Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 07:27

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 20 Mar 2011, 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
Tu interpretezi in felul tau eu in felul meu pentru ca acel text e interpretabil. (cum sunt foarte multe legi din legislatia noastra si nu pentru ca cei care le-au scris au fost prosti ci pentru "a o da cotita") Nu este mentionat clar ca sunt obligat sa devin membru in acea asociatie ca sa pot obtine acel permis.

Deci cine imi elibereaza doar acel permis de 30lei ca tot nu ma lamureste nimeni.

Referitor la acel text, pe raul Olt intre Sibiu si Valcea eu nu am vazut niciodata o placuta indicatoare, nu am vazut niciodata un loc de pescuit ecologizat si nici macar un loc special amenajat. Daca a vazut cineva rog sa ma informeze.

Oricum discutam degeaba aici, ne contrazicem in general pentru ca fiecare are interesele lui.
Si da, fiecare sa se descurce cum poate, sa nu uitam ca suntem in Romania. Numai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 20 Mar 2011, 21:28 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
diccosmin scrie:
Cred ca dumneavoastra o sa-mi eliberati permisul :lol: apoi ma mai gandesc daca platesc taxe de acces sau pescuiesc pe litoral ;)


Citez:
Citat:
...
Legea mai sus menţionată nu prevede expres obligativitatea pescarilor de a se înscrie in asociaţiile de pescari sportivi pentru a-şi procura permisul dar cum asociaţiile sunt organizaţii non-guvernamentale nici administraţia nu le poate obliga să distribuie gratuit permisele de pescuit sportiv, mai ales că nu există posibilitatea de a le rambursa cheltuielile de distribuţie...


Textul integral:
http://www.anpa.ro/index.php?v=comunicate&id=41


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 20 Mar 2011, 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
Un kkt tipic romanesc.
Dar... pot sa merg la asociatia X sa-mi elibereze un permis de 30lei + taxa de acces pentru o saptamana pe un anumit rau fara a ma face membru? Mai poate sa zica asociatia X ca nu-mi elibereaza acel permis pentru ca nu sunt membru?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 21 Mar 2011, 09:31 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Cosmin, faci o mare confuzie: asociatiile elibereaza permis ANPA + tarif de membru. ATAT.

Apoi, in virtutea reciprocitatii, pot elibera taxe de acces pe apele lor, catre alti membri ai altor asociatii.

Deci ceea ce vrei tu deocamdata nu se poate. Trebuie neaparat sa fii membru intr-o asociatie. Una care are drept de administrare dat de ANPA. Dupa aia sa faci apel la principiul reciprocitatii, care dupa lege este obligatoriu, dar pe care majoritatea asociatiilor nu il recunosc.

Mai poti sa obtii simplul permis ANPA direct de la filialele ANPA, dar dupa ce vor anunta ca distribuirea permiselor anpa s-a terminat la asociatii. Dar atunci nu esti membru in nici o asociatie, deci nu poti beneficia de principiul reciprocitatii. :D :D :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 21 Mar 2011, 15:23 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
silk scrie:
Cosmin, faci o mare confuzie: asociatiile elibereaza permis ANPA + tarif de membru. ATAT.

Apoi, in virtutea reciprocitatii, pot elibera taxe de acces pe apele lor, catre alti membri ai altor asociatii.

Deci ceea ce vrei tu deocamdata nu se poate. Trebuie neaparat sa fii membru intr-o asociatie. Una care are drept de administrare dat de ANPA. Dupa aia sa faci apel la principiul reciprocitatii, care dupa lege este obligatoriu, dar pe care majoritatea asociatiilor nu il recunosc.

