Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 07:32

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 17 Mar 2011, 22:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
Uszkay Istvan scrie:
Asociatiile nu au luat fiinta pentru a slugarii pe unii sau pe altii gratis, dupa care tot unul ca tine, care nu vrea sa le dea nici un ban, sa-i ia la rost ca ce au facut cu banii


Corect, asociatiile au luat fiinta pentru a fii intretinute de unii ca noi. (nu ma refer la toate, poate sunt unele care isi fac treaba si nu merita sa fie subiectul discutiei). Imi permit 70lei si chiar mai mult, si i-as da daca as vedea o treaba faina, dar nu am vazut nimic si nici nu am auzit. Daca e cineva din Sibiu si are idee de vreo actiune a asociatiei, in afara de concursuri, il rog sa posteze.

Mai departe nu mai comentez, poate mai au si altii pareri, a mea e clara, buna/proasta e parerea mea,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 17 Mar 2011, 23:02 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
ok. Bafta !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 18 Mar 2011, 11:37 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
diccosmin scrie:
Daca eu ma duc la trezorerie si achit taxa de 30 lei, cineva trebuie sa-mi elibereze permisul. cu acel permis voi pescui pe litoral, unde nu am nevoie de asociatie. (si desigur pe OLT ;) asteptand controlul)


Exact. Cineva probabil trebuie sa ti-l elibereze. dar asociatiile care nu fac nimic pentru tine trebuie sa intocmeasca rapoarte cu datele celor carora le-au eliberat permisul. Cu date personale , adrese , CNP , etc , sa le trimita la ANPA. Tot ele , ca sa primeasca permise ANPA gratuite pentru pensionari si scolari , trebuie sa adune si sa trimita alte date la ANPA. Crede-ma ca nimeni nu va face asta mocca , te vor trimite sa-ti ridici permisul de la cei carora le-ai platit. ;) Sa ne spui de unde ai ridicat permisul , sa stim si noi. :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 18 Mar 2011, 19:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
alintudose scrie:
diccosmin scrie:
Daca eu ma duc la trezorerie si achit taxa de 30 lei, cineva trebuie sa-mi elibereze permisul. cu acel permis voi pescui pe litoral, unde nu am nevoie de asociatie. (si desigur pe OLT ;) asteptand controlul)


Exact. Cineva probabil trebuie sa ti-l elibereze. dar asociatiile care nu fac nimic pentru tine trebuie sa intocmeasca rapoarte cu datele celor carora le-au eliberat permisul. Cu date personale , adrese , CNP , etc , sa le trimita la ANPA. Tot ele , ca sa primeasca permise ANPA gratuite pentru pensionari si scolari , trebuie sa adune si sa trimita alte date la ANPA. Crede-ma ca nimeni nu va face asta mocca , te vor trimite sa-ti ridici permisul de la cei carora le-ai platit. ;) Sa ne spui de unde ai ridicat permisul , sa stim si noi. :lol: :lol: :lol:


Asta nu e problema mea, ca asociatia trebuie sa dea permise gratuit la pensionari. Au noroc pensionarii ca daca ar fi la latitudinea asociatiei ar ramane fara pensie :lol: . Astia din Sibiu vror 70+30lei, raporteaza asta la salariul minim pe economie, sau la o pensie amarata. Voi uitati in ce tara traiti, comparati pescuitul din Romania cu pescuitul din alte tari, regulilele de aici cu cele de acolo, taxele de aici cu cele de acolo. Trebuie sa ne aliniem la normele UE, la plm. Aud asta toata ziua peste tot, dar conditii ca in UE cine ne ofera? Cand o sa vad o lebada pe olt? cand o sa vad un rau curat?

Nu e vina voastra, e vina celor care cotizeaza la voi. Daca macar jumatate ar renunta la a mai fi membru, s-ar putea sa ne cautati pe la usi cu permise la juma` de pret.

O sa va spun cine mi-a eliberat permisul pentru ca cineva trebuie sa-l elibereze :lol: chiar daca acel cineva va fi ministrul apelor :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 19 Mar 2011, 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 20:19
Mesaje: 361
Localitate: DEVA
inseamna ca anul asta nu pescuiesti :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 19 Mar 2011, 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Cam asa sunt majoritatea ... isi inchipuie ca ar trebui sa aiba voie sa pescuiasca gratis si sa mai retina si pesti ... tot gratis!
Cosmin, prinzi macar 5 kg. de peste pe an care il duci acasa??? Eu zic ca mai mult ... ca atare plateste-i, in puii mei!!!! Macar aia 60-70 de lei! Cum cheltuie statul si asociatiile banii astia, e alta problema si acolo ar trebui sa iti manifesti interesul, nu in modul de a BRACONA!.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 19 Mar 2011, 17:05 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Pai ca sa poti cere socoteala de ce s-a facut cu banii tai , mai intai trebuie sa fi membru , apoi sa mergi la Adunarea Generala , in plus trebuie sa ai habar de prezentarea bugetului si descarcarea pe anul precedent. Dupa aia , se pot face propuneri , cat sa se repartizeze pentru asfaltari , cat pentru fetitele care vor astepta pescarii legate de pontoane , cu o bere rece in... mana. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 19 Mar 2011, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
glukas scrie:
Cam asa sunt majoritatea ... isi inchipuie ca ar trebui sa aiba voie sa pescuiasca gratis si sa mai retina si pesti ... tot gratis!
Cosmin, prinzi macar 5 kg. de peste pe an care il duci acasa??? Eu zic ca mai mult ... ca atare plateste-i, in puii mei!!!! Macar aia 60-70 de lei! Cum cheltuie statul si asociatiile banii astia, e alta problema si acolo ar trebui sa iti manifesti interesul, nu in modul de a BRACONA!.


Pescuiesc doar pe Olt si nu foarte des, nu iau pestele acasa. De pe baltile private se mai intampla sa iau si peste. Nu vreau sa braconez tocmai de aceea consider ca 30lei permis anpa e suficient pentru acele partide ocazionale. Probabil ca o sa cheltuiesc mult mai mult de 70lei pe baltile private, dar anul acesta am facut un fix din a nu mai cotiza la asociatie, cel putin nu la cea din Sibiu.

Poate un moderator o sa compacteze cumva cele doua topicuri in care dicutam acelasi subiect !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 20 Mar 2011, 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
alintudose scrie:
Crede-ma ca nimeni nu va face asta mocca , te vor trimite sa-ti ridici permisul de la cei carora le-ai platit. ;) Sa ne spui de unde ai ridicat permisul , sa stim si noi. :lol: :lol: :lol:


Cred ca dumneavoastra o sa-mi eliberati permisul :lol: apoi ma mai gandesc daca platesc taxe de acces sau pescuiesc pe litoral ;)
http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&i ... submeniu=4


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 20 Mar 2011, 15:57 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Diccosmine ! Citesti si nu intelegi ce citesti. Nu iti percepe nimeni nici o taxa suplimentara asupra permisului de pescuit. In momentul in care devii membru al unei asociatii, primesti permisul la 30 lei. Altfel ... niema prabliema. Asociatiile nu au absolut nici un fel de obligatii, decat fata de proprii lor membrii (punct.) Restul lumii sa se descurce pe cont propriu. De fapt te vei convinge singur ca visezi cai verzi pe pereti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.082s | 12 Queries | GZIP : Off ]