Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 18:27

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 17:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
pai de obicei mono :roll: :roll: :roll:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 17:19 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2011, 09:51
Mesaje: 40
Localitate: Radauti
mai tot timpul mono,dar de care...:(

_________________
Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 17:47 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Daca sunt scoici pe fund poti folosi si fire de 1 milion de lei rola ca tot il taie.
Rezistenta firelor la taiere este aceeasi, orice marca ar fi. Difera doar rezistenta la rupere prin forta de tractiune. De aia nu se arunca nimeni sa-ti dea sfaturi, pentru ca nu are ce (asa cum ai intrebat tu, ca ce fire ...?)
Singura posibilitate de a fenta mreana din acest punct de vedere este acea de a fi foarte atent la muscatura, sa intepi imediat si destul de energic, apoi sa tii firul intins in permanenta (fara sa-l slabesti deloc) incercand permanent (cat suporta rezistenta firului), sa-l ridici cat mai mult spre suprafata apei (in plan vertical) cu varful lansetei catre cer (nu catre pamant!). El va incerca in permanenta sa coboare spre fundul albiei pentru a rupe firul printre scoici. Tu nu trebuie sa-l lasi sa mearga acolo! Sa tii lanseta cu varful in sus pana cand oboseste, facandu-i asa zisul "pompaj". Sa-i dai aer, ca la ei aerul e ca la noi apa ... ii ineaca, obosesc si se dau pe lat. Cand il vezi dat pe lat, abia atunci sa te gandesti sa-l mulinezi spre mal. Pana atunci doar il tii in sah, fara sa fortezi prea tare (mai cu masura), ca sa nu rupi firul.
Aici te va ajuta o bologneza cu actiune parabolica si o mulineta cu frana reglata perfect.
Cine crede ca firul face tot ... greseste amarnic :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 19:24 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2011, 09:51
Mesaje: 40
Localitate: Radauti
multumesc mult.daca le ridic de pe fund cresc sansele (mele) mult...problema e in prinele 20-30 secunde.cu un fir de 0.14 ,nu prea pot forta o bunicuta trecuta de 3kg :(....multumesc inca 1 data pt sfaturi..

_________________
Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
pai la bunicutze peste 3 kg nu prea ai sanse cu 14 in zone cu multe scoici :cry: :cry: incearca sa pui 16 macar sau chiar 18 ca atunci cand iti da sa poti sa fortezi putin pestele spre suprafatza ;) scade din finete/ciupituri (nu prea mult) dar creste in pesti scosi ;) ;) ;)
te cred ca e mult mai palpitant/frumos si fin sa dai cu 14 dar cand cu 14 scoti 1 peste si cu 18 5 se schimba lucrurile :ugeek: :ugeek: :ugeek:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 20:22 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2011, 09:51
Mesaje: 40
Localitate: Radauti
am incercat ,dar trasaturile scad drastic......:(

_________________
Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 21:06 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
fishingrd scrie:
mai tot timpul mono,dar de care...:(


fishingrd scrie:
am incercat ,dar trasaturile scad drastic......:(


Inaintas de 3-4 metri din fluorocarbon:
- rezistenta la abraziune;
- lipsa memorie;
- elasticitate fata de alte fire din aceeasi clasa;

Forfac idem. Pentru forfac gasesti la Trabucco (T-Force - role de 25m).

Ala de pe Cabelas e cu 2-3 clase peste cel de la Trabucco dar nu-l vei gasi la dimensiuni pentru forfac.
Asa ca trebuie sa te multumesti cu ce este si poti gasi. ;)


Ultima oară modificat de Teodor pe 21 Feb 2011, 21:09, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 21:08 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Daca vrei sa ramai pe 0,14 mm., atunci incearca un fir "SUPER ELITE T1 CARP FISHERY" pentru inaintas. E de la Trabucco, in role de 50 m. si este utilizat in special la concursuri. Rezista la 4,100 kg. greutate si se poate scoate in drill, peste de 9,3 kg. cu el. Datele sunt scrise pe rola si sunt reale. Sa ai obligatoriu minciog cu coada lunga (3-4)m. Un peste asa mare nu-l scoti la mal doar cu firul!
Ca fir principal iti recomand un "Race Pro" de 0,18 mm. rezistent la o greutate de 5,300 kg. iar prin apa poti scoate la minciog un peste de 11,690 kg. Vine bobinat pe role de 1.000 m. ca sa poata fi achizitionat la un pret mai convenabil. Ai aici recomandarile producatorului, cu "copy paste":
"Fir Japonez studiat pentru construirea linnilor,evidentiat de o rezistenta
superioara la nod si tractiune si fara memorie.Ideal pentru competitori
de nivel inalt .Prin aceste role de metraj lung s-a dorit si obtinerea unui
cost redus pentru un fir de inalta clasa .Prezentat in cutie individuala."
Te asociezi cu 2-3 prieteni si va luati o rola de 1.000 m.
MERITA :!:
La un calcul aproximativ, din 1.000 m. faci 6 role de cate 150 m./bucata + o rola de 100 m./ buc. Facand o imparteala la fel de aproximativa, iti va iesi rola de 150 m. la 12,5 lei/buc. si cea de 100 m. la 10,00 lei/buc. Pentru un fir de clasa e pomana curata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 21 Feb 2011, 23:08 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2011, 09:51
Mesaje: 40
Localitate: Radauti
va multumesc

_________________
Cine zambeste atunci cand lucrurile merg prost s-a gandit deja pe cine sa dea vina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Prut.....
MesajScris: 22 Feb 2011, 09:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
fishingrd scrie:
am incercat ,dar trasaturile scad drastic......:(


O asemenea experienta transanta am avut eu acum cativa ani... pescuiam la bolo, pe Dunare, in curent foarte mare, la pluta si in scurtime (4-5 m de fir)...de obicei mreana de 500-700 grame.... cu fir de 0,15.... cei "cativa ani" mentionati mai sus sunt vreo 20 la numar asa ca firul nu era de vreo calitate deosebita si nici mulinetele nu erau mai de soi!!...dar ne descurcam cu ce se gasea..
Spre deosebire de alte dati aveam trasatura dupa trasatura, una dupa alta! ("mana si bucata" cum se spune pe la noi!)
Asemenea frecventa de muscaturi n-am mai prins niciodata!
Problema inca si mai ciudata era ca trageau numai bucati de peste 2 kile.... tot ce-am prins a fost intre 2,5 kile si 3 kile!
Si rupeam 9 din 10!!!... cele mai mullte chiar din prima contra ( "din ciocan" cum se mai spune pe la noi!). N-aveam ce face...nici cu pick'up-ul desfacut si cu firul in mana nu aveam sanse...

Am incercat sa pun fir de 0,20.... imediat nu am mai avut nici o trasatura..sareau ca delfinii pe momeala si nu mai musca nici macar una...am revenit la 0,15...imediat au inceput sa traga una dupa alta...de necrezut!

Cred ca a fost cel mai frustrant pescuit al vietii mele!!!!...Atata peste n-am scapat niciodata!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.231s | 12 Queries | GZIP : Off ]