Pescuit Stationar

Acum este 22 Sep 2024, 21:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 07 Ian 2012, 16:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
stanciutoni scrie:
Nitu V scrie:
cati dintre finalistii a si b fac un pescuit pe saptamana cu pluta plata?

cine a pescuit 2-3 ani cu pluta plata e ca "mersul cu bicicleta",adica nu ai cum sa-l uiti ;)


E bine. Numai bine nu e da, e bine.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 07 Ian 2012, 19:16 
Neconectat

Membru din: 26 Dec 2011, 23:14
Mesaje: 93
Nitu V scrie:
@ nutzu.
la multi ani cu bucurie de SF ION :lol:
sa nu crezi ca sunt ironic in ceea ce spun dar ai dreptate ca nu seamana stationarul cu rapitorii.
urmaream acum cativa ani campionatul lor . sunt sigur ca stii cate etape aveau si care erau locatiile . cati dintre finalistii a si b fac un pescuit pe saptamana cu pluta plata? sau cu alte cuvinte , nu ne ajunge o durere pe an?


Hai sa luam altfel dl. Nitu de cate ori pescuiti saptamanal cu pluta plata?Atentie a nu se confunda in regim de concurs ca multi pescuiesc cu pluta plata dar cam schioapata treaba! ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 07 Ian 2012, 22:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Apropos de pescarii americani,eu dupa 20 de ani de America pot sa va spun ca noi romanii ca medie suntem deasupra lor.
Unde am pescuit eu de pe mal (ca nu am barca ,sau kayak si nici nu ma intereseaza sa am) si nici nu mai sunt tanar ca voi,fie ca a fost in apa dulce ,fie ca a fost in apa sarata nu m-am facut de ras ci din contra.Eu aici sunt sigurul ce pescuieste la rapitori cu artificiale folosind bete lungi(peste 3m.) si in majoritatea timpului am prins mai multi pesti ca pescarii americani din jurul meu.
Si asta datorita finetii invatate in concursurile de pescuit stationar. Pescarii americani se mira cum de am putut prinde un red fish (si alti pesti destul de mari)de 10,5kg. cu fir ce rezista la 4 lb.(1,8kg.)si o mulineta ultra lite ABU CARDINAL STAMINA DRAG 600U.CE DE FAPT NU ERA PT. PESCUITUL MARIN.

Un red fish e mult mai puternic,la aceeasi greutate, ca si un crap,cu atat mai mult cu cat apa era curgatoare(in canalul ROLLOVER PASS,TEXAS).

Deci fiti linistiti,pescarii romani sunt f. buni ,dar le lipsesc mai multe concursuri.Poate ca nu se pot compara cu cei ce traiesc din concursuri neavand o alta meserie.Practica mananca teoria.

Numai bine si LA MULTI ANI IONILOR SI IOANELOR( eu fiind tot un Ioan chiar daca prieteni mi-au zis intotdeauna Jean)

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 09:40 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
@ horatiu pescuiesc cu pluta plata oridecate ori este nevoie. daaaaar nu ridic pretentii sa particip vreodata la la vreun camp mondial. nu pot participa macar la interjudetene datorita serviciului . de cand cu 3 manse + antrenam oficial pentru cale le multumesc baietilor m-am oprit . alt motiv a fost tendinta gresita spre care ne indreptam de a nu organiza camp nat la ,, liber ,, noi avem manse impuse si schimbam regulamentul de la an la an dupa bunul plac. indiferent de etnie sunt cu inima langa orice participant la camp mondial , ce reprezinta Romania . dar mor cand aud ca schimbam locatii pt ca nu ne convin si anuntam ca daca se tine finala in locatia x eu nu mai particip. consider doripesco sau varsolt locatii de vis , am pescuit si voi pescui cu placere dar nu le consider piste de concurs. femeile s-au incumetat si au facut un concurs pe un rau anul trecut. ai nostri , in care investim incredere ....nu... desi fa si singur o statistica a pistelor pe ape curgatoare la camp mondiale si vei vedea. sunt cativa care pescuiesc la pluta plata te asigur si parerea mea este ca nu poti face in momentul actual un lot intreg care sa se descurce la nivelul cerut, pe un rau. cunosc multi divizionari , am stat cativa ani la concursuri in spatele lor si i-am filmat , i-am studiat. urmaresc la ce concursuri participa si ce rezultate au . cine crede ca duce un camp mondial trebuie sa fie as in toate tehnicile . inclusiv obleti - maty a facut rezultat excelent cu obleti- sau rauri. daca refuzi o locatie naste un semn de intrebare si da naspa la CV. daca fac anumite asocieri , dupa mine mult mai pregatiti sunt U22 . cat pescuiesc cu pluta plata ? daca merg la 3-4 zile pe malul apei iar la 10 zile mai pierd si noptile pentru peste mare inseamna ca sunt si cateva partide cu pluta plata .

