Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 16:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 572 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 58  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Ian 2011, 16:14 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
freo 45 de kile :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Ian 2011, 16:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
44,960 kg mai exact;)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Ian 2011, 17:40 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Deci 99lb, 12 uncii, zero ce?

Multumesc ptr conversia in kg, dar ma descurcam eu si singur.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Ian 2011, 19:01 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
silk scrie:
Deci 99lb, 12 uncii, zero ce?

Multumesc ptr conversia in kg, dar ma descurcam eu si singur.


Mai este o subdiviziune la uncii numita, daca traduc corect, "jumatati de uncii"...in rest este asa cum sa scris mai sus ;)
Da si se cantareste totul la un loc, cu respectarea regulilor carpodromului respectiv,cum ar fi : tinerea in juvelnice separate (a crapului si pestelui alb) sau o alta regula nu mai mult de 50 pounds /juvelnic,nu-i farmacie ,dar sa fie peacolo ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Ian 2011, 20:22 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Mersi Tica, sunt cam ciudati englezoii, inclusiv la scrierea cantitatilor cu liniuta intre ele, prefer de departe kilogramele noastre.

Apropo de rezultat, nu il consider iesit din comun pentru ca de ani de zile se castiga si la noi concursurile de pe singurul carpodrom existent (Doripesco) cu cate 40-50 kg de crap pe o mansa. Si cred ca mansa e mai scurta la noi (nu sunt sigur). Anul asta parca Palcau a castigat o mansa la Cupa Trabucco cu 45 kg, deci e ff posibil si in Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 19 Ian 2011, 21:13 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Mai e unu , Lupei , parca asa-l striga lumea , iar daca tin minte anul trecut cred a castigat o mansa cu vreo 90 kile... Cine-i ma' Lupei asta??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 20 Ian 2011, 00:49 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Silk,prietene,Englezoci astia sunt si vor fi in continuare "un imperiu"..greu de demolat,se spune ca ...cu dusmanul, e bine sa te respecti ,ca sa poti ajunge, sa-l cunosti!!!!....si au multe chichite de care sa te legi ,vezi lira sterlina vs euro,unitatile de masura imperiale vs metric,sau sa nu uitam ca ei inca, mai circula pe partea opusa(a ceea ce este considerat normal),adica pe stanga!!!...si cu toate astea nimic nu i-a impiedicat sa fie, cea mai "temuta" forta a tuturor timpurilor!!!! chiar si in pescuit.Daca(la pescuit) Italia ,Franta,Belgia,au avut urcusuri si coborasuri..ei bine...astia au fost tot timpul acolo sus in coasta tuturor!!!ba mai mult ,domina copios, ultimul deceniu!!!
Am sa-ti mai dau un singur exemplu "imbucurator" pentru mine!!!am avut o revelatie ,acum sa zic 2 saptamani cand un bun prieten de-al meu(nu-i dau numele...Micutu!!! :lol:,sper ca nu te superi ;) ) mi-a facut o dezvaluire...Tica cred ca am inteles!!!,daca noi continentali punem mai mult accentul pe nada!!!dusa la exteme,cu tot ceea ce deriva din ea...albinosii astia ,se bazeaza mai mult pe...PREZENTARE!!!! ;) ...cred ca am sa ma concentrez si eu mai mult pe latura asta!!!!...multumescu-ti tie Doamne ca ma faci si pe mine ascultat!!!!.am zis eu in sinea mea!!!.
In baza acestei teorii,as putea contraataca si ideea lui Zsolt,in care spune ,ca ...noi Romanii avem o problema,nu stim sa prindem pesti mari!!!...pai nu stim,ca ne bazam doar pe natura nazii... ancestrale si cu inspiratie "divina" daca e posibil!!!!....lasand factorul Prezentare ,la latitudinea inspiratiei fiecaruia,si ne facand si din asta, o "TEORIE ".

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 20 Ian 2011, 07:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Abordarea engelzeasca este diametral opusa de a noastra. Cand noi golim 6-7 litri de nada la nadirea grea ei golesc un Cad Pot medium, jumatate umpluta cu pelete si culmea e ca prind `nshpe zeci de livre.
Problema noastra este ca apa nu are peste cat are apa lor si vorbesc aici de commercial fisheries. Abordarea de la care pleaca ei este aceea ca pe vad trebuie sa fie numai un peste pe care sa-l prinda. Creearea unei densitati prea mari duce la trasaturi false, pesti intepati aiurea, zarva mare pe vad si in final moartea vadului cum spun ei.
Prezentarea este totul. Modul in care cade momeala pe ultimii 20-30 de cm, modul in care este agatata momeala...sunt multe chestiuni de care pescarul roman nu prea tine cont. De cand citesc Polefishing magazine am tot experimentat tacticile lor si pot spune ca nu tin minte ca vreuna sa nu funtionat la noi...oricum, suntem departe de cel mai frumos pescuit din lume si de cei mai buni din lume...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 20 Ian 2011, 07:59 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
alintudose scrie:
Mai e unu , Lupei , parca asa-l striga lumea , iar daca tin minte anul trecut cred a castigat o mansa cu vreo 90 kile... Cine-i ma' Lupei asta??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Da, si Nutzu anul asta la cupa Maver a avut o mansa de peste 45 kg, si probabil lista poate continua. Recordul lui Lupei va fi greu de demolat in Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletinul de stiri
MesajScris: 20 Ian 2011, 08:01 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
ticairlandezu scrie:
Englezoci astia sunt si vor fi in continuare "un imperiu"..greu de demolat,se spune ca ...cu dusmanul, e bine sa te respecti ,ca sa poti ajunge, sa-l cunosti!!!!....si au multe chichite de care sa te legi ,vezi lira sterlina vs euro,unitatile de masura imperiale vs metric,sau sa nu uitam ca ei inca, mai circula pe partea opusa(a ceea ce este considerat normal),adica pe stanga!!!...si cu toate astea nimic nu i-a impiedicat sa fie, cea mai "temuta" forta a tuturor timpurilor!!!! chiar si in pescuit.


Unde mai pui ca toti vorbim limba lor cand vrem sa ne intelegem in afara tarii, poate in scurt timp va deveni limba universala.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 572 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 58  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.101s | 12 Queries | GZIP : Off ]