Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 08:24

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 572 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 58  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 17 Noi 2010, 14:14 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Checking For Cheats!!!!!!...Adica testati Anti-Dopping!!!...sa intamplat prima data anul acesta ,in istoria pescuitului modern...in Portugalia la C.E.,un numar de pescari alesi la intamplare printre care si Will Raison...au donat urina...rezultatele au iesit ...negative.
Dar oricum aviz amatorilor!!!! ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 17 Noi 2010, 17:50 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:07
Mesaje: 566
e vaduvita nu babusca da ei nu stiu ce e aia


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 18 Noi 2010, 14:15 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Va traduc acum reportajul scris de Will Raison cu privire la C E din Portugalia.Deci:
Dupa CM, cel European este al doi-lea eveniment major ,din calendarul echipei Angliei.Cercetatile echipei despre pista au inceput cu mult timp in urma,astfel ca inainte de plecarea noastra cu 2 sapt inainte de concurs ,sa fim total pregatiti.Anul acesta CE sa tinut in Portugalia pe raul Sorraia langa oraselul Cruche.Personal am mai fost aici si anul trecut cu echipa de tineret si am stiut ca este o pista tehnica,deci aveam o idee despre ce tacticatrebuia sa pregatim..Cea mai mare amenintare la titlu venea din partea echipei gazde,mai ales ca la mai toate recentele competitii int. tinute in Port. ei au castigat,aproape ca erau considerati imbatabili pe aceasta pista.
Raul este o pista tare ciudata deoarece tine un baraj ca ajutorul caruia anual golesc pista de apa,iar dupa ce o umple din nou ,se aduna o multitudine de pesti ca:mreana 100-2000g,borga(o specie locala)ceva caras si mullet.Asa cum facem la toate evenimentele int. echipa noastra dfe 6 oameni de data asta Alain S.,Darren Cox,Sean Asby,Steve Gardner,Steve Hamingray, si EU...am ajuns pe pista cu cateva zile inainte de saptamana oficiala,pentru a ne familiariza cu pista dar si cu terminalele de care avem nevoie ca si,marimea si modelul carligului,plutele,firele,dar si betele de match.Este la fel de important ca atunci cand te astepti la un pescuit mai mult la waggler,sa te asiguri ca ai si ales prastile de care ai nevoie astfel incat sa poti face o nadire "curata"..Anul ascesta am ajuns de joi,si deoarece locurile unde puteam sa ne antrenam(in afara pistei oficiale) erau aproape inexistente a trebuit sa ne ducem pe rau in sus in dreptul loc Santa Justa.A fost o zona aproape similara si ne-a ajutat mult in stabilirea unei tactici.,si sa ne intram in "vana".Caldura a fost imensa asa ca nu puteam face antrenamente decat cateva ore dim. dupa care inapoi la camere pentru a ne racori si a ne pregati liniile si ce mai era necesar,eliminand din calcul surplusul.Am pescuit aici trei zile(vineri- dum.)dupa care de luni pe pista oficiala.Fata de alte dati practica a fost foarte relaxanta deoarece echipa manageriala a lipsit ei sosind doar de marti(tinuti fiind in Anglia de Evesham Festival).Normal noi in perioada asta aveam antrenamenta intensive,incercam diferite variante de pescuit,analizam cantitatiile prinse (pe ore),si totale,in asa fel incat la sfarsitul sapt. sa putem alege echipa de start.Acestea nu s-au intamplat luni si marti astfel ca eu daca nu am prins cumva am putut sa ma asez in spatele celor care prindeau si sa inteleg ce faceau ei si viceversa.Cred ca acest lucru sa intamplat deoarece menegementul a stiut cat este de tehnica pista si era necesar sa pricepem tacticile perfect,era mai preferabil asa decat sa creeze un pic de competitie intre noi ,lucru care ar fi dus la alegerea echipei.Managementul vroia din tot sufletul sa castige o medalie de aur acest an!!!.Noi am stiut ca tehnica principala era wagglerul ,dar am incercat si pescuitul la pole,deoarece simteam ca putea crea unavantaj pe anumite sectoare sau mai ales daca pestele in larg se taia subit.In practica a fost 90% pescuit la waggler iar timpul ramas a fost la pole.Marti dupamasa Mark Downes sa intors inapoi dintr-o misiune de spionaj a echipei Portugheze,si dupa ce si-a dat seama de felul cum vor pescui ei,ne-a spus tot,noi am incercat,iar asta pur si simplu ne-a inbunatatit performantele.Am petrecut mult timp analizand si pescuind in felul lor lucru care ne-a imbunatatit simtitor rata capturilor.In fapt era ca pestii ereau foarte speriosi de zgomotrlr facute de noi la lansare si nadire,in comparatie cu pesti de acasa,care au fi fost atrasi.Asta sa materializat prin faptul ca noi trebuia sa pescuim putin dupa jumatatea canalului pe cand celelalte echipe pescuiau in prima jumatate.Dupa ce lansam pana in apropierea malului advers mulinam pluta cu batul tinut sub apa,pentru a scufunda firul,pana la semnul de pe fir facut cu markerul
semn care la mine a fost toata saptamana setat la 46 ture de manivele,loc care indica si zona noastra nadita.Zgomotul creat in felul asta era minimal si a lucrat briliant.Mreana iti dadea si foarte multe trasaturi false,trasaturi cu care nu le prindeai ,dar Mark D a notat si faptul ca portughezii,asteptau sa vina o trasatuta prin care batul sa fie incovoiat de peste !!!!!(aici si el se mira).Ca sa poti face asta efectiv,ai nevoie de o linie foarte intinsa(fara burta) si scufundata total,eu pentru asta am folosit si spray degresant,mai tot timpul.SI MAINE MAI E O ZI!!!! ;) ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 18 Noi 2010, 15:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
Aschioape florin scrie:
e vaduvita nu babusca da ei nu stiu ce e aia


eu zic ca e totusi babusca... vaduvita nu e chiar atat de lata:
http://www.hamiltonsweb.co.uk/The%20IDE%20or%20ORFE.htm
http://www.scunthorpepoliceangling.co.u ... %20Ide.htm

