Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 16:34

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 09:43 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2010, 19:07
Mesaje: 114
Localitate: Arad, Alfa:x
As avea si eu o nelamurire.. acum am intrat si eu "in tainele" pescuitului la match dupa ce ieri am fost.. si am prins niste platici.. extraordinare infine.
Nelamurirea mea este.. de ce trebuie neaparat sa marcam firul.. cu marker :|.. de exemplu. azi merg pe o balta maine pe alta poimaine pe alta.. si tot alte praguri sunt si alte insemnari pe firul de pescuit cu marker :|.. odata si odata nu o sa mai stii:|.. nu mai simplu e sa dam firul dupa clipsul mulinetei?
Multumesc Fir intins :ugeek:

_________________
Unde scrie "Pescuitul interzis",pestele sa nu-si faca iluzii !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 09:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
markerul il poti sterge de pe fir ;) si in caz de peste mare nu ai nici o problema in "ai da fir" pe cand daca folosesti clipsul ai sanse sa bulesti firul iar in caz ca iti da ceva mare e o mica problema in datul firului ...........

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Ultima oară modificat de greere pe 28 Mar 2011, 10:16, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 10:03 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2010, 19:07
Mesaje: 114
Localitate: Arad, Alfa:x
aha..

_________________
Unde scrie "Pescuitul interzis",pestele sa nu-si faca iluzii !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
hahahaha! :lol: :lol: :lol:

pai markerul are ca singur scop sa te asigure ca pui pluta (si deci si montura) exact in acelas loc la fiecare aruncare (adica acolo unde ai nadit!).... directia o iei cu un reper de pa malul opus... iar markerul iti da lungimea de fir...coroborand cele doua repere vei fi sigur ca dai in acelasi loc la fiecare aruncare...

Of course ca fiecare partida e cu specificul ei...adica in functie de apa, de vreme, de ce peste mananca etc stabilesti distanta la care vei da...asa ca markerul il stergi dupa fiecare partida de pescuit...si faci altul nou la urmatoarea partida...

O sa intrebi: Ce dracu, nu pot eu sa dau in acelas loc fara marker?.... raspunsul este in general:"Nu"... de ce?

Pai in primul rand daca dai departe (40-50 de metri) nu vei putea niciodata aproxima din ochi distanta exacta caci este foarte greu peste luciul apei...si chiar daca dai aproape nu esti atat de exact ca si folosind markerul...si cu cat esti mai exact cu atat prinzi mai bine...d'aia la distante scurte (13M) rubensianul e imbatabil!
Deci cea mai sigura cale ca sa dai in acelasi loc este sa arunci mai departe si sa recuperezi pana la marker!


Pe urma chestia cu datul firului dupa clip este o mare prostie...in primul rand ca poti rupe la aruncare (din cauza socului la oprirea plutei din zbor..ia gandeste-te ca dai cu 24 de grame!!!) si pe urma ce te faci daca-ti da un crap sau ceva mai mare si ai nevoie de frana imediat dupa ce ai intepat??? :shock: :shock:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 12:56 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2010, 19:07
Mesaje: 114
Localitate: Arad, Alfa:x
da .. mi`ai dat de gandit ms mult :twisted: :roll:

_________________
Unde scrie "Pescuitul interzis",pestele sa nu-si faca iluzii !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 13:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Salut Truia din pacate si markerul se sterge singur dupa cateva aruncari!La crap nu-i indicat sa-l bagi firul in clips ca poata sa-ti rupa lejer firul pestele.Ai zis ca nu exista precizie pe luciu de apa fara marker,remember, anul trecut am folosit eu marker la Doripesco?La platica baga linistit in clips firul si daca rupe inseamna ca n-a fost platica! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 13:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
zsolt scrie:
Salut Truia din pacate si markerul se sterge singur dupa cateva aruncari!La crap nu-i indicat sa-l bagi firul in clips ca poata sa-ti rupa lejer firul pestele.Ai zis ca nu exista precizie pe luciu de apa fara marker,remember, anul trecut am folosit eu marker la Doripesco?La platica baga linistit in clips firul si daca rupe inseamna ca n-a fost platica! :lol:


Zsolt..pai tu ai telemetrul in ochi frate!... doar d'aia scrie pe pungutele alea: "Benzar, triplu campion national"... ehee!...pana sa ne facem ochiul ca tine mai tre' sa consumam cateva cutii de markere! :lol: :lol: :lol:

E drept, n-ai folosit markerul la Doripesco... dar nici nu ai pescuit foarte departe..cat sa fi fost? 30-35 de metri?... cam asa ceva...nu?

Sincer sa fiu nici mie nu prea-mi place sa scriu firele cu markerul ( de lene cred!..n-am vreun motiv aparte!! :lol: :lol: )..si daca am repere bune dupa care sa ma ghidez nu o fac...

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 17:07 
Neconectat

Membru din: 19 Feb 2010, 19:07
Mesaje: 114
Localitate: Arad, Alfa:x
zsolt scrie:
Salut Truia din pacate si markerul se sterge singur dupa cateva aruncari!La crap nu-i indicat sa-l bagi firul in clips ca poata sa-ti rupa lejer firul pestele.Ai zis ca nu exista precizie pe luciu de apa fara marker,remember, anul trecut am folosit eu marker la Doripesco?La platica baga linistit in clips firul si daca rupe inseamna ca n-a fost platica! :lol:



:lol: :lol: :lol: pe balta care merg eu numa platica si caras este... babusca rosioare mai putine.. crap nicidecum:)).. numa cand vin baietii vara cu cortu si stau 2 saptamani si prind cate un animal:|.. in fiecare an e asa :|

_________________
Unde scrie "Pescuitul interzis",pestele sa nu-si faca iluzii !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 18:24 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
ce markere folositi domnilor? recomandati folosirea altor markere decat cele destinate pescuitului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nelamurire
MesajScris: 28 Mar 2011, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Nitu V scrie:
ce markere folositi domnilor? recomandati folosirea altor markere decat cele destinate pescuitului?


Acum ceva vreme am incercat markere negre pentru hartie dar nu au tinut, apoi am incercat corector din acela alb, dar nici acela nu a tinut, asa ca acum folosesc de la Sensas si Maver. Sunt mai rezistente, dar dupa mai multe lansari se sterg inevitabil.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.070s | 12 Queries | GZIP : Off ]