Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 21:18

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Identificare cirlig / producator
MesajScris: 19 Oct 2011, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Sunt carlige facute din vanadium de aceea costa asa de scump.Unele sunt pentru crap iar altele pentru rapitori dar sunt si ancore din vanadium


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Identificare cirlig / producator
MesajScris: 20 Oct 2011, 06:21 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
@Pachet
Cunosteam cirligul de care ai intrebat pentru ca mai am citeva (2-3) pe undeva printr-o cutie. Sunt cumparate de la Ovidiu pe vremea cind avea doar standul din bazar. De atunci a trecut ceva vreme.
In ce priveste pretul pot confirma ca era cu destul peste alte modele.

Am prieteni care il foloseau cu pe vremea aia cu succes la pescuit de ten pe Ciric. In perioada respectiva, intr-o zi de pescuit, era un pasaj de cam o ora in care tragea asta mai mare (8-14kg) si daca ratai vreo trasatura bateai usurel din buze.


PS.
Eu inca sunt in cautarea modelului/producatorului cirligului de care am intrebat. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Identificare cirlig / producator
MesajScris: 26 Noi 2011, 06:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Teodor scrie:
@Pachet
Cunosteam cirligul de care ai intrebat pentru ca mai am citeva (2-3) pe undeva printr-o cutie. Sunt cumparate de la Ovidiu pe vremea cind avea doar standul din bazar. De atunci a trecut ceva vreme.
In ce priveste pretul pot confirma ca era cu destul peste alte modele.

Am prieteni care il foloseau cu pe vremea aia cu succes la pescuit de ten pe Ciric. In perioada respectiva, intr-o zi de pescuit, era un pasaj de cam o ora in care tragea asta mai mare (8-14kg) si daca ratai vreo trasatura bateai usurel din buze.


PS.
Eu inca sunt in cautarea modelului/producatorului cirligului de care am intrebat. :)


Cum e domnu Teodor ati mai gasit pana la urma marea Balena Alba ? (carligul )

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Identificare cirlig / producator
MesajScris: 26 Noi 2011, 08:09 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
fiecare pescar simte de ce are nevoie ,dar, va intreb domnule teodor , a-ti folosit o singura montura ? forma carligului - intrebati crapistii- este data de montura folosita in raport cu toanele pestelui . asta inseamna ca un carlig poate sa stea nefolosit un an in penarul cu carlige legate. pe de alta parte , nu ma mai uit al cui este carligul cu 3 contre pe vf , dar eu stiu ca gura pestilor este puternic ,, tesuta cu nervi ,, :lol: n-am gasit alta rima :lol: , un carlig cu 3 contre face ravagii in sistemul nervos al pestilor cu implicatiile de rigoare in C@R . o singura contra este arhisuficienta pe un carlig mai ales daca pescuim pe ape salbatice. va spun aceasta deoarece consider carligul prezentat un gadget cu o anume tinta. pe alte meleaguri este mult mai importanta forma carligului si de aceea unele tari interzic ,, ucigasele ,, :lol: chiar daca nu au 3 contre.
ma scuzati . week-end placut . :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Identificare cirlig / producator
MesajScris: 26 Noi 2011, 18:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Domnule Nitu in primul rand tin sa va multumesc pentru sfatul dat pe pm. Mi ati fost de un real ajutor.
Carligul cu trei contre este folosit de mine nu de domnul Teodor asa ca o sa va raspund eu .Daca o sa dati click pe adresa de net aia din Franta ( http://shop.go-fishing.dk/product.asp?p ... 80&lang=uk , http://shop.go-fishing.dk/picview.asp?pid=12580 )o sa vedeti ca scrie acolo ca sunt '' prietenoase " cu pestii adica fac mai putine daune decat obisnuitul carlig .Acum asta spun ei... cine sunt eu sa i contrazic? Poate polueaza mediu acvatic ca e folosit vanadiu in compozitia aliajului ,poate e un lucru bun sau poate nu,totusi sigur nu ruginesc si sigur sunt foarte rezistente ...

Totusi '' ucigasele " sunt carligele cu tija lunga si curbata care fac ca carligul sa treaca de 2 ori prin buza pestelui ( croseteaza)...

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Identificare cirlig / producator
MesajScris: 26 Noi 2011, 18:51 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
daca asa spun producatorii nici eu nu pot sa-i contrazic :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.075s | 11 Queries | GZIP : Off ]