Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 06:14

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 08 Feb 2011, 16:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Deschid acest topic in ideea de a afla de la voi parerile voastre competente referitor la lansetele bolo folosite in pescuitul scobarului si nu numai.Ideile exprimate de voi vor fi de mare folos pescarilor mai putin experimentati dar si incepatorilor pentru a le usura munca de a putea alege si folosi cu bune rezultate lanseta dorita de ei si recomandata de voi.Mentionati o marca de lanseta si argumentati care sunt motivele pentru care un pescar incepator ar trebui sa o cumpere si sa o foloseasca la, pescuit. Pentru inceput eu va propun lanseta bolo Shimano- Catana BX TE GT 3-600 adica 6ml ,putere 6-12 gr ,6 tr, 9 inele,151cm ,greutate 248 gr..Astept raspunsurile voastre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 08 Feb 2011, 17:33 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
salut, mircea! opinie: in alegerea unui bat trebuie tinut cont in primul rand de talia pestelui dar mai ales de gura acestuia. la scobar, mi-am dat seama ca este nevoie de un bat ceva mai rigid cu actiune de varf: iata cele doua argumente ale mele
1. scobarul are botul foarte tare, cartilaginos
2. tot timpul cand apuca momeala este suspicios si scuipa carligul
eu am o bolo de 5 m shimano speed master ax te 3-500 (mi se pare putin cam moale) si una maver evanon de 7m. evanonul e belea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 06:56 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
la bolo shimano exista trei tipuri de putere care sunt exprimate prin codurile te3, te5, te7. in linii mari puterea de lansare a lui te3 este 0.5-6 gr, te5 este 3-10 gr iar te7 5-16 gr.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2010, 13:41
Mesaje: 585
Localitate: Baile-Felix
da,asa cum zici EVANONU e trasnet,am avut ocazia sa il testez putin si e bestial.sta f bine cu mulineta pe el ;)

_________________
Marius Mada


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 11:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salut..pe la noi scobarul este in cvasitotalitate peste "de placa"!... rarisim mai prinde cineva la feeder..si asta numai in ultimul timp...

Deci la placa, desi monturile nu sunt prea fine din cauza curentului (2-5 grame), se merge cu scule ultra-light..de ce?..pai fiind un pescuit foarte activ..cu pasaje scurte (aprox 10m) si foarte multe aruncari intr-o partida de pescuit (una la aprox 25-30 secunde)... iti trebuie un bat foarte usor..altfel zece zile zaci de febra musculara si ratezi sezonul!

Mai apoi, cum pestele se inteapa din scurtime, cu intepatura ferma-usor violenta (adica intepi cu forta!), folosind fire monofilament subtiri 0,10 -0,12mm si cum scobarii pot fi pana la 1kg-1,5kg in mod frecvent trebuie un bat foarte elastic, cu varful fin, subtire ca altfel rupi de 100 de ori pe zi!

Mai apoi... muscatura este foarte rapida si trebuie intepat instantaneu (am vazut pescari mai putin experimentati la stilul asta care, desi aveau mana si muscatura nu au prins un peste toata ziua!!)..deci trebuie un bat cu actiune rapida, de varf.

Practic se pescuieste fara mulineta, reducand cu mana lungimea firului de la primul inel la fiecare aruncare, dar aceasta este necesara pentru dril (frana de lupta sa traiasca!!!)..deci bolognesa!!!!..mai sunt unii conservatori care dau cu vergi (minim 7 m trebuie) dar nu sunt atat de agere la intepare..si daca dai intr-o bucata mare ai cam incurcat-o sa ma ierti!!

Cu varga elasticata e greu..nu ai rapiditatea necesara la intepat...

Deci inca odata BOLOGNESA!!!..da' de care?

In primul rand lungimea ideala este de 5m!!! strict si fara discutii!

Eu personal folosesc doua:

- pe curent mai slab si fara vant (montura 2-3 grame): Shimano Dialflash TE 3 - 506 GT, 5m, 6 sectiuni

- pe curent mai puternic si cu vant (montura 4-5 grame): Trabucco Team Italy 444, 5m, 5 sectiuni

Sunt modele mai vechi dar care mi-au dat satisfactie exceptionala!

Mulineta cat mai mica si mai usoara ( nu trebuie mai mult de 50 de metri de fir de max 0,18mm!) dar cu frana de precizie!


Si inca ceva: trebuie neopren!!...ca daca nu va udati la cur! (stai in apa pana la brau !!)... :shock: :shock:..si rima de la barabula e sub apa...asa ca atentie!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 12:52 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
daca intra o mreana adevarata sau un crapcean spulbera firul ala de 10-12 la ce curent este !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 12:54 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
... si cica Alinb. a spulberat scobarii pe acolo :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 13:54 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
cea mai buna mulineta pentru bolo, de departe, este shimano symetre 750 fi. opinie personala: nu exista ceva mai bun!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 15:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
http://fish.shimano-eu.com/publish/cont ... re_fj.html
da clic unde scrie Specifications ca sa vezi date tehnice


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parerea vostra despre lansetele bolognese
MesajScris: 09 Feb 2011, 16:22 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
mircea13 scrie:
http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_fish/en/nl/index/Products_2011/reels/mini/symetre_fj.html
da clic unde scrie Specifications ca sa vezi date tehnice

ce sa-nteleg, e buna!? am si una d'asta...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.095s | 12 Queries | GZIP : Off ]