Mai poti sa obtii simplul permis ANPA direct de la filialele ANPA, dar dupa ce vor anunta ca distribuirea permiselor anpa s-a terminat la asociatii. Dar atunci nu esti membru in nici o asociatie, deci nu poti beneficia de principiul reciprocitatii. :D :D :D


Tralalala , tralalalala , trilulilulilu...
Deci , n-ai dreptate tu , am eu... :lol: :lol: :lol: :lol:
Ai dreptate , sa se descurce fiecare dupa cum poate si pricepe. In spiritul legii sau in afara lui , suportand posibilele consecinte. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 29 Mar 2011, 10:16 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Dupa 10 pagini de discutii pe tema asta, eu am tras urmatoarea concluzie:
1)- Legislatia data de "expertii nostrii in pescuit" a imbarligat lucrurile atat de rau incat vor fi mari probleme pe malurile apelor intre pescari si organele de control. Vorbim mai pe la sfarsitul anului, daca nu ma credeti.
2)- Colegul "diccosmin" are o mare problema ! (nu vreau sa dau detalii, ca n-as vrea totusi sa-l supar).
Cam astea ar fi concluziile mele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 29 Mar 2011, 20:48 
Neconectat

Membru din: 09 Noi 2009, 18:15
Mesaje: 351
Localitate: arad
diccosmin scrie:
Tu interpretezi in felul tau eu in felul meu pentru ca acel text e interpretabil. (cum sunt foarte multe legi din legislatia noastra si nu pentru ca cei care le-au scris au fost prosti ci pentru "a o da cotita") Nu este mentionat clar ca sunt obligat sa devin membru in acea asociatie ca sa pot obtine acel permis.

Deci cine imi elibereaza doar acel permis de 30lei ca tot nu ma lamureste nimeni.

Referitor la acel text, pe raul Olt intre Sibiu si Valcea eu nu am vazut niciodata o placuta indicatoare, nu am vazut niciodata un loc de pescuit ecologizat si nici macar un loc special amenajat. Daca a vazut cineva rog sa ma informeze.

Oricum discutam degeaba aici, ne contrazicem in general pentru ca fiecare are interesele lui.
Si da, fiecare sa se descurce cum poate, sa nu uitam ca suntem in Romania. Numai bine.


poti merge la finante sa platesti cei 30 lei si poti pescuii pe apele domeniului public care nu au fost licitate de asociatii

de exemplu in arad pot pescuii pe locuri unde pina anul trecut sa perceput taxe ca si asociatie ilegal
ptr, cunoscatori din arad de ex canalele din zona turnu :oops:
mai sint si altele


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 29 Mar 2011, 23:33 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Nici o Asociatie nu poate fi obligata sa elibereze permise de pescuit , pescarilor care nu sunt membri ai Asociatiei deoarece si-ar incalca propriul Statut . Nici o Asociatie din Romania nu are prevazut in Statutul propriu asa ceva.
Acest caz l-am adus in atentia conducerii ANPA care nu au avut incotro si mi-au dat dreptate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 30 Mar 2011, 20:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
Uszkay Istvan scrie:
2)- Colegul "diccosmin" are o mare problema ! (nu vreau sa dau detalii, ca n-as vrea totusi sa-l supar).


Nu am nicio problema, doar ca anul acesta nu mai am chef sa platesc acea taxa. Majoritatea stiti ca dati acei bani degeaba si ii dati si nimic nu se schimba. Daca nu ati mai plati poate "acei experti" s-ar gandi ca fara "fraieri" ei risca sa "dispara".
Poti sa spui ce crezi, nu ma supar, si daca nu sunt de acord cu parerea ta o sa-ti spun.

Inca nu mi-a spus nimeni, ce proiecte au in derulare asociatiile, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: APS FIR INTINS ARAD a invins ...pana la urma UFFFFF
MesajScris: 31 Mar 2011, 08:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:45
Mesaje: 677
Eu sunt in totalitate de acord cu Cosmin!
Nu o sa mai scriu ca e o mare imbecilitate legea,ca am scris de cateva ori cu litere mari si cu rosu,lege facuta de niste oameni cu idei,ca-mi tocesc degeaba degetele pe tastatura,insa o sa fac lobby pentru cei care vad ceea ce se intampla,nu cei care ar vrea sa se intample ceva!
Cosmine...proiecte?Iti spun eu!Sa recruteze cati mai multi membri ca sa bage cat mai mult la burdihan!Exceptii sunt,dar din pacate ii numeri pe degetele de la o mana!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.087s | 12 Queries | GZIP : Off ]