Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 20:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 04 Feb 2012, 23:31 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Multumesc Zsolt pentru raspuns!
Ceea ce mi-a raspuns userul "kiske13", este si parerea mea, dar vroiam sa vad daca nu e gresita cumva. Multumesc si tie kiske13!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 04 Feb 2012, 23:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
@Istvan,

Nu am nici un motiv sa fiu suparat pe tine si eu ca si tine urmaresc acest f. bun site tocmai sa mai invat cate ceva,ca doar omul cat traieste mai are de invatat destule in toate domeniile.

Atata doar ca tu nu ai sesizat ca initial eu mi-am spus parerea personala despre sondarea adancimii cu montura gata facuta, si nu am deviat de la subiectul topic-ului,decat mai tarziu spunand totusi o modalitate ce nu prea poate fi folosita la concurs unde timpul e limitat si trebuie sa le ai pe toate pregatite dinainte.

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 05 Feb 2012, 21:17 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Zsolti, ai mare dreptate! Cateodata spun doar ceea ce gandesc. Pescuitul de competitie, chiar nu ma intereseaza.
Va las sa concurati cu cine si in ce domeniu vreti voi.
Prefer pescuitul pentru placere.

Ps. Sper ca ma scoti la un pescuit.... numai sa nu ma pui sa sparg gheata!!! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 08 Feb 2012, 04:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
In urma cu cca.17ani,prin februarie,martie(nu mai retin exact luna)la inceputul pescuitului meu in Houston,am fost nevoit sa pescuiesc cu pluta culisanta,intr-un lac din Houston,limpede, adanc,format intr-o fosta balastiera ,inconjurat de niste apartamente.Lacul era destul de mic,dar adanc si avea destui pesti ,lucru dovedit de prezenta cormoranilor pe lac.Pluta culisanta folosita de mine(nu stiu gramajul) era una facuta de mine cu pana de paun si un bulb din balsa iar conectorul era o agrafa cu vartej ,careia ii deformasem ochetul cu un clestisor ca sa devina dreptunghiular si sa nu treaca astfel peste nodul opritor..

Am pescuit cu un bat MATCH CABELA'S de 12'(3,66m.),fir MAXIMA fumuriu de 0,12mm.,direct fara leader,carlig scud cu ochet de fly.pt. facutul nimfelor(aici nu gasesti carlige de crap ca aproape nimeni nu pescuieste la crap).
Am nadit cu "crostini"(niste felii subtiri de paine unse cu unt amestecat cu usturoi si uscate in cuptor)pe care ii aveam gratis de la restaurantul italian "TUTTO BENE",unde eram manager.Am inmuiat "crostini" cu apa si am adaugat boabe de porumb din conserva,in carlig folosind boaba de porumb.Ca nada de intretinere am folosit doar boabele de porumb.

Apa era de cca.7 m adancime la aproximativ de 15-20m. de mal unde am pescuit.Am verificat adancimea cu montura gata facuta prin metoda aratata de mine intr-o postare anterioara,adica prin adaugarea unei foite de plumb pe carlig,greutate suplimentara ce scufunda pluta.

In cca. 3 ore de pescuit am prins 7 crapi intre 3kg. si 8,5kg. cel mai mare si ii puteti vedea in link-urile de mai jos :

http://i1115.photobucket.com/albums/k55 ... i-0002.jpg

http://i1115.photobucket.com/albums/k55 ... ie2002.jpg

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 08 Feb 2012, 05:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
De fapt cu pluta culisanta,dar de data aceasta facuta numai cu pana de paun am pescuit la "crappie",un peste rapitor lat ca o platica cu jig.Am pescuit asa ca apa era adanca si pe fundul apei erau multe agatatori si pierdeam multe jig-uri,pluta culisanta ajutand ca jig-ul sa nu ajunga pe fundul apei.

