Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 18:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 27 Sep 2011, 20:24 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2011, 14:10
Mesaje: 17
As alege Haldorado pentru ca este o nada creata de Dome Gabor care pescuieste la feeder.
Benzar mix stiu ca este 1 nada ff buna in pescuitul stationar dar de Trabucco nu stiu prea multe.

Deci sa fie Benzar mix turbo competition ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 07:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Nu conteaza ca e facuta de Dome Gabor asa cum nu conteaza Benzar Mix ca e facuta de Benzar. Pe piata sunt o gramada de nade bune care pot si folosite. Eu ti-am expus ce da rezultate. Eu in locul tau as lua o punga din fiecare (ca nu's scumpe) si le testezi. Asa vei vedea eficienta fiecarui tip de nada! :)

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 13:26 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
ma scuzi daca intervin cu niste probleme care par in afara topicului.
daca ceri detalii despre nada dar spui ca nu cunosti lacul prea bine nu rezolvi decat sub 10 % din problema.
oricat de buna ar fi o nada la punga in mana unui om care nu a lucrat cu ea , nu face nici 2 bani . pentru cunoscatori par injuraturi de mama dar la crap trebuie muncit putin si daca ai gresit mecanica ai sfeclit-o. in principiu pe lac nada tre sa se desfaca repede si sa elibereze semintele si nada vie. deci practic eu cred ca nada praf are rolul de a transporta semintele daca nu fol alta metoda de colare. concluzia este ca nada in sine are o importanta mai mica . mult mai important este ce contine iar asta o stabilesti in functie de apetitul crapului.
ai spus ceva de mamaliga...am intalnit cazuri cand 5 dadeau la mamaliga si prindea doar cel care o avea mai moale :lol: . sau din 10 doar 1 pescuia cu pufy si doar ala prindea desi conditiile erau aproape identice .deci si aici este de discutat.
nu am fost atent sau nu ai spus cat pescuiesti ? o zi? partida blitz sa zicem.
arome mai concentrate decat de obicei , naturale gen porumb dulce , la inceput munca multa cu nadire masiva , seminte multe , viermi opariti daca este namol , dupa care te pui pe asteptat si nadesti mai rar dar ritmic . Benzar are un dvd cu pescuitul crapului pe doripesco , petrisor are un film pe siteul energo cu crapul la feeder deci ai ce invata daca nu ai timp si bani sa testezi. aroma este ultimul lucru la care ma gandesc daca pescuiesc singur si nu am vecini ....
nu te intereseaza culoarea nadei? ce trebuie sa faci daca noaptea a fost o racire brusca ? daca bate vantul ? care zona a baltii este mai adanca?
inca o data ma scuzi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 13:38 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2011, 14:10
Mesaje: 17
Nu prea am inteles ce vrei sa comunici.
Voi viziona filmele si am sa incerc sa invat ceva.

Edit :
Nu stiu la care videoclip te referi dar am inceput cu cel de la Cornesti (pagina 8)
Parca m-a convins sa folosesc Benzar mix turbo baza crap.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 16:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
m-am grabit si nu am pus toate virgulele , de aceea nu ai inteles.
am vrut sa-ti spun ca orice nada buna dar pe care nu o cunosti , valoreaza mult mai putin decat alte informatii despre balta. stii ce culoare trebuie sa aibe nada acolo ? stii adancimile sau eventuale structuri, praguri? cum bate vantul predominant ? chiar si asa trebuie sa-ti ajustezi strategia in functie de timpul destinat partidei sau conditiile meteo. daca dai importanta numai pungii de nada si flaconului de aroma eu cred ca vei fi nepregatit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 17:50 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2011, 14:10
Mesaje: 17
stii ce culoare trebuie sa aibe nada acolo ? : nu
stii adancimile sau eventuale structuri, praguri ? : nu cunosc lacul asa de bine
cum bate vantul predominant ? : Nu foarte tare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 18:53 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
pe o apa limpede nada trebuie sa aibe o cromatica asemanatoare substratului , momeala insa poate sa fie ca o cireasa pe tort.

crapul se hraneste pe langa structuri , cauta scoici , raci mici , chestiile alea care seamana cu crevetii sau pe langa praguri unde curentii depun tot felul de chestii pe care le mananca.

am pus o intrebare idioata.
cum bate vantul adica din ce directie pt ca pestele se apropie de mal atunci cand vantul bate din fata.

tendintele de racire il fac sa caute ape adanci si sa manance mai multa proteina animala .
nici 1% nu ti-am spus . ajungi acolo , incearca sa-l localizezi . te ajuta sariturile lui , sau linia pragurilor. nu sunt zgarcit dar subiectul este atat de vast incat craparii nici acum nu stiu multe raspunsuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 28 Sep 2011, 18:58 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2011, 09:17
Mesaje: 62
Incearca Turbo Carp Method Feeder,recent aparut pe piata! ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 29 Sep 2011, 23:40 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:24
Mesaje: 993
Localitate: oradea
ceau
special feeder cu crap caras de la benzar merg bine pe fegernic la caras ;)
+la o punga de ttx mai adaugi un turbo scopex(benzar) o inmoi in max 2 litri de apa
nada o faci mai uscata(adica nu pui multa apa sa nu devina lipicioasa)
cel mai bine ai sa prinzi pe peninsulasau pe celalalt capat al digului mai 200-300m de la dig
in carlig viermi sau rama sau chiar combinat
sa nu pescuiesti sub 30m de la mal ca un prea prinzi
cam pe la 30 de m i ambele parti este primul prag
la crap sa nu prea visezi ca nu prea s-a prins
sau o alta varianta ar fi sa dai cu o fixa de pe dig
6m iti ajunge
faci o nadire grea la inceput(daca amesteci 3 kg de nada poti da linisti 2kg la inceput|)si ai sa prinzi carasi pana te saturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Benzar mix
MesajScris: 30 Sep 2011, 07:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Oct 2010, 18:04
Mesaje: 139
Nitu V scrie:
pe o apa limpede nada trebuie sa aibe o cromatica asemanatoare substratului , momeala insa poate sa fie ca o cireasa pe tort.

crapul se hraneste pe langa structuri , cauta scoici , raci mici , chestiile alea care seamana cu crevetii sau pe langa praguri unde curentii depun tot felul de chestii pe care le mananca.

am pus o intrebare idioata.
cum bate vantul adica din ce directie pt ca pestele se apropie de mal atunci cand vantul bate din fata.

tendintele de racire il fac sa caute ape adanci si sa manance mai multa proteina animala .
nici 1% nu ti-am spus . ajungi acolo , incearca sa-l localizezi . te ajuta sariturile lui , sau linia pragurilor. nu sunt zgarcit dar subiectul este atat de vast incat craparii nici acum nu stiu multe raspunsuri.



tati, nu sti ca la teorie stam bine? pe majoritatea practica ne omoara :))) :twisted: am inteles ca cea mai tare nada folosita pe dunare se numeste " 220" aduna tot pestele fara sa tina cont ca este pasnik sau rapitor :| :oops: :evil:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.097s | 12 Queries | GZIP : Off ]