Pescuit Stationar

Acum este 05 Oct 2024, 00:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 01 Mar 2012, 23:29 
Neconectat

Membru din: 29 Feb 2012, 18:19
Mesaje: 33
Localitate: SLATINA
nu geppetto, comentariul urmator........."....In schimb am vazut si eu niste scoruri pe la Shimano alea la sculele slabe si mediocre ( hiperloop , catana ,nexave ) de pun mana la ochi sa nu orbesc " m-a contrariat pentru ca stiu fb preturile pe piata si nu le facem noi ci importatorul, dar persoana respectiva doar arunca cu noroi fara sa se informeze si se pare ca este genul de om care nu a incercat sa faca sau sa schimbe ceva de-a lungul existentei, si m-a bulversat :(
dar daca zice power pro e o noutate de anu trecut............
ce mai e la curent............
si ca sa ii arat ca nu este corect informat ii pun o intrebare............
ce mulineta costa 125 lei si are garantie de trei ani in romania?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 00:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Nu te agita asa de tare :) E un forum liber, fiecare isi poate da intr-un mod mai mult sau mai putin rautacios cu parerea.

Ca veni vorba... e haios ca atunci cand apar comentarii negative la adresa unor preturi practicate de unii bisnitari de scule de pe forumuri, imediat sar cate unii ca "de ce-i strici vanzarea omului, nu-ti convine nu cumpara, nu-i prost ala care cere etc." da cine stie, poate or aparea si pe aici ;)

Preturile chiar sunt in regula, serios acum.
Prezentarea unor produse din fiecare unghi e marfa. Sper sa va mearga si magazinul fizic bine. Mult succes!

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 00:13 
Neconectat

Membru din: 29 Feb 2012, 18:19
Mesaje: 33
Localitate: SLATINA
domnul cu pricina s-a revoltat ca mi-am permis sa nu il cunosc, de aceea a fost rautacios
cred ca nu am gresit cu nimic atunci cand i-am solicitat o carte de vizita
daca am gresit imi cer scuze
multumesc pt apreciere dar poate ca afost un pic fortata de revolta olteneasca
see u
ps
apropo ai idee ce inseamna ca fiecare produs sa ajunga asa la tine(vizualizare din fiecare unghi)?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 00:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
simona scrie:
apropo de..."Am uitat sa-ti spun ca pestii nu se uita daca firul e perfect rotund,sau e un pic plat"...... asta este in ajutorul pescarilor pentru a lansa la distanta cu baituri usoare........ nu pt pesti........
strongul de care vorbesc poate nu se preteaza la americani dar pe OLT unde sunt multe scoici si multa agatatura este beton.
numai vorbesc de pescarul roman care tre sa tina un fir forever............
apropo.... ce greutate avea bait-ul(momeala) la care ai prins namila din foto?
multumesc pt martisor 8-)


@Simona,

Asa cum a scris Catalin,firul POWER PRO,nu e o noutate el a aparut cu mai multi ani in urma in state.
STRONG-ul de care vorbesti nici nu cred ca se comercializeaza in state.Pe mine la un fir textil cel mai mult ma intereseaza ca la aceeasi rezistenta sa aiba diametrul(desi a spune diametru la un fir textil e ceva neadevarat ,putine fire textile fiind aproape de forma rotunda) cat mai mic ,deci sa fie mai subtire.
Nu e vorba neaparat ca arunci mai departe cu un fir mai subtire e vorba ca e solicitat mai putin de vant si curentul apei si in acest mod poti tine firul ceva mai intins si intepa mai bine.

Cu SPIDERWIRE ULTRACAST de 10lb. si doua jig-uri de 3,5g. fiecare(de multe ori pescuiesc cu jig-uri in tandem) arunc peste 50m.

Pt. ca m-ai intrebat ce greutate avea bait-ul cu care am prins red fish-ul din poza o sa-ti trimit un link (chiar daca e in engleza sper ca vei intelege despre ce e vorba) in care e un articol scris de un reporter american despre pescuitul meu.

http://www.fishingworld.com/News/Read.p ... =000010715

Mulineta cu care am prins acest peste e o mulineta de ultra-lite ce nu e pt. pescuitul marin si pt. pesti mari(ABU CARDINAL STAMINA DRAG 600U) ,dar eu nu iau "ad literam" ce scrie in literatura de specialitate.Firul cum am spus a fost un FIRELINE SMOKE de 4lb.=1,8kg.

In locul in care am prins acest peste,ROLLOVER PASS,PENINSULA BOLIVAR,TEXAS( un canal artificial ce leaga Golful Mexic de Rollover Bay),pescarii americani mi-au spus ca acolo se pescuieste cu fire de la 20lb.=9,1kg.in sus ,dar eu le-am dovedit ca poti prinde si cu fire subtiri pesti frumosi,daca sti intradevar sa pescuiesti.

