Pescuit Stationar

Acum este 04 Oct 2024, 18:17

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 24 Feb 2012, 22:07 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
Victore , eu cred ca se vrea, in final, ceva gen privatizare a fondurilor. numai la delta daca ma gandesc cate interese sunt. multe dintre ajvps-urile de acum sunt bine intentionate dar li se pun talpi. legislatia nu-i ajuta cu nimic .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 25 Feb 2012, 03:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
nagy victor scrie:
nu v-ati intrebat niciodata de ce pescuitul nu este considerat ca sport in Romania ?
de ce nu s-a luptat nimeni de mai bine de 20 de ani ptr. infiintarea unei federatii de pescuit si despartirea pescarilor de vinatori ?
A.G.V.P.S. mai are resurse financiare destule (parerea mea) , tare mie teama ca se doreste intentionat falimentarea A.J.V.P.S/A.G.V.P.S. si ulterior impartirea fondurilor (poate dosite deja prin diferite conturi)
repet , este doar o parere personala pe care nu am cum s-o dovedesc , dar vazind cum se misca lucrurile , orice-i posibil !


Victore,

Eu in 1990 si in 1991 am incercat sa despart pescarii de vanatori in toata tara dar din pacate m-am batut cu "morile de vant"( in Oradea cu generalul Bordei,cu seful armelor,pe care nu mai stiu cum il cheama,cu Harca etc.).am reusit doar sa-l schimb pe fostul secretar Jiboteanu (ce nu era nici vanator nici pescar si care azi,culmea,e profesor universitar la Facultatea de Silvicultura din Oradea predand ...vanatorea si salmonicultura).
El ajunsese de la Gerla ,mi se pare,in Oradea prin relatiile lui cu "baietii cu ochi albastri".L-am cunoscut din facultate,(fiind mai tanar ca mine),parea un baiat de treaba dar m-am inselat.Ce m-a deranjat mai mult a fost cum cineva ce nu indrageste nici vanatoarea nici pescuitul poate sa conduca o asociatie a vanatorilor si pescarilor si felul cum se ii pupa in fund pe potentatii vremii....
Eram ales de pescari ca secretar al pescarilor Bihoreni si eram si in consiliul de conducere pe tara al A.G.V.P.S.-ului.
Prietenul meu si adversar in concursuri,Zoli Kosa, poate sa-ti spuna daca am vrut sa despart pescarii de vanatori sau nu.
Fiind postul liber de secretar al A.J.V.P.S.-ului multi credeau ca eu urmaream acel post pt. care s-a dat un asa zis concurs.Pe mine nu ma interesa acel post ,eram doar pescar ce voiam sa fac ceva pt. pescarii bihoreni .
Nu mi-a placut vanatoarea deoarece trebuia sa-i lingusesc pe toti securistii si membrii de partid ce erau mereu in frunte la vanatoare,am preferat sa nu fiu subalternul lor ci sa merg pe malul apei,unde daca stiam sa pescuiesc eu puteam fi "boss"-ul,ca daca nu tot subaltern eram.

CAND AM SOCOTIT CATE VENITURI ADUCEAU PRIN COTIZATII PESCARII BIHORENI SI CATE ADUCEAU VANATORII am putut sa dovedesc faptul ca vanatorii traiau pe banii pescarilor,pescari pt. care asociatia nu a facut prea mult lucru .

Mai precizez ceva si anume ca imediat dupa impuscarea calfei de cizmar in decembrie 1989 am facut un memoriu adresat A.G.V.P.S-ului prin care ceream despartirea pescarilor de vanatori ca in multe alte tari civilizate.Posibil ca acest memoriu sa mai existe in arhiva A.G.V.P.S.-ului,daca nu cumva l-au distrus.

