Pescuit Stationar

Acum este 30 Sep 2024, 21:33

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: rosia montana
MesajScris: 18 Dec 2011, 20:40 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
poate sunt oameni ce locuiesc in zona si intra pe acest forum . poate sunt pescari carora le pasa. aveti rabdare cu clipul asta si urmariti-l pana la capat .
http://www.youtube.com/watch?v=anmmpAhD3Ig


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 18 Dec 2011, 21:10 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2011, 19:48
Mesaje: 145
Mama mortii lor de tigani!! :o :o :o Va dati seama ce spaga au primit cei care forteaza programul de minerit!Ceva petitie?Trimiteti filmuletul la prietenii vostrii,nu-l lasati fratilor! :cry: :cry: :cry: :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 09:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Eu tot sunt in ceatza!!! Si cu reclamele alea de la televizor in care oamenii se plang ca trebuie continuat programul de minerit???? Deci pana la urma cum e bine?!?!???? Sa se faca minerit si sa aiba oamenii ce sa manance sau sa nu se faca si sa moara aia de foame????

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 09:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
sa scoatem noi aurul si sa le dam la oameni sa munceasca nu la straini...noi am vandut acest drept la altcineva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 10:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Daca asta ar fi motivul atunci sa se zica asa nu sa se tot promoveze prezervarea eco in zona. Ca si noi daca am extrage aur am fute zona din punct de vedere ecologic...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 12:34 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
si cine sa faca ceea ce spui tu nutzu .
cei care au vandut drepturile de exploatare a petrolului in platforma maritima pe nimic ?
cei care au acceptat si au cedat insula serpilor sau au inghitit galusca prin constructia canalului bastroe ?
nu sunt fan tv dar am incercat sa urmaresc ,, romania te iubesc,, si recunosc faptul ca nu am rezistat sa vad pana la capat reportajul cu mercurul din combinatul ala dezafectat , cu padurile taiate ilegal sau despre minele de uraniu si inca vreo doua , dupa care am renuntat de teama sa nu intru in depresie :)
despre barja aia scufundata in dunare in zona harsova sau giurgiu nu mai stiu , acum un an , plina cu ingrasamant , mai stiti ceva? cine sa ne informeze. ma gandesc cate sute de mii de oameni beau ingrasamant diluat in apa de dunare . despre ecosisteme nu vorbesc.
sau poate vrei sa ne explice pe bune de ce am aderat la ,, codex alimentarius ,, acum 2 ani parca , pe sest , nici macar televiziunile nu au rasuflat mare lucru stii ce spune codexul asta...se interzice folosirea usturoiului :lol: se interzic plantele medicinale si se vor folosi numai vitamine de sinteza :lol: . tasteaza codex alimentarius pe google si citeste.
cine sa ne informeze corect sau sa aleaga o solutie corecta pentru romania , cei care au luat - cum se cheama - discount -premiere ?-nu stiu -la cumpararea fregatei ferdinand iar acum acum constata brusc faptul ca nu avem avioane?
toate apele alea de la rosia montana vor ajunge in dunare .
uite aici despre codex ....eu inca refuz sa cred ca se poate intampla asa ceva desi am gasit si eu produse inscriptionate cu codex.

http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/age ... 95132.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 13:58 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Nitule, ne meritam soarta pe deplin si am sa iti spun de ce.: Nu avem pic de spirit civic si asta rezida din vremuri dedemult si a persistat pana dupa caderea comunismului. Suntem o tara de ciorditori, procentul celor de o moralitate indubitabila intra in marja de eroare a oricarui sondaj, suntem si vom fi condusi de oameni ca noi , sunt imaginea perfecta a acestui popor si cine spune altfel traieste intr-o lume fantastica.
Gandeste ca pe vremea comunistilor fiecare se "descurca" de cate ceva de la locul de munca, o piulita, o jumatate de paine, o gheara de pui etc, iar dupa '89 a fost o participare colectiva la jaful ce a urmat : furtul tevileor sistemelor de irigatii, defrisari fara discernamant dupa improprietarire/reimproprietarire, criteriul de baza la angajarea unui contabil este aptitudinea acestuia de a pacali statul si nu de a tine o evidenta corecta etc. Merg mai departe si pun in balanta simplul fapt ca nu cerem niciodata chitanta si ca preferam sa cumparam la negru daca este cu 0.5 bani mai ieftin.
Ai intrat vreodata intr-un Metro sau Selgros ? Toate preturile acestor magazine sunt egale sau mai mari (foarte putine exceptii exista) cu cele ale produselor din piata, in schimb lumea cumpara de acolo pentru a avea la mana o factura in caz de control , restul marfurilor comercializate se cumpara la negru si tot la negru se vand.
Permisele de pescuit, desi la un pret derizoriu (indiferent cine ce mi-ar spune, nu poti considera ca 30 ron/an este mult atat timp cat suma asta o cheltuiesti pentru o rola de fir si cateva carlige) nu sunt la mare cautare, mergand pe premisa ca oricum nu se fac controale sau populari....
Am iesit vreodata in masa in strada cum se face in Franta sa ne strigam drepturile? NU, pentru ca toti avem o musca pe caciula si la un nivel mai mic sau mai mare gandim ca daca am avea posibilitatea de a ciordi cate ceva sau sa ne iasa vreun "jmen" precum politicienilor nu ne-am gandi de doua ori.

