Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 04:41

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mixer nada
MesajScris: 13 Feb 2012, 21:46 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Cam ce aparate (electrice) de mixat nada folositi sau recomandati, ca sa nu am surprize?
Cu bormasina de acasa am incercat odata si am renuntat repede cand a inceput sa miroasa a izolatie arsa :twisted: :roll:
Probabil puterea prea mica.
Ce caracteristici minime trebuie sa aiba mixerul, alte dotari (ex. incarcare de la baterie, etc.)???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 13 Feb 2012, 21:56 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
silk scrie:
Cam ce aparate (electrice) de mixat nada folositi sau recomandati, ca sa nu am surprize?
Cu bormasina de acasa am incercat odata si am renuntat repede cand a inceput sa miroasa a izolatie arsa :twisted: :roll:
Probabil puterea prea mica.
Ce caracteristici minime trebuie sa aiba mixerul, alte dotari (ex. incarcare de la baterie, etc.)???


daca e la 220 , singura problema de care tre sa ai grija e sa nu ai in bac ( de 40 l ;) ) mai mult de 10-15 cm de nada si sa nu fie foarte umectata ca atunci scoate fum :lol: :lol: :lol: :lol: turatia sa o dai pe minim - mediu ;) ;) ;)

daca e portabil , puterea minima e cam 16 v la baterie si ideal 18 pina la 32 V . Sub 16 V nu invirte nici nada uscata :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 13 Feb 2012, 22:33 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Voltajul ca voltajul cu cat mai mare cu atat mai bine.....de 24v de exemplu....dar amperajul e amperaj, aici e cheia succesului....cu cat mai mare cu atat duce mai mult ...pentru nada din experienta iti spun ca sub 2,6 Ah n-ai ce cauta, un 3.00Ah ar fi ideal(am auzit ca recent s-au facut si asa mari)....dar te anunt ca-s scumpe ;) Incearca Makita.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 14 Feb 2012, 09:21 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
ticairlandezu scrie:
Voltajul ca voltajul cu cat mai mare cu atat mai bine.....de 24v de exemplu....dar amperajul e amperaj, aici e cheia succesului....cu cat mai mare cu atat duce mai mult ...pentru nada din experienta iti spun ca sub 2,6 Ah n-ai ce cauta, un 3.00Ah ar fi ideal(am auzit ca recent s-au facut si asa mari)....dar te anunt ca-s scumpe ;) Incearca Makita.


Ma gandeam ca trebuie sa caut puterea in Wati dar daca zici tu ca trebuie sa caut in Ah , o sa incerc.
De bani e o problema - stiu ca alea bune sunt scumpe - dar incerc sa-i zic la nevasta ca ne trebuie acasa la insurubat, gaurit si altele si poate asa o scot la capat :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 14 Feb 2012, 16:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2009, 19:39
Mesaje: 111
Localitate: Brasov/Giurgiu
Nu conteaza asa mult tensiunea la care lucreaza(e adevarat ca e mai buna una mai mare, dar asta din alte motive), ci cuplul de torsiune... cu cat acest cuplu e mai mare cu atat "forta" cu care bormasina invarte mixerul este mai mare.

O bormasina cu un cuplu mediu pe la 30 Nm isi face treaba ok. Cu cat cuplul e mai mare cu atat bormasina va fi mai scumpa si cu atat vei putea amesteca o cantitate de nada mai mare. Daca cuplul e prea mic poti oricand sa reduci cantitatea amestecata odata, impartind nada in mai multe parti.

Cel mai mare cuplu pe care l-am vazut eu la o bormasina portabila era undeva pe la 90 Nm, dar si pretul era undeva pe la 2000 si ceva de lei... asa ca...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 15 Feb 2012, 20:53 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2012, 19:41
Mesaje: 34
Ce-si face omul cu mana lui e lucru manual :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 15 Feb 2012, 23:14 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Eu am Bosch GBH 36V-li si poate merge prea tare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 16 Feb 2012, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Ian 2010, 17:46
Mesaje: 786
Localitate: Baia Mare
Andrei Ghioghiu scrie:
Eu am Bosch GBH 36V-li si poate merge prea tare.

Glumati nu?

_________________
TODAY NO FISH!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 16 Feb 2012, 08:55 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Nu. Daca nu ti bacul cu picioarele "zboara".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixer nada
MesajScris: 16 Feb 2012, 09:04 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Nu mai pune Red Bull , ti-am mai spus... Baga Benzar Capsunica Rosie , sau Benzar Fructe de Padure , lichide si proaspete . Pe exteriorul bacului. Sa vezi cum se lipeste de parcare... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.247s | 12 Queries | GZIP : Off ]