Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 18:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Monofilament fedder
MesajScris: 27 Aug 2011, 12:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Salut cu aceasta ocazie pe toata lumea de pe pescuitstationar.ro si cer ajutorul celor care sunt in stare ( si au bunavointa) sa mi l dea.Sunt convins ca pe forumul acesta sunt cele mai mari sanse sa primesc raspunsuri exacte si la obiect.Acestea fiind spuse vreau sa mai dau cateva detalii pentru a fi tabloul complet.De la inceput vreau sa mentionez ca doresc sa pescuiesc pe raul Prut , la feeder in lunile noiembrie,decembrie,ianuarie ,etc (in primul rand ca atunci va fi mai liniste si mai liber pe malul apei plus ca pana in noiembrie nu o sa am masina deci cam asta e :lol: ).Ce ma intereseaza pe mine la fir(calitatile pe care le cred eu necesare unui mono folosit toamna tarziu si iarna pe un rau mare ,la tehnica feeder) e in primul rand moliciunea (lipsa memoriei) apoi sa fie un fir premium (rezistenta pe nod si abraziune cat mai ridicate) .Stiu ca toata lomea vrea la feeder fire cu elongatie cat mai mare plus sa fie scufundatoare.Nu ma intereseaza deloc aspectele astea (din contra vreau elasticitate controlata trasaturile fiind mai timide ca restul anului iar partea cu scufundarea nu ma afecteaza daca firul e pana in 0,18-0,20 cu cosuletul de 45-60 grame si curentul in general mic ).
Dupa sondarea pietei si a experientelor anterioare cu undele fire vreau sa va prezint la ce mi au ramas ochii si cam cea as vreau eu sa folosesc.

Monofilament linie principala:

-Maver River Stone
-Maver Elite reel
-Maver Smart MRT
-Sufix feeder mono
-Sakai decibel
-Daiwa triforce
-Team Daiwa line
-Cralusso feeder prestige

Monofilament forfac(inaintas):

-Maver Exel 57
-Maver Elite lenza & terminale
-Maver Smart SLR
-Shimano antares silk shock
-Daiwa hyper clear.

Totusi daca cineva are cunostinta de ceva peste aceste monofilamente in conditiile descrise de mine rog sa posteze.Multumesc anticipat si fire zbuciumate!

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 27 Aug 2011, 18:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2010, 13:41
Mesaje: 585
Localitate: Baile-Felix
din ce ai enumerat tu cunosc doar maver river stone(insa sa stii ca e un fir scufundator pt tehnica match,insa poate fi folosit linistit si la feeder)si cralusso feeder.maver MRT (e bun pt bolo),mai poti folosi trabucco TF XPS feeder,tubertini feeder line toate astea parerea mea maxim 0,18mm..iar pt terminale:SLR merge cu river,iar pe restul nu le cunosc,insa eu folosesc ca si terminale:MILO Krepton,MILO ghost,COLMIC xilo(cu incredere maxima le poti folosi)

_________________
Marius Mada


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 27 Aug 2011, 18:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
O sa iau de seama de terminalele de la MILO si Tubertini dar problema e mai complexa ;nu vreau propriuzis fir de feeder vreau un fir care sa corespunda conditiilor specifice...(pescuit Prut toamna tarziu cand firul mai ingheata pe tambur si inele ,mai intra o mreana 1-2 kg, mai vin sloiuri,plus apa in general iarna e f limpede....Vorba lu ala cu suvita ''...iarna nu i ca vara..."

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 27 Aug 2011, 19:45 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 06:55
Mesaje: 823
Localitate: Brasov
Trabucco Super Elite Carp Fishery Competition - firul folosit de mine ptr forfac,exceptional.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 28 Aug 2011, 09:51 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
@pachet
Caracteristicile enumerate de tine pentru linie, nu le vei gasi la firele destinate stationarului, ci la cele destinate pescuitului la rapitori - mai exact monofilamentele destinate pescuitului salaului.
Unul care ti-l pot recomanda este de la Balzer: Camtec Speciline Zander. Din pacate diametrul cel mai mic la firul asta e de 0,25.
Alta varianta ar fi Mustad Ayaka - firul asta m-a impresionat cu rezistenta in timp si in orice conditii: am pe un tambur pus de vreo 5 ani si inca nu da semne de oboseala cu toate ca fost pescuit si vara si iarna. Partea proasta e faptul ca e HiVis.