Daca pescuiesti direct cu fir textil in zone cu scoici,bolovani etc.ai toate sansele sa ti se taie firul deoarece textilul e f. putin rezistent la abraziune.Daca insa folosesti un leader fluorocarbon (ce are rezistenta destul de mare la abraziune)destul de lung si pescuiesti cu varful batului in sus la o agatare a monturii pierzi doar leaderul nu si din firul textil.
O sa poti vedea in articol ca desi textilul de pe mulineta era de 4lb,.leaderul de care erau legate jig-urile era de 14lb.!!!!,tocmai pt. a invinge taierea lui in scoici si in cochiliile acestora de pe fundul apei dar sa reziste si dintilor pestilor marini.

Eu pescuiesc in alt mod decat pescuiesc la ROLLOVER PASS pescarii americani la jig,in sensul ca functie de viteza apei din acest canal(datorita fluxului si refluxului) adaug pe leaderul fluorocarbon niste plumbi culisanti suplimentari (de cca. 3,5g.,nu ca sa pot arunca mai departe ci pt. a incetinii deplasarea monturii). Nr. lor depinde de viteza apei la momentul respectiv.

Alceva ,eu nu pescuiesc decat cu lansete peste 3m.,desi eu sunt singurul care pescuiesc acolo cu lansete lungi.Nu am barca si nici nu vreau sa am si pescuiesc numai de pe mal in majoritate cu bete facute de mine,multe pe blank-uri de fly.

Cel mai mult pescuiesc cu o mulineta ce are numai 3 rulmenti,DAIWA WHISKER SS TOURNAMENT 1300 .Mulinetele SHIMANO(STRADIC,SYMETRE,SAHARA) le-am vandut deoarece din punctul meu de vedere SS TOURNAMENT sunt mai bune ,in special pt. pescuitul in apa sarata.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 02:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
@Simona,

Ca sa ma conving daca nu am gresit sustinand ca nu am auzit in state de firul textil STRONG facut de PENN am cautat in internet si din lik-ul de mai jos vei putea vedea ca am avut dreptate sau nu :

http://images.search.yahoo.com/search/i ... aided+line

Referitor la acel textil STRONG pe care il vinzi on line eu nu ma pot pronunta ca nu l-am intalnit inca.

Mie imi place pescuitul "finesse" si la artificiale si de aceea am cautat sa gasesc cel mai subtire si rezistent fir textil.
Dar am avut o surpriza cu ceva ani in urma cumparand cu cca.$30 din Anglia un fir textil german si anume un CLIMAX(match /stippline),facut de firma OKERT(www.okert.net),o rola de 100m.pe care era inscriptionat 0,06mm. si rezistenta de 8,7kg.!!!.
Firul era matasos,dar comparandu-l cu FIRELINE SMOKE 4LB.(1,8kg..) am vazut ca e mai gros si ca FIRELINE SMOKE 4lb. e mai tare decat firul CLIMAX !!!!!

De atunci nici nu ma mai uit la firele textile ce se gasesc in Europa si nici nu as mai cumpara vreodata de acolo.

Pot sa sustin ca cele mai subtiri si bune fire textile sunt cele facute de japonezi,dar fiind f. scumpe nu ma intereseaza cumpararea lor atata timp cat prind o gramada de pesti si multi chiar mari cu firele americane ,mult mai ieftine.

Cat despre magazinul on line nu esti decat de felicitat,cu cat vor exista mai multe magazine de pescuit in Romania cu atat mai bine pt. pescari ca vor avea de unde alege.
Cat despre preturi sa nu uitam ca cererea si oferta fixeaza pretul in final in cadrul unei economii de piata.
Daca nu imi convine pretul dintr-un magazin nimeni nu ma obliga sa cumpar de acolo,putand probabil gasii acelas produs la alt magazin ,poate chiar cu un pret mai bun.
E bine ca nu mai e ca pe vremea impuscatului cand voiai ,nu voiai cumparai ce gaseai in magazinele de pescuit vrand sa mergi la pescuit.

Doresc magazinului succes comercial in viitor neuitandu-se ca atat in Romania cat si in U.S.A. se cumpara (daca esti informat) functie de raportul pret/calitate.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 06:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
catalin232 scrie:
Pachet scrie:
Aschioape florin scrie:
http://www.fisherking.ro/fir-textil/fir-power-pro-0-15-135m.html
de exemplu ....firul acesta ...cam scump ....daca ma sponsorizati la mondiale asi putea spune ca e chiar ieftin ! :lol: :lol: :lol:


Nu stiu cat mai e acum textilu de la Power Pro dar eu l am cumparat anul trecut cu 78 ron ( era cica o noutate atunci ) ....In schimb am vazut si eu niste scoruri pe la Shimano alea la sculele slabe si mediocre ( hiperloop , catana ,nexave ) de pun mana la ochi sa nu orbesc :lol:



Cum adica noutate? :shock: :shock: :shock: :shock: e de o groaza de timp pe piata ....


