Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: prastii de nada
MesajScris: 22 Noi 2009, 23:19 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
povestiti cate ceva de aveti bunavointa despre aceste misterioase accesorii, firma, model, elastice, cupe si pret binenteles.

eu fol pt angrenaj drennan, aici in anglia fiind cele mai des folosite de departe, mai am ceva de la drennan, preston si korum pt nada, dar nushtiu parca nu-s ce-mi trebe...toti pescarii de tot folosesc prastii improvizate sau imbunatatite...

ceva idei???

numna`bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 23 Noi 2009, 00:56 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
pentru angrenaj folosesc de la drennan, modelul "deli catty". poti lucra rapid cu ea si guma se schimba foarte usor (5 minute), asta la rubeziana si varga. pt angrenaj la match am una stonfo, are gume mai groase si cupa mai mica decat modelul drennan si la dinstante mari trage particulele mai grupat.

pentru bulgari, clasicele drennan verde si rosie :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 23 Noi 2009, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Si eu prefer Drennan Team England care este in opinia mea cea mai apreciata prastie de nadire(viermi,casteri,boabe de canepa) si care se vinde probabil cel mai bine in uk.Personal le prefer pe cele cu cupele din plasa fina care sunt usoare,nu-mi plac cele cu cupele din plastic.O marca aparuta pe piatza relativ recent este Trev Tomlin Pole Catapult are elasticele de foarte buna calitate,durabile,cupa la fel,are si elastice de schimb,pretzul cam acelasi ca al prastiilor Drennan.Incerci mai multe tipuri de prastii si o alegi pe cea de care esti cel mai multzumit. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 23 Noi 2009, 14:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Asta caut eu de ceva timp prin shopurile din zona dar nu am gasit-o deocamdata.Pretzul este destul de piperat :evil: :evil: :evil: dar as incerca-o am auzit ca este un produs de exceptie. Noutatea o reprezinta elasticul reglabil care asigura catapultarea particulelor utilizate la distantza dorita...foarte bine gandita dracia.Iata linkul. http://www.matchmansupplies.co.uk/daiwa ... _2009.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 24 Noi 2009, 11:44 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 22:12
Mesaje: 27
despre prastia aia de la Sensas cu elastic dublu ce parere aveti daca a folosito cineva?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 24 Noi 2009, 13:25 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
da , e misto , dar trebe sa te obijnuiesti cu ea :oops:
am vazut la cineva ( din zona Moldovei parca) la Sarulesti in vara .

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 24 Noi 2009, 16:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
Preston scrie:
Asta caut eu de ceva timp prin shopurile din zona dar nu am gasit-o deocamdata.Pretzul este destul de piperat :evil: :evil: :evil: dar as incerca-o am auzit ca este un produs de exceptie. Noutatea o reprezinta elasticul reglabil care asigura catapultarea particulelor utilizate la distantza dorita...foarte bine gandita dracia.Iata linkul. http://www.matchmansupplies.co.uk/daiwa ... _2009.html

hahaha aia e o prastie Goldstar maxi modificata. prastia asta costa 1,5 lire la noi( 8 lei). pentru modificare iti trbuie elastic( de rube, presupun) si un fel de opritor care se gaseste la gecile cu elastic care se vand prin bazaruri). cupa o poti face fara probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 01 Dec 2009, 12:24 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Salut! Fiind nou pe aici si fara experienta competitionala, nu-mi permit nicio parere despre prastii...Am insa o rugaminte...Pentru toti acei care vor sa invete cite ceva de la asii pescuitului stationar romanesc, v-as ruga sa utilizti termenii corecti...agrenaj si nu aNgrenaj, rubeziana si nu rubeNsiana, nadire si nu INnadire, si exemplele pot continua...Stiu, o sa ziceti :"io-te, bah, si la asta, ne invata el pe noi care e treaba cu sculele si cu pescuitul". Repet ce am spus mai sus: pt cei care vor sa invete ceva, totul pleaca de la folosirea corecta a termenilor. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 01 Dec 2009, 14:33 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
nu inteleg cum prastia drennan cea verde ajunge sa coste 75 ron in Romania, cand in Anglia costa 10 lire (pana in 50 ron).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: prastii de nada
MesajScris: 01 Dec 2009, 14:53 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 17:13
Mesaje: 363
vlad.oproiu scrie:
nu inteleg cum prastia drennan cea verde ajunge sa coste 75 ron in Romania, cand in Anglia costa 10 lire (pana in 50 ron).

Benzina nene ,benzina,si ori cum plateste musteriu ...ca cine da 50 da si 80 ca-i trebuie


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 38 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.079s | 14 Queries | GZIP : Off ]