Intamplator pescuind cu jig 1/32oz.(0,88g.)am agatat pe dinafara un paddle fish(C&R),peste pe care nu ai voie sa-l retii in Texas(am pescuit pe TRINITY RIVER,TEXAS,sub barajul lacului LIVINGSTON)

In link-urile de mai jos puteti vedea pestele si pluta culisanta din pana de paun folosita:

http://i1115.photobucket.com/albums/k55 ... 491_13.jpg

http://i1115.photobucket.com/albums/k55 ... 0034-1.jpg

Pestele era plin cu icre (asa zisul caviar american)foarte scumpe.Daca esti prins ca ai retinut un paddle fish faci puscarie.



Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 14 Ian 2016, 23:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Dec 2015, 11:54
Mesaje: 31
Localitate: Sfantu Gheroghe
:idea: :idea:

http://www.matchfishing.ro/culisant-fara-frontiere/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 10 Iul 2018, 18:41 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2015, 18:10
Mesaje: 151
Localitate: Bucuresti
Salutare,

Ca sa nu mai deschid un topic in plus, legat de prezentarea monturile in curent, in partida de sambata de pe Sandulita(Sarulesti) am avut urmatoarea situatie: ajung pe balta si imi pregatesc montura cu wagler de 12 grame; afara batea un current dinspre stanga spre dreapta. Cu waglerul nu reuseam deloc sa tin montura pe loc, mai ales in prag. Ma duc la colegii de langa si imi arata urmatoarea montuta: un slider de 14 grame, nelestat clarusso care se sprijingea de doua olivete de 7 grame ambele culisante pe fir care la randulor lor se sprijineau pe vartejul de unde era agatat forfacul (lung de vreo 30 cm). Cand am vazut asta mi-am dat toata logica peste cap. De altfel am inteles ca baietii erau cu state vechi in pescuitul la match pe aceasta balta;
Zic bine bine, dar care mai este sensibilitatea acestei monturi? Raspuns: pai este plumbul culisant care sta pe fund, in prag, si ca atunci cand trage platica pune pluta pe lat.
Eu din ce stiu platica cand trage pe ridicarea plutei; acum daca ridica 14 grame de plumb chiar culisant fiind el, nu simte greutatea plumbului. La curentul care era pe fundul apei am inteles ca ei pescuiau cu plumbul pe fund si pluta statea un pic rasarita.

Va rog sa ma lamuriti si pe mine cum trebuie facuta o montura slider cand avem curentul pe fundul apei foarte puternic!
Cum functiona montura colegilor descrisa mai sus?

Multumesc anticipat,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 11 Iul 2018, 09:51 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Asta e montura si principiile pescuitului cu slider! punct!

http://www.matchfishingmagazine.com/mai ... the-slider

Afirmatia ca pestii nu simt plumbul culisant e o mare prostie! Uitati-va la cateva filme subacvatice si va veti convige imediat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 12 Iul 2018, 11:24 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2011, 11:51
Mesaje: 34
Pai si chiar nu se incurca acea montura vazuta pe Sarulesti?.Eu cred ca DA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 12 Iul 2018, 13:03 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2015, 18:10
Mesaje: 151
Localitate: Bucuresti
Salut
Nu s a incurcat. Am facut sibeu aceeasi montura si am prins cateva platici. Trasatura era pe ridicat. Eu asa am vazut-o. Am pus un slider walter tamas carbon de 14grame si doua olivete culisante care se sprijineau direct in vartej, dupa forfacul.
Cand pluta se ridica, pestele ridica tot pkumbul, acum culisant fiind el nu are nici o treaba., Ridica 10gr de plumb.
Eu raman nelamurit cu montura asta.
Dara viitoare o sa incerc un wagler tubertini de 18gr la care am un bulk de aprox 4gr. Sper ca asta sa l tina pe loc. O sa cobor cat pot de mult cu bulkul. Ce parere aveti.
Multumesc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.048s | 14 Queries | GZIP : Off ]