Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:20

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:37 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Daca ma crede cineva am vre-o doi ani de cind nu mai dau banii pe aditivi :shock: :shock: :shock: :shock: pe nici un fel de aditivi :evil: :evil:
Nu am vazut nici o diferenta cind ii foloseam si cind nu-i foloseam .....numai de pret :lol: :lol: :lol:
Micutu poate sa confirme ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:45 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Eu inca-i folosesc. Mai mult ca sigur , aditivez si TTX-ul cu lichid , si nada umectata si sitata cu praf.Fiecare merge acolo unde-i este locul, ;) fiecare-si face treaba lui.
Aditivez si boabele de porumb , si peletele dupa ce le-am activat.
Tot ce se poate sa functioneze nada la fel de bine si neaditivata , insa ma simt mai sigur cand aditivez. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:53 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
alintudose scrie:
Eu inca-i folosesc. Mai mult ca sigur , aditivez si TTX-ul cu lichid , si nada umectata si sitata cu praf.Fiecare merge acolo unde-i este locul, ;) fiecare-si face treaba lui.
Aditivez si boabele de porumb , si peletele dupa ce le-am activat.
Tot ce se poate sa functioneze nada la fel de bine si neaditivata , insa ma simt mai sigur cand aditivez. ;)


cind mai 'fur" de la Tudose cite un sfert de flacon mai bag si eu peste TTX :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: asa ca sa-i fac paguba :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sa ne intelegem la capitolul aditivi nu m-am referit la pastoncino , cocobelge, gazelle grille sau altele pe care le folosesc cu succes .

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 19:55 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Si eu credeam ca nu stiu cum se strange dopul... :twisted: Razbunare , sa-ti ascunzi waglerele!!! :twisted: :twisted: :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Un aditiv foarte bun este pudra de curry.Eu adaug 2-3 linguritze de curry in apa in care fierb boabele de canepa.Am avut partide memorabile anul trecut la babusca si rosioara.Englezii pun curry sau pudra de turmeric peste viermi si pescuiesc iarna pe canale navigabile cu rubeziene de 13-14m.Capturile nu sunt impresionante dar te poti considera norocos cu 1-2kg de "chibritelnitze" in ianuarie nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:11 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
ce-i pudra de curry? :shock: :shock: :shock:

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:12 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Un fel de Robin Red , varianta simplificata! :P ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Preston scrie:
Un aditiv foarte bun este pudra de curry.Eu adaug 2-3 linguritze de curry in apa in care fierb boabele de canepa.Am avut partide memorabile anul trecut la babusca si rosioara.Englezii pun curry sau pudra de turmeric peste viermi si pescuiesc iarna pe canale navigabile cu rubeziene de 13-14m.Capturile nu sunt impresionante dar te poti considera norocos cu 1-2kg de "chibritelnitze" in ianuarie nu?

Scuze...folosind termenii utilizati de pescarii din zona in care locuiesti inevitabil incepi sa-i folosesti si tu.Curry este un condiment folosit in bucataria orientala...este de fapt boia de ardei in care s-au adaugat si ceva condimente.Este nu iute...FOARTE iute de aceea trebuie mare atentie la dozare.Din cate am observat,se pare ca are un efect devastator asupra ciprinidelor.Turmericul este o pudra galbena care este folosita in bucataria traditionala indiana.Adaugat peste viermii albi acestia se coloreaza in galben cu un miros specific si astfel sunt extrem de apreciati de babusca,rosioara,clean etc.


Ultima oară modificat de Preston pe 29 Oct 2009, 14:50, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:24 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:22
Mesaje: 877
Localitate: Cluj- Napoca
mersi!

_________________
Paul Ispas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aditivi
MesajScris: 28 Oct 2009, 20:36 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Iar Robin Red-ul este un amestec de pudre din diversi ardei iuti(mai multe specii). ;) Apreciat de guliemacelarul , la fabricarea mititeilor! :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.060s | 12 Queries | GZIP : Off ]