Din pacate nu am mai putut lupta pt. despartirea pescarilor de vanatori ,dar din fericire in 1992 am ajuns in vizita in U.S.A.,iar la o luna Selaru si Silaghi(fostul secretar al A.J.V.PS.Bihor,Dumnezeu sa-l odihneasca ca nu mai e printre noi) mi-au desfacut contractul de munca(desi cerusem o prelungire mai mare decat o luna cat era concediul meu,lasand ca Titus Pintea,gratis ,sa aiba grija de soarta pescarilor in lipsa mea),astfel scapand ,legal de mine si de lupta mea pt. despartirea pescarilor.
Am mai spus ca orice sut in fund te obliga la un pas inainte ,pas pe care eu l-am facut ramanand in Houston,desi niciodata nu avusesem intentia sa plec din tara,nestiind in engleza decat "yes " si "no" la venirea mea aici.
Si ce bine ca am facut acel pas desi nu mai eram tanar avand 47 de ani ,cand nu schimbi un oras cu altul dar un continent cu altul.....

Sanatate si numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 25 Feb 2012, 18:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
Nitu , nimeni (aproape nimeni) nu vrea sa faca nimic , se complac in situatia actuala si se pling ca li se pun bete-n roate , dar nu spun cine , ce , de ce si cum
am impresia ca fatada (ce ne-o arata) e una si ce este in interior (ce nu vedem noi) e cu totul altceva , nimeni nu se p.i.s.e. contra vintului (se tem ca-si pierd posturile) !
totul se bazeaza pe neinformarea sau dezinformarea pescarului de rind si la nivel de conducere fiecare lupta sa mai poata rupe citeceva din ciolanul zdrentuit care a mai ramas :( :cry:

d-le Jean , stiu ce ati facut (ati vrut sa faceti ptr. pescuit) , mi-ati mai povestit si va cred
acum dupa mai bine de 20 de ani va dati seama de ce nu ati reusit ? , de ce nu ati fost sustinut ?
va spun sincer ca ma doare sufletul cind vad ce se intimpla in asociatie si cind vad ca nimeni din conducere nu incearca sa schimbe ceva , sa faca ceva constructiv , propunerile pescarilor le trec pe linga urechi , binenteles acelasi domn Hirca inca se mai regaseste in conducerea asociatiei , atunci despre ce reforma a sistemului vorbim ? si acum se asteapta ordinele de sus ca nu cumva sa deranjam pe cineva !

va salut pe amindoi cu tot respectul , Victor N !

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 25 Feb 2012, 20:06 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
Dar sa nu uitam ca nu mai suntem in perioada lui Ceausescu, cand AGVPS era o institutie de stat, finantata din bugetul national si erau cam echivalentul ANPA-ului de acum dar cu responsabilitati si programe bine definite.
Am avut premis in acele vremuri si chiar erau de apreciat.
Insa timpurile s-au schimbat, acum nu mai primesc bani din buget ci trebuie sa se descurce singuri, dar se pare ca unii dintre cei aflati la conducere refuza sa realizeze acest lucru iar asta ii va afecta cred ca destul de rau....stiu ca unii deja le contesta dreptul de functionare si ii vor eliminati.
Din pacate aceia sunt si mai sacali decat AGVPS, iar noi pescarii de agrement suntem cei care pierd.
Iar referitor la despartirea de vanatori am intrebat pe cineva de la AJVPS Ploiesti si mi-a spus ca vanatorii cotizeaza mult mai mult decat pescarii iar pentru AGVPS sunt mai importanti.
Oricum, din ce vad si la alte asociatii de pescari, cine nu are in spate o alta afacere nu va reusii doar din cotizatiile membrilor sa realizeze ce ne dorim noi, adica cel putin diminuarea braconajului, ca sa nu mai vorbim de repopulari sau amenajari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 25 Feb 2012, 20:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
da , au la dispozitie doar cotizatiile dar cind ai peste 8000 de membri pescari intr-un judet , atunci ma cam gindesc ca unde si cum s-au celtuit banii pescarilor ca in repopulari s-a dus doar o mica parete , pe competitii s-au cheltuit sume infirme
cu un contabil bun te scoti !

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 25 Feb 2012, 21:47 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
ar fi interesant sa ne spuna tica despre felul cum functioneaza o asociatie le el. in principiu ce surse de venit are , cum se face controlul etc si dupa aceea ce obligatii are .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 25 Feb 2012, 22:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
@ Victor a scris :

"acum dupa mai bine de 20 de ani va dati seama de ce nu ati reusit ? , de ce nu ati fost sustinut ?"

