Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 18:20

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 13 Noi 2011, 15:16 
Neconectat

Membru din: 12 Noi 2011, 19:22
Mesaje: 37
Localitate: Giurgiu
Buna ziua! Sunt nou pe forumul acesta si, de asemenea, sunt nou si in tainele pescuitului la match (d-abia in stadiul de documentare :? ). Doresc sa achizitionez o lanseta match de 4,20m (ar merge si un 3,90m, dar asta ca un compromis). Acum sa dau detalii despre pestele vizat: caras si platica mare (500g- 1 kg) dar si crap si cteno de pana la 5 kg. M-ar interesa o lanseta cat de cat puternica si cu care (foarte important) sa pot sa scot si crapi de 4-5 kg undeva intr-un buget de 150-maxim 200 de lei (sunt student, ce sa-i faci?!). Consider ca cea mai indicata ar fi una parabolica (daca nu e, va rog sa ma contraziceti). Pana acum am luat in calcul lansetele de la Energofish: Black Spider Match si Rubin Match. Credeti ca sunt potrivite? Si daca da, care dintre ele ar fi mai rezistenta? Le are cineva sa poata sa imi dea si mie mai multe detalii? Sau eventual niste recomandari care sa se si potriveasca in buget si, de ce nu, cu experienta mea care e un mare 0 la acest stil de pescuit. Orice parere ma poate ajuta. Va multumesc anticipat! :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 13 Noi 2011, 20:29 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Pentru buget redus eu as recomanda un second hand mai bun sau un Spro Intruder Carp Match (acest model a fost prima mea lanseta de match).
Daca urmaresti forum-ul se mai gasesc lansete la super pret.
Intruder-ul in lungime de 390 are actiune mai parabolica decat 420.
Daca te gandesti la actiune parabolica si mai faci rost de niste bani, merita sa incerci Korum V2 (se mai gasesc second), Perfect Mission sau Spro Seria Walter Medium float.
La 250-300 ron deja se gasesc lansete chiar bunicele.

Bafta.

Ps: Cu energo nu am experienta...

De ce vrei numai de 420?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 13 Noi 2011, 21:09 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2011, 19:48
Mesaje: 145
http://www.energofish.ro/product.php/La ... atch/5121/
beton la peste mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 14 Noi 2011, 07:06 
Neconectat

Membru din: 12 Noi 2011, 19:22
Mesaje: 37
Localitate: Giurgiu
In primul rand va multumesc pentru raspunsurile oferite. Nu tin neaparat de un 4,20 dar ma gandeam ca m-ar ajuta mai mult pentru lansarile la distanta. Cat priveste recomandarile facute, din cate am citit despre ele, sunt super-bete si nu cred ca am nevoie de asa ceva inca (nu am experienta deloc la match), plus ca nici nu se prea inghesuie in bugetul meu :cry:. Ma gandeam sa merg pe energo pt ca am tot citit ca sunt bune calitate-pret, si trageam sperante ca o sa gasesc ceva nou pe la un 150 de lei care sa duca cateva sezoane pana o sa mai capat experienta si, implicit, pretentii pt scule mai bune.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 14 Noi 2011, 07:46 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2011, 19:48
Mesaje: 145
Atunci Spider! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 14 Noi 2011, 08:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Nu te grabi mai documenteaza-te ca pana in primavara ai timp suficient ca sa iti cumperi o lanseta mai buna si la un pret rezonabil.
O sa mai apara oferte de vanzare chiar aici pe site. Vin sarbatorile de iarna deci du-te cu uratul cu sorcova si mai aduna bani :lol:
Daca cumperi ceva la mare viteza mai tarziu o sa iti para rau de banii dati pe acel obiect.Tu singur trebuie sa fii convins ca e cel mai bun lucru ales de tine si pentru tine. Fiecare pescar are preferintele lui care nu intotdeauna se potrivesc cu gusturile altora.In aceasta perioada magazinele on line fac reduceri de preturi si au diverse oferte.Intra pe site-ul lor si vezi la mai multe magazine,apoi fa comparatie.si in cele din urma cumpara.Numai bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 14 Noi 2011, 09:00 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Asa cum zice Mircea, nu te arunca la prima lanseta, urmeaza perioada cu oferte in magazine si de ocazii pe acest site!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 14 Noi 2011, 14:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iun 2011, 01:33
Mesaje: 191
Localitate: Oradea
oricum asa am inceput si eu
.......
iti pot oferi un macth de disanta de la mine in pachet cu o mulineta
match PERFECT POWER MATCH 5-20g 3.9m si o mulineta CORMORAN CONCARST MATCH 3000 MATCH perfeta pt pescuitul la mach la peste mare sau la peste la distanta,un match perfet...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 14 Noi 2011, 14:20 
Neconectat

Membru din: 12 Noi 2011, 19:22
Mesaje: 37
Localitate: Giurgiu
Multumesc pentru oferta dar nu ma grabesc. Mai astept pareri, ma mai documentez, ca sa fiu sigur de alegerea facuta. In plus de asta cred ca ar fi mai bun un bat puternic de 4,20m.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: alegere lanseta pentru match
MesajScris: 15 Noi 2011, 20:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Iun 2011, 01:33
Mesaje: 191
Localitate: Oradea
puterea unui bat de match este data in primul rand de blank-ul pe care il foloseste impicit de casting(puterea de aruncare) si o caracteristica importanta este actiunea.un bat cu actiune parabolica va atenua socurile unui peste mare mai usor decat unul cu actiune rapida(de varf).stima


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.102s | 12 Queries | GZIP : Off ]