Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:34

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sfat achizitie
MesajScris: 26 Sep 2011, 18:07 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 20:12
Mesaje: 6
buna prieteni.vreau sa imi iau o lanseta pt feeder pt pescuit la crap.ce caracteristici trebuie sa aiba,actiune,putere de lansare,lungime etc.multumesc mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 26 Sep 2011, 19:41 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 10:23
Mesaje: 42
Localitate: Timisoara
Zi un buget in care vrei sa te incadrezi si daca te-ai gandit deja la anumite optiuni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Sep 2011, 19:50 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 20:12
Mesaje: 6
350-400ron.poate si mai mult.dar nu stiu care sint caracteristicile pt un feeder de crap.....50-150g putere,mai putin....multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Sep 2011, 19:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Tubertini Symbian 3,90 sau Spro Pellet Feeder. Mulineta Banax Helicon 500Nf sau ceva de 4000 sau 5000 cu baitrunner...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 28 Sep 2011, 04:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
bug scrie:
buna prieteni.vreau sa imi iau o lanseta pt feeder pt pescuit la crap.ce caracteristici trebuie sa aiba,actiune,putere de lansare,lungime etc.multumesc mult


Doriti sa peszcuiti pe lac sau rau, sunteti adeptul distantelor lungi sau nu?

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 28 Sep 2011, 11:01 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 20:12
Mesaje: 6
RaduDan scrie:
bug scrie:
buna prieteni.vreau sa imi iau o lanseta pt feeder pt pescuit la crap.ce caracteristici trebuie sa aiba,actiune,putere de lansare,lungime etc.multumesc mult


Doriti sa peszcuiti pe lac sau rau, sunteti adeptul distantelor lungi sau nu?


lac si riu ,distanta scutra si lunga


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 28 Sep 2011, 12:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Bug, Radu te-a intrebat ca sa stie ce plumb trebuie sa poti arunca si in functie de asta sa-ti faca o recomandare.
"Lac si rau, aproape si departe" e foarte vag; este prctic imposibil sa gasesti o scula universala!
Iar pentru rau mai intervine o alta variabila: viteza de curgere! Cu cat raul este mai repede cu atat iti trebuie plumb mai greu caci altfel iti va aduce montura paralela cu malul in aval la numai cativa metri de mal si poti astepta crapul si 4 secole ca n-o sa vezi! :lol: :lol:
De exemplu la Sarulesti, pentru lansari la medie distanta o greutate optima a feeder-ului ( fara nada) este undeva intre 20-50 de grame...iar la Dunare (sa zicem in zona Calafat) n-ai ce cauta cu sub 100 de grame.
Eu zic asa:
Decat sa-ti iei un bat ultraperformant de banii aia ( 500 RON sunt bani destui ptr asta) pe care sa-l folosesti peste tot mai bine iti iei doua mai ieftine...unul mai sensibil si unul mai robust.
E valabil si ptr mulinete!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 28 Sep 2011, 15:21 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 10:23
Mesaje: 42
Localitate: Timisoara
Aceeasi parere... nu exista un bat universal, mai bine 2 lansete mai ieftine dar mai potrivite pentru situatiile diferite in care vrei sa le folosesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 28 Sep 2011, 17:45 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2010, 20:12
Mesaje: 6
truia scrie:
Bug, Radu te-a intrebat ca sa stie ce plumb trebuie sa poti arunca si in functie de asta sa-ti faca o recomandare.
"Lac si rau, aproape si departe" e foarte vag; este prctic imposibil sa gasesti o scula universala!
Iar pentru rau mai intervine o alta variabila: viteza de curgere! Cu cat raul este mai repede cu atat iti trebuie plumb mai greu caci altfel iti va aduce montura paralela cu malul in aval la numai cativa metri de mal si poti astepta crapul si 4 secole ca n-o sa vezi! :lol: :lol:
De exemplu la Sarulesti, pentru lansari la medie distanta o greutate optima a feeder-ului ( fara nada) este undeva intre 20-50 de grame...iar la Dunare (sa zicem in zona Calafat) n-ai ce cauta cu sub 100 de grame.
Eu zic asa:
Decat sa-ti iei un bat ultraperformant de banii aia ( 500 RON sunt bani destui ptr asta) pe care sa-l folosesti peste tot mai bine iti iei doua mai ieftine...unul mai sensibil si unul mai robust.
E valabil si ptr mulinete!



bun.am un shimano catana heavy si un hyperloop mediu,ambele de 3,6.cu acestea pescuiesc pe riu,mures.mai vreau doua pt balta pt crap,caras,identice.m-am gindit la http://www.fishline.ro/joomla/index.php ... 11.html.ce ziceti ar fi ok?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.096s | 12 Queries | GZIP : Off ]