa primele 2 ceasuri de insistat am trecut pe carlig de 16 ...forfac de 12 si rezultatele au inceput sa apara,,cosulet naditor folosit a fost de 27gr..35 gr.....si 57 grr(cantarite in prealabil cu cantar digitaL) ..in cele din urma m-am prins de putere curentului..mii de multumiri dnului Baltac ;) ....in concluzie pescuitul si ciupiturile au fost senzatie,,,,...am prins cateva mrenutze si iar restul de 99% scobarei max 3oo- 400 gr..... trasaturile erau destul de ferme.....chiar daca nu sesizam trasatura la pluta.....datorita vantului advers... ciupitura se simtea in toata rubx.... au alternat ciupiturile cate 3-4 la rand dupa acea pauza 20 min si tot asa..probabil hotarator in iesirea de azi a fost vremea capricioasa ......am prins per total 6,5 kg...pentru mine a fost de vis......ps multam pt tipsuri....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 10 Oct 2010, 18:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Oct 2010, 18:04
Mesaje: 139
eu zic ca emisiunea de pe PVTV cu Gabor este cea mai ok din punct de vedere al pescuitului la rubeziana cu cosulet.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 18 Oct 2010, 06:45 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
ieri am testat tehnika pe o portiune de olt foarte putin pescuit...apa 180cm curent mediu...nada 2 kg homemade aditivata cu praf de branza...rubi 8 m fir 16.5 si forfac de 12....aprox 1m...pe carlig de 16..... 1-3-4 viermi...am incercat si la rama dar degeaba....am inceput pescuitul in jur de ora 12...putin cam tarziu in aceasta zona....pana atunci am testat alte locatii unde in 2-3 ore am prins doar porcusori si soreasca......dupa 30 min am inceput sa am trasaturi....dar nu erau ferme si brutale cum ma asteptam ...erau f fine ..ciuguleau f rapid...un tac si gata....rateu si iar rateu... iar cand scoteam viermii STUPOARE ERAU PRAF !!!!parca erau dati prin masina de tocat.... am prins in primele 2-3 ore 4 clenutzi max 300 gr buc....am ratat unul de vreo 500 gr cand sa pun mana pe el.....INTREBAREA MEA ESTE DATA DE ACEASTA PROBLEMA : ATI MAI PATIT ASA CEVA ...TRASATURI FINE ..VIERMI PRAF..??cum ati rezolv prob....am avut vreo 15- 20 trasaturi de acest fel toata ziua...din relatarile locanicilor se pare ca peste marunt nu este in zona. ..sau este f putin....cum de altfel nici eu nu am prins toata ziulica....in jurul ore 16.00...mi-a intrat o bijuterie de mreana... iar dupa un drill de 5 min am reusit sa o scot.. rezultatul 945 gr ..a fost superb....prima mreana adevarata ..dupa lungi insistente...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: RUBI CU FEEDER~COSULET
MesajScris: 18 Oct 2010, 08:08 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
vijelie scrie:
eu zic ca emisiunea de pe PVTV cu Gabor este cea mai ok din punct de vedere al pescuitului la rubeziana cu cosulet.


NU POT SA CRED!!!! ;) :lol: :lol: :lol: ...userul "vijelie"...a revenit in pielea OMULUI..Valentin Oprisanescu...cel de la care lumea asteapta..sfaturi ,solutii ,idei...nu ca celelalte "dedublari"... nu ar fi fost "bine primite" :lol: :lol: ...dar asta e esenta...alternarea cu succes..a propriei personalitati.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.111s | 14 Queries | GZIP : Off ]