Si sa nu uit:
- mai ai varianta sa folosesti fir textil, mai exact fuzionate (Fireline, Spiderwire). Cele impletite retin mai multa apa si ingheata mai rapid.
- sau mai noul Berkley NanoFil, din pacate asta inca nu mi-a trecut prin mina.

----

Din cele enumerate de tine, folosesc Sakai Decibel - dar il consider un fir foarte bun pentru pluta, in schimb nu rezista prea mult in timp (trebuie schimbat dupa citeva partide).

Pe feeder folosesc Daiwa Sensor, pina acum mi se pare super-OK tinind cont de pret/calitate (50 ron / bulk de 2000 si ceva de m), dar nu are toate calitatile enumerate de tine. Oricum, la iarna nu vei avea nevoie de cosulete de 45-60g, debitul Prutului scade considerabil - undeva la 24mc/sec (acum e cam in jur de 40mc/sec).

Pentru forfacuri gasesti usor la noi in zona Trabucco T-Force Competion Pro. Atit doar ca daca ai nevoie de un 0,14 la diametru iti cumperi 0,12. ;)


Frine fumeginde ! :mrgreen:

Edit:
In caz ca mergi pe superfire, alegele pe cele de 6lb -> rezistenta e cam de 2,7Kg la nod si e reala, echivalentul cam a unui mono de 0,22 in sistem european.
Atit doar ca au cam 0,12 - 0,13 in "diametru" (vine vorba diametru ca firele astea is mai mult plate decit rotunde) si necesita atit mulinete de foarte buna calitate cit si lansete cu inele la fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 28 Aug 2011, 16:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
@Teodor

Cam un fir de spinning dar mai elastic un pic ;) Mrenele,clenii poate au gura mai tare dar restul....(iarna iau multa platica,morunas,oblet mare ,etc).

Cat descpre inaintas trabucco t force am folosit anul trecut, nu mai vreau :cry: e supradimensionat si se increteste ca shpanul de la strung...Merci oricum

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 28 Aug 2011, 21:08 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2011, 18:28
Mesaje: 9
Localitate: Ramnicu Valcea
Awa Shima feeder!E verzui-transparent,elastic,matasos si foarte rezistent!Chiar ieri am tras de un 0,18 in agatatura si de-abia l-am rupt!
Inaintas Milo Ghost frolosesc si eu cam la toate stilurile.Imi place mult,si rezista foarte bine la nod!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 29 Aug 2011, 15:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Multumesc s a memorat o sa am in vedere si AwaShiwa asta care din cate stiu e fir Trabucco deghizat ....Oricum mai am o luna de intervievat pescari despre ce monofilament s ar plia mai bine pentru ce vreau eu.Astept in continuare opinii plus ca vad ca vestul tarii (Banat) care " cica i fruntea...." ( in general nu sunt de acord cu vorba asta dar la feeder parca sunt campioni :oops: ) .Fire intinse la toti pescarii sportivi din Romania!

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 29 Aug 2011, 20:54 
Neconectat

Membru din: 28 Iul 2011, 18:28
Mesaje: 9
Localitate: Ramnicu Valcea
Nu,nu e Trabi deghizat!Awa shima sunt mai aproape de realitate la diametru,si mult mai matasoase dacat Trabucco ;) Iar cel de feeder,precum si cel de match sunt mai translucide.
Pune alaturi cele doua fire din aceeasi categorie,si vei vedea.
Am pus aleturi Trabi XPS feeder si cel A.S.,si clar l-am ales pe al doilea! Nu fac reclama,nu anterese legate de vreo marca :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monofilament fedder
MesajScris: 30 Aug 2011, 14:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
@adrianvl inseamna ca e eroarea mea ;stiam ca awa shima fac o parte din firele trabucco.... :oops: :oops: :oops:


In continuare rog sa mi spuneti ce mono folositi in sezonul rece la feeder pe rau.Fire intinse !!!! ;)

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.103s | 12 Queries | GZIP : Off ]