Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 14:20

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
nitu cum zicea si ionutz mai sus depidne de mentalitatea pescarului

sunt pescari care dau cu ce e mai scump si mai calitativ si sunt cei de scoala veche care cred ca momelile si nadele vechi sunt mai eficiente ca cele noi

eu respect ambele categori si cei din categoria inferioara se pot redresa ;)

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Ultima oară modificat de Ovi_1919 pe 19 Dec 2009, 19:48, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 10:55
Mesaje: 28
Localitate: Galati
,,Partea'' mea de Dunare e plina de agatatori...poate ai auzit de zona Scurta...la balta pun aproape orice in mamaliga, in functie de anotimp, de exemplu in toamna am folosit alcool...Poate tu esti mai experimentat dar eu am invatat de la cei batrani ca la Dunare se aplica principiul ,,Ce-i simplu e si bun''...Ai incercat sa dai vreodata cu mamaliga cu usturoi atunci cand trage platica? Faci adevarate minuni.

@ OVI nu te da mai rotund ca stii sa dai la mix-uri si nade scumpe...te-as invita cu mare drag sa pescuiesti unde dau eu..exista o mare diferenta intre baltile cu plata unde pescuiesti practic ca intr-un acvariu si apele salbatice, mai gandeste-te.

_________________
Primeste cu bucurie faptul ca vreun rau te vorbeste,
Nu lua pe nimeni idol, fereste-te si te pazeste!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
;) cand im iau masina is pe dunare si facem o partida si il luam si pe nitu

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:51 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2009, 10:07
Mesaje: 17
RaduDan scrie:
robert scrie:
Pescuiesc pe o balta populata predominant cu crap dar este si caras "frumos", Intrebarea mea este, ce trucuri sau ce nada sa folosesc sa prind doar carasul. Am inteles ca este mult mai pretentios ca si crapul, si am vazut pe acea balta niste batrani pensionari care prindeau doar caras. Bineinteles ca nu am indraznit sa-i intreb cum si cu ce, de aceea am increderea ca ma veti lamuri voi!


daca dupa nadire intra crapul din prima, inseamna ca nu intra carasul, in acest caz, de multe ori m-am aflat in aceasta situatie, trebuie pescuit in lateral, dupa sau inainte de nada. Daca crapul ramane pe nada, carasul, indiferent de marime nu intra pe nada cu crapul...

Legat de ce scria RaduDan mai sus trebuie sa va povestesc o patanie de pe Cornesti 1, si abea acum i-mi dau seama totusi de ce...
Dupa ce am facut un pat de nada am inceput sa prind cativa crapi (cine cunoaste pescuitul singur pe balta Cornesti 1 stie cum e), am avut un lanseu ratat si anume undeva in dreapta cu vreo 3 metrii de locul unde am facut patul de nada, si nu m-am mai obosit sa scot afara... supriza... am prins un caras... urmatoarele lansari au fost tot in locul ala unde am prins carasul si am prins vreo 5 consecutiv, dupa care pauza... bineinteles ca pescuind la feeder deja se facuse acolo alt pat de nada si am adunat acolo crapii deci in consecinta nu am mai prins caras... Precizez ca pescuiesc doar de placere si nu am participat la nici un concurs de orice fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 19:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
ma crede careva daca va zic ca cel mai frumusle crap pe care l-am luat la pluta fixa o fost la ttx amestecat cu srot facut plastelina si pus pe carlig? poate nuh da eu unu asa am patit

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 10:55
Mesaje: 28
Localitate: Galati
Si cat avea OVI? Pe la tine pe acolo se prinde peste mare? :?:

_________________
Primeste cu bucurie faptul ca vreun rau te vorbeste,
Nu lua pe nimeni idol, fereste-te si te pazeste!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
robert scrie:
Legat de ce scria RaduDan mai sus trebuie sa va povestesc o patanie de pe Cornesti 1, si abea acum i-mi dau seama totusi de ce...
Dupa ce am facut un pat de nada am inceput sa prind cativa crapi (cine cunoaste pescuitul singur pe balta Cornesti 1 stie cum e), am avut un lanseu ratat si anume undeva in dreapta cu vreo 3 metrii de locul unde am facut patul de nada, si nu m-am mai obosit sa scot afara... supriza... am prins un caras... urmatoarele lansari au fost tot in locul ala unde am prins carasul si am prins vreo 5 consecutiv, dupa care pauza... bineinteles ca pescuind la feeder deja se facuse acolo alt pat de nada si am adunat acolo crapii deci in consecinta nu am mai prins caras... Precizez ca pescuiesc doar de placere si nu am participat la nici un concurs de orice fel.


Asta am patit-o de N ori si pe lacuri de agrement si pe lacuri salbatice. Dar trebuie tinut minte un lucru. Cand am spus in lateral de nada sau dupa nada nu inseamna 1 metru 2....Eu am prins si la 10 metri in lateral de nada, in special in lacuri salbatice. Inca nu mi-am explicat de ce, poate din cauza curentului care ducea unda de nada/aroma spre acel loc. Nu stiu, poate ne explica un pescar mai experimentat.

Ar mai trebui tinut minte un lucru, carasul poate sta si intre ape, a se vedea Varsoltul unde carasul sta la adancimi cuprinse intre 4m si 50 cm...
In orice caz, carasul, de cele mai multe ori ramane in preajma nadei chiar daca intra crapul, trebuie doar cautat, modificat forfacul, momeala, adancimea...etc. E mult de lucru cu carasii astia pacatosi....

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
undeva la 1 kg
se prinde si peste mare depinde unde dai si cu ce .
Crapul cu adevart mare se prinde la ground care e o adevrata arta si de care incerc sa ma las anu asta ca sa o incerc pe cea a pescuitului cu match :D

cine vrea sa invete comportamentu carasului ii recomand lacurile fara carp apoi il va prosti si in cele cu crap ( sincer si eu am incercat sa prostesc carasu intr-un lac cu crap si oriunde as da pe nada la 10 12 m im intra de amandou dar mai mult crap)

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:40 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2009, 10:07
Mesaje: 17
Inseamna ca am avut dreptate cand am zis ca sunt mult mai pretentiosi ca si crapii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
robert scrie:
Inseamna ca am avut dreptate cand am zis ca sunt mult mai pretentiosi ca si crapii...


Acum depinde, daca in lac sunt 20 de crapi peste 2 kg, fiind greu de adus pe nada, sunt dificili, la fel si cu carasii. Daca sunt foarte multi si nu prea mari, atunci sunt usor de prins, daca sunt mari si nu foarte multi, sunt mai dificil de prins. Cam asa e si cu carasul. Eu am pescuit un lac salbatic circa 6 ani, abea dupa aceasta perioada de timp am reusit sa prind carasi mari(kilogram) in rest nu stiu daca am prins 5-6 carasi cat palma.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.091s | 14 Queries | GZIP : Off ]