Pt mine firul Power pro ( eu vorbesc de ala verde inchis teflonat la cutie de 135-137 metri ) a fost o noutate si nu anul trecut :oops: :oops: ci in 2010 l am cumparat .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 06:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Pt d-na Simona

Cred ca v am facut destula reclama la super magazinul dvs cu super preturi si super oferte .Ieri m am abtinut sa va raspund asa cum meritati ca a fost 1 Martie . O sa fac acelasi lucru si astazi (partea cu abtinutu ) pt ca reclama se plateste . Va urez criza usoara in continuare !

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 08:12 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2012, 08:51
Mesaje: 18
@ Jean Scurtu
Va salut domnul Jean,daca ati pescuit pe Olt la Slatina sa stiti ca s-a schimbat mult topografia Oltului. :shock:
Acum pe Olt sunt numai baraje,si odata cu constructia lor au aparut si scoicile aduse de pasari din Kazastan(a fost un documentar pe un post tv cu speciile invadatoare) si are dreptate Simona ca se taie firul sau se uzeaza f.repede. :cry:
In legatura cu plutele fiecare pescuieste cu ce considera ca il avantajeaza,dar la noi majoritatea si le confectioneza singuri. ;)
Cand ati pescuit la Slatina probabil ca erau vreo cateva sute de pescari, acum sunt cateva mii, din pacate peste nu mai este deoarece sunt cateva sute de setcari autorizati.(mama lor de conducatori corupti) :twisted:
In legatura cu magazinul Fisherking intradevar au numai produse originale,fara chinezarii, iar preturile sunt la fel ca in toata tara :x
Sanatate si fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 08:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
Dita scrie:
@ Jean Scurtu
Va salut domnul Jean,daca ati pescuit pe Olt la Slatina sa stiti ca s-a schimbat mult topografia Oltului. :shock:
Acum pe Olt sunt numai baraje,si odata cu constructia lor au aparut si scoicile aduse de pasari din Kazastan(a fost un documentar pe un post tv cu speciile invadatoare) si are dreptate Simona ca se taie firul sau se uzeaza f.repede. :cry:
In legatura cu plutele fiecare pescuieste cu ce considera ca il avantajeaza,dar la noi majoritatea si le confectioneza singuri. ;)
Cand ati pescuit la Slatina probabil ca erau vreo cateva sute de pescari, acum sunt cateva mii, din pacate peste nu mai este deoarece sunt cateva sute de setcari autorizati.(mama lor de conducatori corupti) :twisted:
In legatura cu magazinul Fisherking intradevar au numai produse originale,fara chinezarii, iar preturile sunt la fel ca in toata tara :x
Sanatate si fir intins!


MAGAZINUL FISHERKING ARE NUMAI PRODUSE ORIGINALE FARA CHINEZARII :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: APROAPE TOATE SUNT CHINEZARII.... :lol: :lol: :lol: :lol: LA PRETURI NU COMENTEZ FIECARE E LIBER SA FACA CE VREA.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: www.fisherking.ro
MesajScris: 02 Mar 2012, 09:12 
Neconectat

Membru din: 29 Feb 2012, 18:19
Mesaje: 33
Localitate: SLATINA
Dita scrie:
@ Jean Scurtu
Va salut domnul Jean,daca ati pescuit pe Olt la Slatina sa stiti ca s-a schimbat mult topografia Oltului. :shock:
Acum pe Olt sunt numai baraje,si odata cu constructia lor au aparut si scoicile aduse de pasari din Kazastan(a fost un documentar pe un post tv cu speciile invadatoare) si are dreptate Simona ca se taie firul sau se uzeaza f.repede. :cry:
In legatura cu plutele fiecare pescuieste cu ce considera ca il avantajeaza,dar la noi majoritatea si le confectioneza singuri. ;)
Cand ati pescuit la Slatina probabil ca erau vreo cateva sute de pescari, acum sunt cateva mii, din pacate peste nu mai este deoarece sunt cateva sute de setcari autorizati.(mama lor de conducatori corupti) :twisted:
In legatura cu magazinul Fisherking intradevar au numai produse originale,fara chinezarii, iar preturile sunt la fel ca in toata tara :x
Sanatate si fir intins!

imi pare rau ca oamenii (pescarii ) nu sunt uniti sa iasa in strada sa protesteze in fata asociatiilor si a ANPA inpotriva setcarilor cei care folosesc km de plase monofilament.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 65 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.092s | 12 Queries | GZIP : Off ]