... si francezii au vaduvita in apele lor...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 18 Noi 2010, 16:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
tica baga mare astept continuarea :P :oops: :ugeek: :ugeek:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 18 Noi 2010, 20:13 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:07
Mesaje: 566
eu am prins vaduvite de 2 kg ...destul de multe e lata cea mare, si nu arata ca in foto ....alea imita vaduvita :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Noi 2010, 01:40 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
CONTINUARE...
Urmarind pluta constati multe mici scufundari si lovituri ,asa ca mulinezi usor si intinzi firul,asteptand ca pluta sa plece cu totul si batul sa se curbeze.Este foarte asemanator cu pescuitul cu Big-waggler din Anglia cand nu contrezi la fiecare mica miscare a plutei ci astepti pana batul se incovoaie.Cel mai bun mod de a nadi aceasta linie a fost cu mici bile de viermi colati.Bilele contineau foarte putin pietris,dar suficient cat sa dea o greutate,pentru o aruncare la punct fix la distanta.La inceputul partidei am nadit cu 2-ua bile de marimea a 50penny ,si apoi aproape la fiecare lansare cate inca o bila mai mica,imediat ce aduceam pluta pe pozitie.A fost o nadire pozitiva,dar nu atat de pozitiva incat sa mearga teribil de gresit(horrybly wrong :roll: ).Aceasta instalatie a fost foarte diferita de orice altceva am folosit inainte,dar daca ma gandesc bine la ele,acestea pot face parte in anumite conditii si in pescuitul din Anglia.Plutele au fost marca Perfect de 14g cu tija de paun si antena insert.Alegerea mea pentru fir a fost Maxima de 4 lb si am conectat plutele cu un Sensas Fix Float Adaptor.La aproximativ 18 inch(46cm) sub pluta am atasat un vartej marimea 22 si dupa acest vartej 8 inch(20cm) de elastic Preston No. 8(1,2mm).Inca un vartej a fost legat de celalalt capat al elasticului,urmat de 4 feet(120cm)(asa ne dam seama si de adancimea apei ;) )de fir Drennan 0,13mm Flourocarbon.La capatul acestui fir am mai legat un vartej si de acesta 3feet(90cm) struna(cu carlig) grosimea 0,12mm Flourocarbon.Toti am simtit ca cel mai bun carlig era Kamasan B520s,marimea 20 sau 22,in functie de ce iti intra pe vad.Este foarte dificil sa ai strune cu carlige gata legate de aceasta lungime,fara a le kinking(traduceti si voi ...sugruma,stramba,indoii),dar Steve Gardner a gasit ceva foam spools,care nu erau designed pentru asta dar erau perfecte.(ce prosti sunt eu am asa ceva de multa vreme ,pentru strunele de feeder ;)sper sa le pot pune poze zilele urmatoare ).Eu am avut 6!!!! :o ;) bete gata facute cu aceste instalatii,patru cu plute de 14g si 2 cu plute de 16g,in caz ca vantul se inteteste.Instalatia pare complexa,dar fiecare componenta este folosita pentru un anumit motiv.Elasticul are rol de a absorbi shock-urile ,mai ales ca noi folosim terminale subtiri.Pescarii locali ne-au recomandat sa folosim Flourocarbon,si sa dovedit a fi cu 2-ua strazi mai bune!!! decat mono clasic,mai ales ca este mai greu,si tine carligul mai bine pe substrat,ceea ce era foarte important.Adancimea era de doar aprox. 6 ft(184cm) pe toata lungimea pistei,dar construindu-ti instalatia(rig) pe 10 ft(300cm),erai sigur ca nu se deplaseaza odata cu usorul curent.Pentru ca noi am stiut adancimile si ne-am dat seama ca asta era cel mai bun fel de a pescui,eu nu am sondat niciodata apa pe timpul celor 2 zile de concurs!!!.A fost de fapt miercuri cand noi ne-am dat seama cum trebuie pescuit si asta ne-a facut sa ne simtim cofortabili. Informatiile pe care Mark Downes ni le-a dat au lucrat perfect asa ca noi le-am adaptat(adaugat) stilului nostru.
IERTARE... dar nu am tradus decat 2 pagini si mai sunt 2 :roll: ...AZI NU MAI POT :roll: :oops: :oops:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Noi 2010, 11:27 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 23:41
Mesaje: 1271
mai fortzeazate un pic.... :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Noi 2010, 12:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
uaauuuu..eu am uitat sa va spun am fost la constanta in port si am pescuit la rubi si am prins de numa...se uitau aia ca la masini straine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Noi 2010, 13:07 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Auuuuu!!!!! ....si voi l-ati "blamat" pe "Gerula"....Adi ,zine si noua, ce si cum :?:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 572 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 58  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.072s | 12 Queries | GZIP : Off ]