Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:22

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebare mulinete...
MesajScris: 06 Dec 2011, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2010, 09:09
Mesaje: 64
Localitate: Pitesti
Ajutati-ma si pe mine va rog cu ceva...Mulinetele Red Arc,Blue Arc si Ryobi Aplause merg si pe bat de feeder sau doar pe match si spining???!!... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 06 Dec 2011, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Dec 2011, 20:05
Mesaje: 26
De ce sa nu mearga? Daca iti ajunge firul care incape pe un tambur red arc sau blue arc... cred ca ar merge. Nu sunt profesionist dar stiu ca la pescuit feeder la distante mari, se foloseste si asa ceva:

http://www.sport-weekend.ro/magazin/mul ... o-665.html

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 06 Dec 2011, 18:17 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Aditza pescaru' scrie:
Ajutati-ma si pe mine va rog cu ceva...Mulinetele Red Arc,Blue Arc si Ryobi Aplause merg si pe bat de feeder sau doar pe match si spining???!!... :)


red arc-ul si blue arc-ul au o mare problema - rasucesc firul . dar problema se poate remedia cu ajutorul acelor saibe care se gasesc in cutie la livrare si trebuie bagate sub tambur ;) ;) ;) ;) am patit-o pe pielea mea si abia dupa ce le-am vindut am aflat cum se remediaza problema :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: asa ca o spun si eu la altii sa nu pateasca la fel :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 06 Dec 2011, 22:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2010, 09:09
Mesaje: 64
Localitate: Pitesti
Multumesc pt ajutor dle Adi Suciu :) ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 07 Dec 2011, 07:55 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
adi suciu scrie:
dar problema se poate remedia cu ajutorul acelor saibe care se gasesc in cutie la livrare si trebuie bagate sub tambur.

Iar daca nu le-ati primit cu mulineta vi le puteti confectiona dintr-un PET. :lol:

In fapt se folosesc pentru a centra tamburul pe zona optima de asezare a firului => umplerea tamburului sa fie uniforma ;) .
Tot din asezarea firului se mai pot face mici smecherii:
- asezarea firului pronuntata in partea de jos (tip Long-cast sa zicem) pentru lanseu mai lung dar cu sanse la "bucle" - pleaca firul mai repede de pe tambur decit este tras de greutatea din capat;
- sau asezarea mai pronuntata in partea de sus a tamburului, pentru eliminarea "buclelor" in lanseu (frecare marita de buza tamburului);
Nu va recomand nici una din cele 2 variante - e de preferat o mulineta buna. :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 07 Dec 2011, 08:14 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2011, 19:48
Mesaje: 145
Teodor scrie:
adi suciu scrie:
dar problema se poate remedia cu ajutorul acelor saibe care se gasesc in cutie la livrare si trebuie bagate sub tambur.

Iar daca nu le-ati primit cu mulineta vi le puteti confectiona dintr-un PET. :lol:

In fapt se folosesc pentru a centra tamburul pe zona optima de asezare a firului => umplerea tamburului sa fie uniforma ;) .
Tot din asezarea firului se mai pot face mici smecherii:
- asezarea firului pronuntata in partea de jos (tip Long-cast sa zicem) pentru lanseu mai lung dar cu sanse la "bucle" - pleaca firul mai repede de pe tambur decit este tras de greutatea din capat;
- sau asezarea mai pronuntata in partea de sus a tamburului, pentru eliminarea "buclelor" in lanseu (frecare marita de buza tamburului);
Nu va recomand nici una din cele 2 variante - e de preferat o mulineta buna. :P


Da cum rememediaza saiba rasucirea firului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 07 Dec 2011, 09:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Oct 2010, 16:23
Mesaje: 25
Localitate: Suceava
apropo de asta , la shimano care-i treaba cu tamburii v-shape? pana unde umplu cu fir? asa am pus eu la un techmium o saiba subtire sa puna firul putin mai jos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 14 Ian 2012, 14:03 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
adi suciu scrie:
Aditza pescaru' scrie:
Ajutati-ma si pe mine va rog cu ceva...Mulinetele Red Arc,Blue Arc si Ryobi Aplause merg si pe bat de feeder sau doar pe match si spining???!!... :)


red arc-ul si blue arc-ul au o mare problema - rasucesc firul . dar problema se poate remedia cu ajutorul acelor saibe care se gasesc in cutie la livrare si trebuie bagate sub tambur ;) ;) ;) ;) am patit-o pe pielea mea si abia dupa ce le-am vindut am aflat cum se remediaza problema :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: asa ca o spun si eu la altii sa nu pateasca la fel :lol: :lol: :lol:


Cu acele saibe, poti modifica doar incarcarea firului pe tambur. Daca pui saibe, incarca mai mult pe partea dinspre mulineta si invers, daca scoti incarca inspre partea cu frana. Astfel se poate ajunge la profil perfect.
In legarura cu rasucirea firului...provine doar de la galet. Din fabrica vin cu rulmenti de calitate medie (exact ca cel din tambur!), care pot ceda in timp, mai ales daca se foloseste mulineta cu o frecventa cu care folositi voi la concursuri.
Un schimb de rulment face minuni.

Pune un rulment prost la galetul unui Stradic sa vezi ce rasuceste firul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 14 Ian 2012, 21:40 
Neconectat

Membru din: 03 Feb 2011, 19:48
Mesaje: 61
sunt posesorul unei mulinete redarc la mana a doua si are un joc cand mulineaza.credeti ca se poate remedia problema la un meserias?avea decat o saiba cand am primit-o si firul era asezat mai mult in partea de sus.aveam eu o saiba de la un cormoran corcast si pot sa zic ca aseaza firul normal acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare mulinete...
MesajScris: 14 Ian 2012, 23:45 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Ce inseamna la tine "joc cand mulineaza"?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.112s | 12 Queries | GZIP : Off ]