Pescuit Stationar

Acum este 27 Sep 2024, 20:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 20:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
poate nada a fost pentru toti...
si nu cred ca a plecat prea tarziu de acasa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 20:46 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
RaduDan scrie:
E criza, e tot ce aveam acasa, adica Fine mouture si am mai luat Trabucco in functie de buget...:P
In plus m-a prostit Tudor ca mai intra si pesti de talie mare...si ca sunt babuste multe, in plus nu stiam care este comportamentul pestilor acolo, fiind prima data cand pescuiesc acolo.


tinere, daca pe criza dai cu sensas, inainte ce pnm le dadeai? :lol: :lol: :lol: :lol:
banuiesc ca tot Tudor te-a prostit sa iei si nada cu palmier dinala, iarna :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Sa stii ca nu Tudor m-a prostit, initial am vrut sa iau un Benzar Special Concurs sau Ice mix...Dar nu am gazit de niciuna, apoi am auzit ca mai era o punga de nada palmier la Costel si am luat-o.
Apropo Alex, tu ai pescuit cu Gardon Competition, nu?? Nu ai avut probleme la umectare?? Eu am umectat nada tota ziua :lol: :lol: :lol: :lol: , si la nadire...plutea cateva secunde inainte sa se scufunde intr-un nor superb.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
alex gavan scrie:
tinere, daca pe criza dai cu sensas, inainte ce pnm le dadeai? :lol: :lol: :lol: :lol:
banuiesc ca tot Tudor te-a prostit sa iei si nada cu palmier dinala, iarna :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted:


Ideea este urmatoarea. Daca e dupa mine, esecul partidei de azi are doua cauze majore. Una ar fi vremea schimbatoare, a doua cauza a fost, dupa mine, culoarea nadei. Nada mea avea o culoare deschisa. DIn nefericire Tracixul negru mi s-a terminat si nu am am mai gasit in magazine sa iau. Astfel, o nada neagra, bazandu-ma pe foarte multe pescuituri, ar fi fost mai adecvata. Semnul ca negrul ar fi fost mai adecvat, au fost trasaturile. Acestea erau brutale, rapide, ia pestii nu statea pe nada sau in zona nadei ci plecau cam la 5 minute dupa ce veneau. Astfel de trasaturi am mai intalnit, iar colorarea nadei in negru, a schimbat radical comportamentul si modul de hranire al pestelui.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:07 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
idem! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: si eu stateam cu pulverizatoru langa mine si din juma in juma de ora mai bagam apa in nada. dar nu am dat importanta fenomenului... probabil ca are mai mult biscuite decat altele, ca ala trage de obicei apa multa.

sa nu se scufunde bulgarele imediat nu am patit cu nada palmier.
asta mi s-a intamplat numai cu benzar ice mix, oricat de tare strageam bulgarele, ramanea cateva secunde la suprafata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
alex gavan scrie:
idem! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: si eu stateam cu pulverizatoru langa mine si din juma in juma de ora mai bagam apa in nada. dar nu am dat importanta fenomenului... probabil ca are mai mult biscuite decat altele, ca ala trage de obicei apa multa.

sa nu se scufunde bulgarele imediat nu am patit cu nada palmier.
asta mi s-a intamplat numai cu benzar ice mix, oricat de tare strageam bulgarele, ramanea cateva secunde la suprafata.


Eu cred ca are mult pesmet, nu biscuite. Biscuitele trage apa multa dar si coleaza foarte tare. Eu am patit asa cu Timar Mix, dar acum vreo 2 ani. A da..si cu Benzar Concurs pe Varsolt. Am pus 4 pungi de benzar si un Carpes FIne Mouture, o mana de TTX si am umectat nada toata ziua, am nadit de la 9 la 16 la match in stilul Varsolt, adica la foc automat si cand am plecat am aruncat cam un sfer de galeata din aceea Trabucco cu capac... :lol: :lol: :lol: Dar cu ramasul la suprafata al nadei, pana acum numai cu Trabucco de babusca si cu Timar am patit. Oricum, era prima data cand am folosit aceasta nada de la Trabucco si probabil ca inca nu-i cunosc proprietatile pe deplin, dar m-a satisfacut din punctul de vedere al mecanicii, al granulatiei. Ramane de probat in continuare....
P.S. Si pe Tudor l-a satisfacut.... :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:20 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
ok, am fost si eu miercuri la pescuit,
blastiera, apa vreo 4m, pescuit cu slider la vreo 15, 20 de m
nada am folosit o punga de benzar ice mix cu jumatate de kg de mosella etag explosiv (e cam la fel ca si sensasu explosive, poate mai dulce). astea le-am umectat de seara. pe mal am amestecat-o cu niste terre de riviere.
pe carlig pinki, larve nu se gasesc :(
nada sa comportat foarte fain, a lucrat exclusiv pe fund. rezultatul au fost vreo 15 babusti maricele in 3 ore...
cred ca as fi prins triplu daca dadeam cu rubeziana si aveam larva de carlig.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:21 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nada Trabucco este o nada buna , insa nu este usor de lucrat cu ea.In functie de modul de umectare , poti obtine diferite efecte mecanice. ;) Dar trebuie intr-adevar muncita mai mult. ;) De ce nu l-ai interogat pe Bodocan?Si ce cauta Carpes et Gross cu Gardonul de Trabucco??? :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
alintudose scrie:
Nada Trabucco este o nada buna , insa nu este usor de lucrat cu ea.In functie de modul de umectare , poti obtine diferite efecte mecanice. ;) Dar trebuie intr-adevar muncita mai mult. ;) De ce nu l-ai interogat pe Bodocan?Si ce cauta Carpes et Gross cu Gardonul de Trabucco??? :shock:


Am scris mai sus...era tot ce aveam acasa si tot ce mi-am permis... :lol: :lol: :lol:
In plus, intr-o zi normala, adica de vara nada ar fi avut rezultate excelente prin prisma mecanicii.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:29 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Ti-ar fi fost suficienta o punga. ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.117s | 12 Queries | GZIP : Off ]