Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 08:07

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Monturi pentru match
MesajScris: 24 Ian 2011, 22:42 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Exista lacuri (Doripesco, Sarulesti, Sacel, etc.) in care nu o data se formeaza (nu conteaza din ce motive) curenti care ingreuneaza mult stilul de pescuit numit "Sheffield". Marii campioni (dar nu numai) au gasit mereu rezolvari (care mai de care mai ingenioase) pentru adaptarea acestui stil la conditiile de pescuit in curent slab (de lac).
Rog pescarii cu experienta in domeniu sa ne divulge cateva din monturile de match cu care ei reusesc sa tina pluta pe loc, in conditii de curent (fie din fata sau din lateral)!
Cu multumiri !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 24 Ian 2011, 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
nu zic nimic :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 10:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Sep 2010, 17:10
Mesaje: 852
Localitate: Timisoara
Nu montura tine waglerul in loc,stilul de pescuit.
Daca avem vant din stanga si un contra curent nu scufunda firul :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Scuze Cosmin dar nu am inteles, cred ca e un aspect legat de exprimare :?: :?: :?: mai detaliaza putin, ce curent de substrat ai, in ce directie, si din ce directie bate vantul?

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 13:19 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Cosmine! Eu zic ca totusi montura e foarte importanta. Ca iti trebuie si o anumita indemanare pentru a tine toata montura cat mai mult timp pe loc, este adevarat, dar eu ma refeream la tipuri de monturi pentru pescuit in curent si nu ma refeream la curentii din rauri, ci la curentii inteiori ai marilor lacuri (in general cele de acumulare).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 13:37 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
A prins el ceva din zbor la nu a prins totul..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Este cazul concursului de la Doripesco - Baracuda cind a fost un curent foarte puternic spre dreapta iar vintul batea la fel de puternic spre stinga . In acest caz , daca nu scufundai firul dupa lansare , vintul avea tentinda sa-l duca la stinga si implicit tragea de wagler inspre stinga iar curentul incerca sa-ti duca waglerul la dreapta , ceeind un contrabalans , timp de aprox 10 min cind aceste doua forte tineau waglerul pe loc. Dupa aprox 10 min curentul , care era mai puternic decit vintul , incepea da duca waglerul la dreapta. Atunci aera cazul sa scoti si sa lansezi din nou. Asta a fost asa zisul "secret " cu care am reusit sa tin pluta pe loc si sa prind crapii. Daca pluta curgea nu prindeai numai platici.

o alta varianta ari fii sa gasesti "centrul" curentului sau macar sa te aproprii de el pentru ca acolo pluta va sta pe loc. ;) ;) Orice curent este circular si in general paralel cu malul si are un centru mai aproape sau mai departe de mal . Cu cit te aproprii mai mult de acest centru cu atit curentul va fii mai slab sau inexistent. Problema e sa stii sa lansezi si sa nadesti la distanta mare.

Slaiderul este o alta varianta de a incetinii cursul in cazul curentilor . Un slaider va curge mult mai incet decit un waglwer normal , avind majoritatea greutatii(lestului) mai aproape de fund fata de waglerul normal care il are in virful plutei..

Frecarea liniei cu substratul este al factor care tine pluta pe loc , deci cu cit partea din linie care sta pe fund este mai mare cu atit pluta va curge mai putin . Conditia e sa nu lasam mai mult de 10 % din totalul plumbului pe fund . Acel 10% este recomandat sa fie format din mai multe alice departate una de alta (coada de soricel) pentru ca in acest caz creste coeficientul de frecare cu solul , fata de doar o singura alica. Forfacul mai lung (50 cm) ajuta si el la cresterea frecarii si incetinirea liniei .

...si in sfirsit metota cea mai brutala si neregulamentara este de a marii adincimea si a lasa toti plumbii pe fund :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...si cea mai practicata din pacate :o :o :o :o :o :o

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 16:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 76
Localitate: Petrosani
Adevăr grăieşti maistre :lol: :lol: prea multii :x :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 19:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
adi suciu scrie:
A prins el ceva din zbor la nu a prins totul..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Este cazul concursului de la Doripesco - Baracuda cind a fost un curent foarte puternic spre dreapta iar vintul batea la fel de puternic spre stinga . In acest caz , daca nu scufundai firul dupa lansare , vintul avea tentinda sa-l duca la stinga si implicit tragea de wagler inspre stinga iar curentul incerca sa-ti duca waglerul la dreapta , ceeind un contrabalans , timp de aprox 10 min cind aceste doua forte tineau waglerul pe loc. Dupa aprox 10 min curentul , care era mai puternic decit vintul , incepea da duca waglerul la dreapta. Atunci aera cazul sa scoti si sa lansezi din nou. Asta a fost asa zisul "secret " cu care am reusit sa tin pluta pe loc si sa prind crapii. Daca pluta curgea nu prindeai numai platici.

o alta varianta ari fii sa gasesti "centrul" curentului sau macar sa te aproprii de el pentru ca acolo pluta va sta pe loc. ;) ;) Orice curent este circular si in general paralel cu malul si are un centru mai aproape sau mai departe de mal . Cu cit te aproprii mai mult de acest centru cu atit curentul va fii mai slab sau inexistent. Problema e sa stii sa lansezi si sa nadesti la distanta mare.

Slaiderul este o alta varianta de a incetinii cursul in cazul curentilor . Un slaider va curge mult mai incet decit un waglwer normal , avind majoritatea greutatii(lestului) mai aproape de fund fata de waglerul normal care il are in virful plutei..

Frecarea liniei cu substratul este al factor care tine pluta pe loc , deci cu cit partea din linie care sta pe fund este mai mare cu atit pluta va curge mai putin . Conditia e sa nu lasam mai mult de 10 % din totalul plumbului pe fund . Acel 10% este recomandat sa fie format din mai multe alice departate una de alta (coada de soricel) pentru ca in acest caz creste coeficientul de frecare cu solul , fata de doar o singura alica. Forfacul mai lung (50 cm) ajuta si el la cresterea frecarii si incetinirea liniei .

...si in sfirsit metota cea mai brutala si neregulamentara este de a marii adincimea si a lasa toti plumbii pe fund :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ...si cea mai practicata din pacate :o :o :o :o :o :o

Domnule Adi Suciu,se vede ca ati aplicat corect tehnica,si ati castigat,pacat ca nu ati primit inca banii :lol:

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 19:23 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
asta sa fie cea mai mare tapa pe cre am luat-o :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 25 Ian 2011, 22:55 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Adi! Am asteptat interventia ta si eram curios daca-mi vei ghici gandul. :)
Ai ghicit la fix. Ma refeream exact la acel concurs de la Doripesco, unde nici cu montura "skipy" nu am reusit sa opresc Wagglerul si nu stiam unde am gresit. Intr-adevar, cred ca sliderul ar fi fost solutia cea mai buna (nescufundarea firului ... numai in anumite sectoare).
M-as bucura daca ar intra putin si Eugen Baltac (Tinerete), pentru ca de la el am auzit si alte chestii interesante, cum ar fi de exemplu ca ... si curentii acestia pot fi curenti profunzi (care actioneaza in zona fundului albiei), dar si curenti superficiali (care actioneaza in straturile superficiale ale apei) sau chiar intermediari.
Cine stie sa explice cum sta treaba cu acesti curenti?
Nu am intentia sa trag pe nimeni de limba sa divulge aici propriile secrete, dar cred ca ar fi util pentru multi, o dezbatere pe tema asta, in limitele in care-si permite fiecare!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.028s | 13 Queries | GZIP : Off ]