Probabil ca cea mai mare aberatie este intelegerea "democratiei" care spune ca majoritatea decide si in realitate suntem condusi de minoritate, mai putin de jumatate din populatia tarii voteaza, iar un procent covarsitor este compus din oameni sariti bine de 60 ani, care cu tot respectul cuvenit, sunt extrem de egoisti si nu au capacitatea de a vedea lucrurile in ansamblu , la ei se rezuma totul la "ce imi iese mie" si atat, fara a se gandi la copii/nepoti/stranepoti.
Acum vin sa intreb si eu , cine vrei sa se opuna sau sa te informeze corect asupra situatiilor controversate? Avatare poporului roman aflate la conducerea tarii ? :shock:
Uita-te ce se intampla cu "revolutionarii", numai eu stiu 5 cazuri de dosare pe naspa si care iau 2200 ron/luna, stau si rag din toti plamanii cand s-a zis clar ca vor primi doar cei raniti/dizabilitati/urmasi ai victimelor...restul considerandu-se ca au destule avantaje si ca nu este justificarea unei sume de bani acordata lunar. Pe aceeasi oameni i-ai vedea racnind pentru Rosia Montana ? Pentru defrisarile masive si furtul din avutia nationala? Pentru barja aia scufundata sau pentru un canal ce se vrea a se face? Ii vezi iesind sa sustina proiecte ecologiste ce ofera sansa urmasilor lor de a vedea un pelican sau de a prinde o stiuca in Delta?
Sa fim seriosi. ....

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 20:45 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2011, 19:48
Mesaje: 145
Cataline daca noi meritam soarta urmasii nostrii nu merita,luati o pozitie contra furtului! (avutul national)Nutzule prea mult te uiti la reclame oamenii respectivi nu mor de foame si pling pentru ca sunt platiti!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 22:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Imi pare rau dar atata timp cat coruptia va conduce Romania nu vad nici o iesire din situatia actuala.Acest balcanism bazat pe coruptie existant in Romania nu poate instala o democratie cat de cat adevarata.
Cu bani putini sau f. multi(de la caz la caz) oricine sau orice poate fi cumparat in Romania,ca doar cum s-a strigat la "involutie"(de fapt o lovitura de stat),"nu ne vindem tara".....o dam gratis sau aproape gratis.

F. interesant videoclip-ul cu mineritul pe baza de cianura,videoclip bazat pe baze reale ce prezinta "avantajele " acestui minerit deja practicat in alte tari de compania canadiana.

Din pacate se pare ca factorii decizionali ,referitor la Rosia Montana,probabil cumparati de compania canadiana nu tin cont de urmarile acestui tip de minerit si fac tot posibilul ca acest minerit cu cianuri sa fie aprobat( existenta unui roman la conducere in aceasta companie canadiana ma duce cu gandul la povestea "toporul si padurea",eu prin formatie fiind "padurar") .

Nu ma bucur de situatia actuala din Romania,insa ma bucur ca in 1992 am decis sa schimb climatul din Romania cu unul mai cald,climatul texan.Sufleteste,chiar daca nu fizic ,sunt tot alaturi de bucuriile si necazurile romanilor si ale pescarilor in special.

Referitor la permisul de pescuit din Texas sunt nemultumit ca e "f.f.scump",mai precis eu ca pensionar pt. a pescui un an in ape dulci si sarate ca pensionar platesc....$22 ($32 daca nu eram pensionar),iar o rola cu fir textil cu care pescuiesc,SPIDERWIRE ULTRACAST de 6-10 lb. costa $20.,iar o rola de FIERLINE SMOKE de 4 lb.costa $15.

Nu am nici "satisfactia" sa pescuiesc cu plata in anumite balti(in care patronii umbla tot timpul la nivelul apei) si sunt nevoit sa pescuiesc numai in numeroasele ape publice existente aici;de existenta pestilor in apele texane nu mai are rost sa vorbesc si de faptul ca aici crapul e considerat ca un "un gunoi " al apelor ce nu poate fi starpit.
Am fost nevoit sa pescuiesc numai la rapitori cu momeli artificiale,uitand de nadele ce le faceam acasa pt. concursurile de stationar sau pescuitul de placere si bineinteles sa uit de crapul pe care il prindeam in primii ani petrecuti aici.

Sanatate si numai bine din HOUSTON,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: rosia montana
MesajScris: 19 Dec 2011, 23:46 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 23:10
Mesaje: 30
Oare numai oamenii de la Roşia Montană mor de foame? Oare numai ei nu au servici? Dacă cei care au făcut clipurile prezentate la Tv sunt o companie umanitară de ce nu au spus de toţi oamenii care nu sunt angajaţi, care poate trăiesc pe străzi,despre oamenii care mor de foame în alte ţări sărace?

Oare chiar le pasă de ceva în afară de propria lăcomie?

Ei induc în eroare şi sunt la rândul lor induşi în eroare !

:(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.052s | 14 Queries | GZIP : Off ]