Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 20:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 09 Noi 2011, 19:05 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
Un "soricel" mi-a soptit ca n-ar strica sa folosesc in perioada rece ceva lapte praf in nada.
La ultima iesire am testat dar fara succes (alegerea locului de pescuit a fost total nepotrivita pentru perioada asta dar, cum nu eram singur, un loc de genul "asfaltat" si usor accesibil a fost mai considerat mai potrivit).
Pe de alta parte laptele praf ce l-am avut la indemina era fara constituentul de interes: adica lactoza.

Intrebarile sunt:
Ati folosit ?
Si daca DA in ce proportii ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 06:27 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
mai bine foloseai o "rachie" .

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 06:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Mai bine umecta-i nada cu pipi de la tine si nu cu apa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 07:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
Teodor scrie:
Un "soricel" mi-a soptit ca n-ar strica sa folosesc in perioada rece ceva lapte praf in nada.
La ultima iesire am testat dar fara succes (alegerea locului de pescuit a fost total nepotrivita pentru perioada asta dar, cum nu eram singur, un loc de genul "asfaltat" si usor accesibil a fost mai considerat mai potrivit).
Pe de alta parte laptele praf ce l-am avut la indemina era fara constituentul de interes: adica lactoza.

Intrebarile sunt:
Ati folosit ?
Si daca DA in ce proportii ?



salut,laptele praf este foarte bun in nada insa la obleti cand pescuim la suprafata pentru a face nor,si la crap.nu are nici o legatura cu timpul rece,ca si proportie daca te intereseaza vreodata se merge cu 500 grame la 4 kg.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 07:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
adi petrisor scrie:
Teodor scrie:
Un "soricel" mi-a soptit ca n-ar strica sa folosesc in perioada rece ceva lapte praf in nada.
La ultima iesire am testat dar fara succes (alegerea locului de pescuit a fost total nepotrivita pentru perioada asta dar, cum nu eram singur, un loc de genul "asfaltat" si usor accesibil a fost mai considerat mai potrivit).
Pe de alta parte laptele praf ce l-am avut la indemina era fara constituentul de interes: adica lactoza.

Intrebarile sunt:
Ati folosit ?
Si daca DA in ce proportii ?



salut,laptele praf este foarte bun in nada insa la obleti cand pescuim la suprafata pentru a face nor,si la crap.nu are nici o legatura cu timpul rece,ca si proportie daca te intereseaza vreodata se merge cu 500 grame la 4 kg.



Merge sezonul cald la oblete si folosit de pescarii de " specimen ".Adica cteno si novac .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 07:43 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
OK. Mai sap pe subiect.


Timi, am prins ideea sugerata. ;)
Din pacate "rachia" o folosisem deja pentru uzul propriu si n-a mai ramas si pt nada ... si nici n-a fost in cantitate destula sa dea rezultate daca foloseam sfatul lui Mircea13. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 08:00 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
@ teodor
orice ingredient are un maxim de eficienta fata de altul, sau altele, in functie de anumiti parametri.
lapte praf....aport de proteina , granulatie ffff fina. principalii parametri.
aportul de proteina este necesar primavara cand pestele se pragateste sa depuna icrele si are nevoie de resurse si toamna iarna cand pestele face rezerve pt iarna.
granulatia fina este buna pt nadele care creeaza nor intradevar daaar daca o folosim in fierturi gen boiles sau simple mamaligi ? nu inseamna ca sunt bune si pt pesti mai mari? care in mod sigur stiu chimie muuuult mai multa decat noi si hotarasc momentul cand le este necesara proteina si cand nu?
dupa ce intelegem aspectul asta incepem sa ne gandim la mecanica nadei si cantitatea de nada optima necesara la un moment dat.
:D
rachia fara nici o gluma are rolul ei in atractivitatea pe timp de iarna datorita dilutiei alcoolului in apa pe timp de iarna in comparatiile cu uleiurile sau praful folositi ca atractanti. :D pe care l-am baut :D simplu ....noi ne complicam :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 08:49 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
Eu am priceput ce a zis Timi: <mai degraba sa fi folosit un "alcool" decit lapte praf> ca era mai protrivit exact pe considerentele pe care le-ati scris.
Si daca veni vorba de alcool in nada, personal prefer sa adaug un whisky ieftin - juma in nada, juma pt consum. Acu', sunt si aici diferite variabile de luat in considerare dar nu insist.


Locul in care am insistat anul asta si am facut tot felul de teste pe nade e pe curent, pe substrat e piatra, la 4-5m de mal are in jur de 6m adincime, prezentind cam 4 praguri cu diferente in jur de 70 - 100cm.
Specii prezente pe zona: cteno, crap comun, caras, platica, mreana, babusca, oblete, scobar dar putin, clean, avat si rar salau si somn. Exemplarele de top sunt rare, dar are densitatea destul de buna.
Pentru teste l-am considerat un loc foarte potrivit, intrucit mici modificari in compozitia nadei au influentat destul de vizibil ponderea speciilor capturate.

Din pacate la testul cu lapte praf n-am fost pe zona respectiva si nu-l pot trece la DA/NU.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 11:20 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
Teodor scrie:
OK. Mai sap pe subiect.


Timi, am prins ideea sugerata. ;)
Din pacate "rachia" o folosisem deja pentru uzul propriu si n-a mai ramas si pt nada ... si nici n-a fost in cantitate destula sa dea rezultate daca foloseam sfatul lui Mircea13. :D

m-am gandit si la "visichi" dar nu am vrut sa spun cu voce tare ca ma auzea Tica :lol: :lol: :lol:

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lapte praf in nade pentru sezonul rece
MesajScris: 10 Noi 2011, 11:27 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
:lol: :lol: :lol: :lol: Lasa mah....bea tu laptic (din lapte praf)...ca io tot prefer "rachia" :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.096s | 12 Queries | GZIP : Off ]