intrebarea pentru Petrisor a fost retorica si nu vroiam raspuns . daca nu indreptam greselile de la mondiale si le facem an de an , ce rost au europenele ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 10:44 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 23:41
Mesaje: 1271
@Nitu
stii vre'o pista pe curgatoare care sa fie si egala si cu peste?
numai canalele navigabile din delta indeplinesc aceste conditii ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 12:48 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
canalul de la cernavoda . pe siret este imposibil sa nu gasim sectoare cate 150 m aflate unul in apropierea altuia , ciuslea la iesire pe un mal si altul , numai prin baraje daca ne uitam este imposibil sa nu gasim. depinde cat de mofturosi suntem , ca nu este peste ca pe varsolt sau ca este in capatul tarii ca nu-i frumoasa si devreme acasa , pe prut sau macar in zona tg mures si tot se schimba ecuatia iar oamenii sunt nevoiti sa mai schimbe liniile . stii bine ca nu sunt standurile egale nici la mondiale , nici macar nu toate au tinut peste la fel .
si mai am o propunere toni . deja sunt obraznic :lol: cred ca ar fi bine ca o mansa sa pescuiasca fiecare cum il taie capul daca vrea . daca nu vrea atunci merge pe strategia celui indreptatit sa o faca.

canale in delta ...am pescuit mult pe siriasa . se varsa in chilia langa pardina . se trece cu bacul in tulcea si se merge pe dig pana dai de canal la pod . la un km este pardina iar la cativa in spate ceatalchioi. are maluri egale , se pot pune corturi f bine .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 13:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
stanciutoni scrie:
@Nitu
stii vre'o pista pe curgatoare care sa fie si egala si cu peste?
numai canalele navigabile din delta indeplinesc aceste conditii ;)



...ce v-as face eu o finala aici pe Bega in oras. Numa ca nu vor baietii le la Ajvps Timis sa organizeze nimic aici. O alta solutie e pista de la Mures.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 13:15 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 23:41
Mesaje: 1271
nutzu_z scrie:
stanciutoni scrie:
@Nitu
stii vre'o pista pe curgatoare care sa fie si egala si cu peste?
numai canalele navigabile din delta indeplinesc aceste conditii ;)



...ce v-as face eu o finala aici pe Bega in oras. Numa ca nu vor baietii le la Ajvps Timis sa organizeze nimic aici. O alta solutie e pista de la Mures.

inseamna ca baietii' sunt vanatori???? ;) :mrgreen: :mrgreen:
poate poti sa-i corupi 8-)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 13:34 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 23:41
Mesaje: 1271
Nitu V scrie:
pe siret este imposibil sa nu gasim sectoare cate 150 m

barajele ne omoara cu debitul si piste egale ca adancime e greu de gasit din cauza balastierelor care modifica an de an configuratia
Nitu V scrie:
ciuslea la iesire pe un mal si altul

tot din cauza modificarilor de debit, se formeaza curenti de apa care se misca in toate directiile pana se stabilizeaza debitul, dar problema este aceea ca pestii stau cantonati pe anumite zone
Nitu V scrie:
canale in delta ...am pescuit mult pe siriasa .

si eu am pescuit pe "canalul sireasa" dar mai adevarat e "canalul 36" unde am facut cateva partide de pescuit la rubi cu craluso de 25gr si foarte mult peste [oblete,rosioara,babusca,platica,caras si crap]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMPIONATUL EUROPEAN DE PESCUIT MERIDA 23-24 JUNE
MesajScris: 08 Ian 2012, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Cernavoda-i inegala!Tg Mures e fara peste,acum e uscat si nici nu-i de pluta plata!Singurul care-i chiar e beton e canalaul Caraorman!
In rest cunosc multi concurenti care se descurca cu pluta plata!Nutzule nu astepta asociatia fa ceva si te ajut! ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.087s | 12 Queries | GZIP : Off ]