Pescuit Stationar

Acum este 11 Oct 2024, 06:21

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ..despre raul Aries
MesajScris: 17 Sep 2011, 10:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
Va salut,
Vad ca nu este nici un topic despre el...
Se poate discuta orice despre el, pareri, locuri, nouati debite, amintiri placute, amintiri neplacute (dece nu)...!

Bun si sa revin la intrebarea mea: aveti idee cum se prezinta in zona dupa Unirea 2, catre Ludus, sa fiu mai explicit?!
Ma tenteaza o iesire, si nu vreau sa-l prind tulbure. ;)

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 22 Oct 2011, 16:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
...hai ca mai incerc odata: aveti idee cum se prezinta?
s-a murdarit, a crescut, e limpede ca apa de robinet...? ;)
maine vreau sa dau o tura nebuna :D

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 22 Oct 2011, 16:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Dec 2009, 19:24
Mesaje: 213
Localitate: Aiud
Pai Muresul e limpede. Eu zic ca si Ariesul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 22 Oct 2011, 16:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
pai Muresul e lacrima, numa ce am venit de la el!
banuiesc ca nici Ariesul nu a pucat, ca nu au fost ploi violente!
ce faci Zemfi, pe unde mai umbli?

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 23 Oct 2011, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Dec 2009, 19:24
Mesaje: 213
Localitate: Aiud
Pe Mures... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 23 Oct 2011, 19:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
f rau, e cam amortit Muresul, pe cand Ariesul...o adevarat oaza a clenilor.
am ajuns, am pescuit, am luat, am si eviscerat, cleanul are icre.. :shock: in perioada asta!

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 24 Oct 2011, 21:36 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
popa scrie:
f rau, e cam amortit Muresul, pe cand Ariesul...o adevarat oaza a clenilor.
am ajuns, am pescuit, am luat, am si eviscerat, cleanul are icre.. :shock: in perioada asta!


hai sa=ti dezmortesc eu "Muresu"... :lol: :lol: :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=zoplCjVc_CU

Mancu-i "floricica" ei de Blonda :lol: :lol: :lol: ...sti deja la care ma refer :oops: :oops: ...o alta varianta :o :o :o
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=cQcqOjkV5EI

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Ultima oară modificat de ticairlandezu pe 25 Oct 2011, 17:45, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 25 Oct 2011, 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
Tica, ala nu e amortit, stai lejer, nu stiu la altii! :D
Auzi, fi mai diplomat si vb mai frumusel la mine in topic, ok :twisted: 8-)
Lasam "floricica" la locul ei, nu de alta, dar dupa aia, arde topicul in flacari! :)

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 25 Oct 2011, 17:46 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
popa scrie:
Tica, ala nu e amortit, stai lejer, nu stiu la altii! :D
Auzi, fi mai diplomat si vb mai frumusel la mine in topic, ok :twisted: 8-)
Lasam "floricica" la locul ei, nu de alta, dar dupa aia, arde topicul in flacari! :)



Sa marcat ;) ..."floricica" sa fie ;) :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ..despre raul Aries
MesajScris: 28 Oct 2011, 21:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Aries... da ..suna cumva rascolitor, plin de istorie si de promisiuni de partide bune de pescuit!
Tentat de toate acestea am facut in vara asta o excursie - concediu - pescuit de doua saptamani pe Aries..am strabatut practic toata lungimea raului de la varsare si pana la Arieseni....am remarcat si bune si rele... in general o impresie amestecata...mai mult rau decat bine...

In fine sa incep:

- raul este murdar..chiar foarte murdar pe alocuri... am zis raul si nu apa din el!... adica tot ce vreti voi de la sticle de plastic la plapumi, salopete vatuite, pungi, prezervative, chiloti, izmene si mii de alte exemple de produse textile sau plastice stau pe maluri, prin pomi. mai toate pietrele mai rasarite din apa au agatat cate ceva de ele.... am facut mai mult spinning si la fiecare 2-3 aruncari scoteam cate-un ciorap sau altceva...

- cu toate ca prefectura Alba a stabilit un program de recuperare a gunoiului din toata Valea Ariesului necazul cel mai mare vine de la turisti...si de la cei care locuiesc in satele de pe munte... care arunca totul pe unde le vine mai usor si la fiecare ploaie mai zdravana milioane de tone de gunoaie sunt spalate in vale si-si gasesc odihna in Aries!..pacat!!!..mare, mare pacat!!


- sunt in general 2 zone de care putem vorbi pe Aries... ( Ariesul Mare..la el ma refer deocamdata) : in aval de Vadu Motilor si in amonte de el.
Pescarii din zona vad scobarul ca cea mai mare amenintare care urca din ce in ce mai sus pe Aries si, mancand icre de peste si concurand lipanul la hrana ( scobarul muscareste , poate n-ati stiut!!) a facut practic ca pastravul si lipanul sa fie pe cale de disparitie...
La fel de daunator este considerat si cleanul care nu numai ca concureaza pastravul la hrana dar si mananca puietul de pastrav pe care il poate prinde.
Drept ptr care, in dreptul manastirii din Albac s-a facut un baraj peste care ( se zice!!) cleanul si scobarul nu pot trece..


