Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:35

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 07 Iul 2011, 08:10 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
e f dificil sa scoti carasul din acea iarba mai ales daca e salbatic, tre sa-l faci sa urce ;)
da la inceput nada care sa se sparga cand se apropie de acea vegetatie de pe fund si in rest mergi numai pe porumb si grau fiert (sau arpacas) tras constant cu prastia. in carlig la fel, fol 2 bete unul cu porumb si unul cu arpacas si vezi lace intra ! de asemenea jonglezi cu adancimea si vezi unde papa, poate sa muste la cativa cm de iarba !
ora de pescuit: cat mai de dimineata si pana la ora pranzului. carasul salbatic trage cel mai bine dimineata si e nasol daca prinzi o zi cu nori multi, atunci carasii nu prea urca !

alta varianta: daca cureti seara locul de acea iarba de pe fund si ii nadesti, a 2 zi poti face macel acolo :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 07 Iul 2011, 13:31 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
O metoda sa selectezi pestii mai marisori de obleti ar fi sa cresti putin dimensiunea carligului (nu exagera), dar s-ar putea prin asta sa afectezi sensibilitatea liniei si sa nu-ti mai intre carasii.
Eu as merge doar pe boaba de porumb, asta e ucigasa atat la babusca cat si la caras. Daca nu-ti trag, incearca la jumatate de boaba, eventual cu un vierme in capat. Graul nu rezolva problema, intra obletele la el mai bine decat la vierme :D :D :D
Ar mai fi rama groasa, pui in carlig bucati mici, exact cat sa nu poata obletele sa apuce.
Ai putea incerca si cu ceva pelete de dimensiuni mici, dar e costisitor ptr ca de obicei e greu de stabilit din prima la ce arome papa acolo carasul...

Legat de nada, solutiile celor dinainte sunt cele mai bune, trebuie cumva sa gasesti cea mai buna umectare a ei pentru a ridica babusca si carasul dintre ierburi.

Cornel ti-a dat cea mai buna solutie, daca ai timp te duci cu o zi inainte cu o grebla (de gradina :D ) legata de o sfoara mai groasa, iti cureti un loc de vreo 2mp., il nadesti si a doua zi faci ravagii. Asta daca nu-ti ocupa cineva locul inainte :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 07 Iul 2011, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
Da, m`am gandit si eu la solutia cu curatatul locului, cat despre ocupat, nu prea sta lumea in locul ala, ei prefera digul, dar mie imi place acolo tocmai ca e mai retras... O sa trebuiasca sa incerc sa vad ce iese... Cand o sa merg acolo o sa dau detalii (daca iese treaba :D :D :D ) Intre timp maine merg pe rau la feeder :D

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 07 Iul 2011, 20:24 
Neconectat

Membru din: 16 Feb 2010, 07:50
Mesaje: 267
silk scrie:
Graul nu rezolva problema, intra obletele la el mai bine decat la vierme :D :D :D
Ar mai fi rama groasa, pui in carlig bucati mici, exact cat sa nu poata obletele sa apuce.


ce spuit tu ca, graul nu rezolva prbl... ma indoiesc ! in perioada prohibitiei astfel de pescuit practic in balti de balastiera cu pesti salbatici si in + unde pescuiesc eu mai e si mult somn pitic ;)
un arpacas sau grau bine preparat aduce pe nada si carasul si babusca. chestia e ca intr-o zi poate prefera porumbul, alta zi arpacasul sau ambele de aceea i-am spus sa fol 2 bete si ambele momeli ! uita de momeli miscatoare gen vierme sau rama, grauntele fac legea !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 07 Iul 2011, 21:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Feb 2011, 08:31
Mesaje: 745
Localitate: Sf.Gheorghe
Platica, carasul si babusca ii place graul.
Pui graul intro galeata, apoi pui apa pe el, tii acolo 24h.
Dupa aceea il fierbi, pana cand va fi moale. Dupa ce se raceste pui aroma de capsuni (Bio Liquid Strawberry de la Van Den Eynde).
Dai cu prastia pe (rube, varga, match)
Fir intins ;) ;) ;)

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

_________________
Sensas Groundbaits
Used By Everyone With Great Success!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 13 Iul 2011, 13:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
Maine ii momentu cel mare :)) Sa vedem ce iese, am 1 kg de special concurs, 1 punga de ice mix pentru un plus de proteine, graul acum e la fiert, am si porumb in lapte, si viermi... Zic eu ca am pregatit tot ce trebuie :)... Ramane de vazut maine ce rezultate voi avea, o sa va tin la curent cand ajung acasa...

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 13 Iul 2011, 14:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
As mai avea nevoie de un sfat, pescuitul il voi face cum am zis mai sus cu varga de 6 metri dar tinand cont ca pe la amiaza va fi vand de 20 km/h din ce am vazut as avea nevoie sa`mi spuneti cum sa fac plumbajul la aceasta pluta ca sa`mi stea tzeapana unde o pun mai ales ca nu pescuiesc pe fund ci deasupra buruienelor...


Fişiere ataşate:
DSCN0740.jpg
DSCN0740.jpg [ 73.53 KiB | Vizualizat de 7166 ori ]

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 13 Iul 2011, 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Artur, pluta ta este prea usoara (6,5 gr,) ca sa stea la pozitie pe un vant puternic, mai ales daca nu ai fir scufundator.
Sfatul meu este sa pescuiesti cu plute de cel putin 12 gr daca dai la sheffield.

Poti prinde caras intre ape daca nadesti cu bulgari mici, sau mai bine "chiftele" care sa se sparga la suprafata apei, si asta pana sa se lumineze. O nada buna este si cea de la Trabucco, negra pentru caras. Pana sa rasara bine soarele vei prinde si caras, iar eu as incerca cubulet de mamaliga sau cocolos mai moale, eventual framantat cu miez de paine. La undita, fireste.
Trebuie evitat zgomotul de orice fel, deci daca vii cu masina, locul de parcare sa fie ceva mai departe, fara trantit de portiera sau portbagaj. Si lansarea momelii/plutei unditei trebuie sa fie usoara, pe sub mana, fara plescaitura.
Daca lacul are intrare si iesire a apei, alege locul unde intra apa, pentru ca acolo sta si pestele, in apa mai oxigenata.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 13 Iul 2011, 17:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
Nu dau la sheffield, pun pluta de mai sus la varga de 6 metri... Masina e departe, la vreo 100 de metri de malul apei deci nu e problema... Adancimea la care o sa pescuiesc este undeva la 3,5 4 metri apa avand cu aproape un metru mai mult dar aia e buruiana... Din acest motiv intreban cum sa fac cu plumbajul, cat exact sa pun pe fir cat sa las din taleri si asa mai departe...

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras, babusca...
MesajScris: 13 Iul 2011, 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Noi 2009, 14:36
Mesaje: 108
Localitate: Barcelona
Ok, am inteles. Scoate toti talerii (total 2,5 gr) si inlocuieste-i cu alice de plumb. Sistemul logaritmic, cu alice mai mici, permite o sesizare mai fina a muscaturii. Daca bate vantul tare, iar obletii deja si-au facut aparitia, un plumbaj grupat spre carlig va permite cufundarea mai rapida a momelii la adancimea dorita.
Si lungimea inaintasului are mare importanta. Cred ca 25-30 cm este numai buna pentru conditiile prezentate de tine. De preferat un fluorocarbon subtire, de 0,10-0,12 mm, pentru o linie principala de 0,14.

_________________
al. trentea - "Pescari 4Ever" - Bucuresti / "Fusion for Energy" Fishing Club - Barcelona


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.100s | 16 Queries | GZIP : Off ]