Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 16:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 22 Mar 2011, 18:36 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2011, 18:23
Mesaje: 2
buna pescari.sunt nou pe forumuri si de asemeni in pescuitul la match pe care as vrea sa-l practic mai des.problema e ca nu pot sa-mi dau seama cum sta treaba cu plumbajul(ma refer aici la distantele dintre plumbi pe linie si cum se pun in functie de pluta).pescuiesc pe o apa de 1m,1m si ceva,peste predominant carasul dar asta cand il lasa bibanul si rosioara).astept sfaturi si va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 23 Mar 2011, 07:23 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
totel54 scrie:
buna pescari.sunt nou pe forumuri si de asemeni in pescuitul la match pe care as vrea sa-l practic mai des.problema e ca nu pot sa-mi dau seama cum sta treaba cu plumbajul(ma refer aici la distantele dintre plumbi pe linie si cum se pun in functie de pluta).pescuiesc pe o apa de 1m,1m si ceva,peste predominant carasul dar asta cand il lasa bibanul si rosioara).astept sfaturi si va multumesc anticipat.

haideti, nea adi, raspundeti omului...
nu de alta insa poate mai sunt si alti curiosi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 23 Mar 2011, 08:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Apr 2010, 17:47
Mesaje: 15
Localitate: Dobolii De Jos
hoglet scrie:
totel54 scrie:
buna pescari.sunt nou pe forumuri si de asemeni in pescuitul la match pe care as vrea sa-l practic mai des.problema e ca nu pot sa-mi dau seama cum sta treaba cu plumbajul(ma refer aici la distantele dintre plumbi pe linie si cum se pun in functie de pluta).pescuiesc pe o apa de 1m,1m si ceva,peste predominant carasul dar asta cand il lasa bibanul si rosioara).astept sfaturi si va multumesc anticipat.

haideti, nea adi, raspundeti omului...
nu de alta insa poate mai sunt si alti curiosi!


Da chiar nea Adi ,ca si pe mine ma intereseaza plumbajul.Ajutati va rog!! :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 23 Mar 2011, 16:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
Chiar dn.-ul Adi Suciu asteptam si eu sa raspunda :lol:

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 23 Mar 2011, 16:24 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Intr-un nr. de anul trecut din AVP,daca nu ma insel,la rubrica Q&A...Nutzu-Babuscaru explica exact problema ta...vezi poate gasesti pe undeva revista ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 23 Mar 2011, 19:13 
Neconectat

Membru din: 22 Mar 2011, 18:23
Mesaje: 2
din pacate n-am revista.poate doar sa gasesc articolul in arhiva.anul acesta am inceput sa-mi achizitionez revista AVP


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SFAT PLUMBAJ MATCH
MesajScris: 23 Mar 2011, 20:34 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
aici am explicat cum e cu plumbajul ;) ;) ;) ;) ;)
trebuia numai sa cautati un pic :) :) :) :) :)
daca mai sint si altele de intrebat , intrebati

adi suciu scrie:
Sint mai multe lucruri intre care trebuie sa alegi si anume:
1.Cu cit e mai mare curentul cu atit trebuie sa ai mai mult plumb pe fir dar....... cu cit ai mai mult plumb pe fir cu atit montura devine mai putin sensibila . Trebuie ales intre a sta pluta pe loc cu mult plumb sau sa o duca putin curentul si cistigam la sensibilitate ?
2.Oricit APROPIEM plumbul principal de fund sintem in limita regulamentului , cind il lasam de tot pe fund nu mai sintem ;) ;)
3.Talentul aici intervine : sa stii sa te apropii cit mai mult de fund dar sa nu ajungi la el ;) ;) ;) ;) ;) Asta inseamna ca pluta ta va sta inca echilibrata si nu va sta "rasarita" din apa si oblic pe suprafata apei .
4.Diferenta dintre montura culisanta cu wagler si montura cu slider este :
- montura cu wagler la care s-au luat majoritatea talerelor jos , suporta un maxim de aprox 6g de plumb pe fir pozitionat 90% la aprox 60 cm de antirasucitor (ceilalti 10% se pun lipiti de antirasucitor si se pot lasa pe fund) iar waglerul se opreste in trei plumbi nr 6 plus un stopper de cauciuc , undeva la minim lunginea unei plute si jumatate deasupra plumbului principal care(lungime) poate sa creasca pina la maxim 1.5 m deasupra plumbului principal. Peste aceasta lungime aruncarea devine incomoda si imprecisa . In acest fel daca apropiem cit mai mult plumbul principal de fund vom avea aprox 1 m din linie tiraita pe fund (60 cm de la plumb la antirasucitor si 40 cm forfacul) si 10% din plumb , ceea ce va incetinii "cursul" in curent al plutei . Am dat modelul de linie cel mai usor de facut si care are cele mai putine sande de "macrameu" :lol: :lol: :lol: . Dezavantajul acestei linii este ca greutate plutei si greutatea plumbului sint sensibil egale , avind tendinta sa zboare ambele (si pluta si plumbul) in aceeasi linie , ceea ce implica o oarecare experienta in lansare .
- montura cu slider este putin diferita , in sensul ca pluta se 'sprijina" direct pe plumbajul principal , care ste simtitor mai mare , ajungind pina la 10 - 12 g , urmar de un alt plumbaj de 2 g la aprox 1-1.3 m de plumbajul principal si tusul (doua alice de 8) la aprox 40 cm de plumbajul de 2 g , antirasucitor si un forfac de minim 40 cm. Asa au pescuit englezii si italienii la Velence , la CM , pe un vint puternic si un curent pe masura ;) ;) ;)
Avantaje : pluta avind greutate neglijabila va sta mult mai bine in curent trasa de un plumbaj atit de mare .
Dezavantaje : o montura nu pre sensibila , destul de greu de sondat apa cu ea , necesitind o oarecare experienta (in cazul sondarii cele doua grame de plumb se trag linga tus ;) ) , aruncari de pina in 25 m(peste aceasta distanta este un hazard ...sigur se incurca linia) si cu mai mare grija , sistemul de lansare fiind tip pendul , adica se lasa linia atit de lunga, pina ajunge cirligul la mulineta , se arunca linia in fata , se asteapta pina aceasta revine in spatele nostru (acesta fiind miscare de pendul) la punctul cel mai indepartat , ia apoi cu linia perfect dreapta se lanseaza. Ca un secrat , va spun ca ati aruncat corect cind sliderul , pe timpul zborului , ramane "lipit" de plumbajul principal. Daca vedeti ca in timpul zborului sliderul a ramas in urma plumbului puteti sa scoateti si sa va apucati de crosetat :lol: :lol: :lol:

Ufff ...sper ca am fost destul de explicit. In curind va aparea un "serial" de articole in care am scris tot ce ar trebuii sa stiti despre stilul asta .
Un pic de rabdare :D :D :D

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.061s | 12 Queries | GZIP : Off ]