Peste: am targetat in primul rand cleanul... in aval de barajul de mai sus si pana spre Campeni.... relativ bine reprezentat..dar bucati mult mai mici decat m-as fi asteptat.. de regula intre 200 si 300 de grame.. totul strict "catch and release". In tot sectorul respectiv practic nici urma de pastrav (doar f rar si accidental)...lipan nici pomeneala. In zona respectiva...mai ales dupa confluenta cu Ariesul Mic apare si scobarul... destul de prezent... am prins in mai toate felurile posibile... chiar si la musca ( nimfa uda!)...nu intru in amanunte ca stiti ce si cum


In amonte de baraj: clean este mult mai putin...si in general bucati mai mici ( 150-200 de grame)... desi s-a populat cu pastrav si lipan in primavara ( sau cel putin asa sustin cei care ar fi trebuit s-o faca) pastravul ramane practic un accident..foarte rar si numai bucati de 100 de grame.... pierdeam cate o juma'de ora ca sa le scot carligul fara sa-i ranesc si sa-i pot elibera (atat erau de mici). Lipanul e protejat tot timpul anului si interzis la pescuit!..pentru ai de vor litera legii..din pacate toata lumea dadea la lipan, prindea 10-20 de bucati de 200g pe zi si le baga in traista... fara nici o jena si fara macar sa se ascunda de privitori.... mare pacat!!!... singurele controale erau din partea politiei si controlau numai pe straini (dupa numerele de la masini..daca ai masina de AB nu te intreaba nimeni de nimic!).


Alte remarci:

- nimeni in zona nu stie unde si cum trebuie platit permisul... am platit 55 de RON la ocolul silvic din Garda pentru 10 zile...iar la control politia mi-a zis ca nu e valabil ca aia n-au dreptul sa dea permise.... dar nici politistul nu stia unde trebuie platit permisul... toata lumea ma indemna sa ma duc la Alba sau la Cluj sa platesc... ce cacat!!!...vine omul pe Aries...vrea sa fie in regula si cu respect de lege si ia muie!..muie tipic romaneasca! Nu ca mi-ar fi facut cineva ceva... lasa ca n'ai stiut...sau...te-am vazut eu de departe ca dai drumu' la toti pestii asa ca poti pescui chiar daca nu ai permis in regula...dar ideea in sine a talmesbalmesului fara de limita si faptul ca am dat niste bani unora care (daca erau corecti) n-ar fi trebuit sa-i ia ma umple de draci!

- cercetati cu atentie previziunile meteo: daca exista cea mai mica ploaie in zona..pe oricare dintre muntii invecinati...in 2 ore torentele cara tone de namol in Aries care devine practic de nepescuit pana spre Turda... am constatat la Campeni... dupa ploaie in 30-40 de minute toata apa e o tulbureala de namol de nepescuit..dureaza 24-48 de ore ca sa se limpezeasca la loc...


- o alta remarca: am observat un numar deosebit de mare de chiscari..unii de talii impresionante... motii din partea locului ii numesc "tipari" fara a - si bate prea tare capul cu ei... un lucru e cert...unde sunt atatia ciscari nu e bine pentru restul pestilor care pot fi parazitati si chiar omorati!

- pe Ariesul Mic... am fost pana sus Vidra de Sus, Avram Iancu... apa in general cu debit inconstant..destul de scazut in luna Iunie...peste foarte putin..in general boistean si ceva lipan dar rar si mic... locuri de pescuit destul de putine...cum am zis dependent de debitul apei... deci o zona incerta.


ultima remarca: locuurile sunt fermecatoare, oamenii extrem de primitori... cu putin efort si intelegere din partea tuturor ar putea fi un rai al turistilor dar si un rai al pescarilor...din pacate tot mai multa lume se indreapta spre turismul pantofar si intensiv... hoteluri megalitice cresc la tot pasul ( Vartopu... e dupa mine un exemplu perfect de ce nu ar trebui sa fie o statiune montana!!..amestec de kitch si de prost gust!) iar taranii proprietari de pensiuni trebuie sa tina pasul industrializandu-se... asa ca pensiunile devin hoteluri de 100 camere ( vezi Steaua Ariesului sau Perla Ariesului) si farmecul unei vacante pastorale si agro-turistice se duce pe pula imediat ce ai trecut de placa Elenei Udrea cu "Actiunea Satele Romaniei!"

In rest numai de bine!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.072s | 12 Queries | GZIP : Off ]