Mi-am dat seama in 1990 si 1991 de ce era greu sa reusesc in cele dorite de mine,deoarece in acel comitet pe tara al A.G.V.P.S.-ului din care faceam si eu parte, erau destui asemanatori cu generalu Bordei ,sau Harca de la Oradea dar si secretari de filiale ce nu au fost schibati de pe post cum l-am schimbat eu pe Jiboteanu, oameni ce se opuneau dfespartirii pescarilor de vanatori.
Am mai spus ca in putine localitati din tara ,unde pescarii erau mai uniti s-a reusit aceasta separare.
La noi in Oradea pescarii nu erau uniti,doar atat ca multi pescari cunoscandu-ma de pe malul apei au dorit ca eu sa fiu secretarul pescarilor bihoreni si m-au votat ca sa fiu in fruntea lor.
Astfel in 1991 am devenit secretarul pescarilor ,dar de fapt ,nu o separare totala de vanatori ci o separare doar sub "palaria" A.J.P.S.Bihor.
Daca pescarii bihoreni ar fi fost mai uniti ,poate ca reuseam sa ne separam total de vanatori si sa impartim averea comuna,procentual functie de veniturile realizate prin aportul pescarilor si prin aportul vanatorilor.
Abia dupa 1990,prin organizarea vanatorilor cu vanatori straini,veniturile vanatorilor au crescut iar unii s-au imbogatit(ca exemplu vezi cazul secretaruli vanatorilor din Salonta,nu mai retin cum il chema).
Eu pe langa faptul ca am umblat pe la cadastru sa vad situatia unor balti ce ar fi putut imbogati fondul piscicol bihorean am propus ca sala mare de sedinte,de la etajul I ce era f. rar folosita sa fie inchiriata pt. ca asociatia sa obtina venituri suplimentare .Din pacate nimeni nu a fost de acord ca doar aveau destule fonduri ca sa faca.... nimic pt. pescari.

Din 4 marie 1992 ajuns in America iti dai seama ca nu am putut sa fac mai nimic pt. pescarii de acasa,mai ales ca mi-au desfacut contractul de munca,ajutandu-ma astfel sa ma decid sa raman aici.
Atata doar am facut de aici ca i-am scris propietarului firmei SENSAS pe care l-am cunoscut in 1991 la mondialele de la SZEGED,UNGARIA si l-am rugat daca poate sa sponsorizeze echipa Romaniei de stationar,dar nu am primit nici un raspuns.....

Numai bine ,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 26 Feb 2012, 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
banuiesc ca e vorba de Cociubei din Salonta

pescarii bihoreni nu-s uniti nici in ziua de azi , de aceia am ajuns unde am ajuns , alegerile de anul trecut s-au facut cu 5 - 15 oameni/grupa

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 26 Feb 2012, 20:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Ai dreptate ,il chema Cociubei, ce a ocupat acel post deoarece era fiul unui paznic de vanatoare ce s-a pensionat si cu ajutorul lui ing. Jiboteanu,secretarul de atunci,(asa cred )a fost ales in acea functie.
El a facut destule smecherii cu vanatorii straini,dar nu in interesul vanatorilor sau a pescarilor,ci numai ca sa isi umple buzunarele.

Si mie mi-a fost f. greu sa mobilizez pescarii sa vina la alegeri,noroc ca ma cunosteau pescarii de pe malul apei,ca doar eu eram pescar si concurent,asa au venit ,dar tot in numar destul de mic.
Fara unirea pescarilor nu se va putea face mai nimic pt. schimbarea conducerii actuale a A.G.V.P.S.
De ce e nevoie ca Bucurestiul sa conduca filialele din tara ,atata timp cat cei ce alcatuiesc aceste filiale stiu mai bine ce probleme au si cum le pot rezolva???

Oare ce zic pescarii concurenti in diferite stiluri de pescuit vazand sumele infime acordate lor pt. concursuri si mai ales pt. a reprezenta tara in concursuirile internationale????

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ultimul congres AGVPS
MesajScris: 27 Feb 2012, 18:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
ce sa zica , tac si se retrag !
abia mai sunt citiva copii (baza de selectie) care mai concureaza , cine o sa-i inlocuiasca pe actualii concurenti cind va veni vremea ?

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.062s | 12 Queries | GZIP : Off ]