Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 17:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 10:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Eu am fost unul dintre putinii care am votat "nu mi-e dor" in chestionarul respectiv... desi sincer sa fiu in ultima luna n-am mai fost la pescuit..din motive de canicula !!! (spre deosebire de cei mai multi dintre voi :lol: ).... asa ca stau la aer conditionat si citesc forumul...
Si cum stau si citesc nu pot sa nu ma amuz de tot felul de forme si ortografieri ale unor cuvinte imprumutate din limbi straine... cuvinte devenite de curent uz in limbajul pescaresc dar care, din pacate, n-au captat atentia cuvenita a forurilor competente pentru a fi adaptate si incluse intr-un mod care sa le faca utilizabile in limba romana.
E drept ca Academia Romana, ca autoritate suprema in ceea ce priveste limba noastra, pare sa fie complet dezinteresata de pescuitul sportiv si de necesitatile lingvistice care au aparut ( poate-i coopteaza Fane in federatia lui ca sa-i implice in fenomen!! :lol: ) in calea pasionatilor de acest sport!!

Daca unele cuvinte au urmat calea corecta si se gasesc acum perfect integrate in limba romana ( cu ortografiere corecta - de cele mai multe ori fonetica dupa specificul limbii romane, cu gen , cu declinari..ma rog cu tot ce trebuie ca sa fie folosite corect in limba vorbita) cele mai multe ( cele mai recente) sunt folosite de fiecare dupa ureche capatand cele mai bizare ( recunosc: cateodata si foarte amuzante!!) forme....

Exemplu :

Mulineta
- in romana substantiv feminin o mulineta- doua mulinete
- origine: franceza de la "moulinet" substantiv masculin - observati va rog schimbarea de gen odata cu trecerea in limba romana!
( exp: bobina fixata pe manerul unui bat de pescuit care se invarteste prin actionarea unei manivele si pe care se infasoara firul)
- totul deriva de la verbul "mouliner" - a macina, a infasura, a bobina, a rasuci ...adoptat si el deplin in limba romana:
a mulina, mulinat, verb conjugarea 1 ( desi intr-un final totul deriva de la "moulin" - moara!! hehehe!)
- ba chiar: mulinare , substantiv feminin o mulinare-doua mulinari

Foarte simplu si frumos... de fapt in domeniul nostru mai toate cuvintele astea vin din franceza ( ca ei sunt marii inovatori in domeniu de stationar)...mai rar din engleza sau din italiana...asa ca adaptarea ar trebui sa fie foarte simpla dat fiind caracterul latin comun al celor doua limbi

In concluzie, propun sa incercam sa gasim o forma romaneasca pentru fiecare cuvant si sa nu ne mai stoarcem creierii sau suci limba incercand sa gasim o transcriere sau o pronuntie acceptata pe principiul preferintelor majoritatii...

Si ca sa o facem metodic propun urmatorul mecanism: sa luam cuvintele rand pe rand...sa facem comentarii si, odata ce am tras o concluzie , sa adoptam rezultatul ca fiind forma corecta...si, de ce nu, la final sa facem o lista si s-o trimitem spre aprobare Academiei Romane...

Ce ziceti? ;)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Ultima oară modificat de truia pe 03 Mar 2012, 11:24, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 10:16 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Io zic ca te plictisesti de unul singur acolo!!!sau "caldura" bat'o vina!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 10:36 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
bei niste beri rece ce naiba :lol:

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 10:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Si desigur...primul cuvant supus dezbaterii ( desi subiectul s-a mai discutat chiar pe acest forum) este rubica noastra cea de toate zilele!! :lol: :lol:

Clar vine din franceza... stil de pescuit aparut in orasul Roubaix ( nu foarte departe de Paris).

In franceza avem:

- peche a la Roubaix, peche a la roubaisienne
>> pescuit la pluta cu o prajina ( bat de pescuit mai lung!! hahaha! :lol: ) foarte rigida echipata cu un elastic amortizor plasat pe fir

de unde vine si numele initial al batului respectiv: "la canne roubaisienne" - unde "canne" inseamna undita, bat de pescuit ..sau mai pe scurt (desi atentie!! cuvantul ca atare nu este trecut in marea majoritate a dictionarelor franceze!!) : la roubaisienne ...substantiv feminin

In larg cuvantul a fost adoptat ca atare ( si in pronuntie si in ortografiere) in mai multe limbi ( italiana, engleza etc.) desi exista si forme specifice fiecarei limbi in parte ( pole etc.)...asa ca putem incepe sa ne gandim si noi cum da mai bine in romana!!


Propunerea facuta de cei mai multi dintre noi a fost "rubesian" (neutru) sau "rubesiana" (feminin) ... in afara de diferenta de gen intre cele doua forme propuse ( care totusi concorda la plural!!) tin sa remarc si diferenta de pronuntie fata de limba franceza : in franceza se pronunta cu "z" iar in forma propusa de voi cu "s"...

Astept comentarii, propuneri tot ce vreti sa spuneti despre rubi!!! :lol: :lol:
Nu va apucati de alt cuvant pana nu-l terminam pe asta ca sa nu amestecam lucrurile.. cand am hotarat cum spunem si cum scriem trecem la urmatorul cuvant!!
;) ;)





-

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
La noi cred ca ar merge mai bine denumirea de prajina deoarece reflecta cel mai bine scula in sine cum arata si cum se foloseste. Iata ce spune DEX despre acest termen
http://dexonline.ro/definitie/pr%C4%83jin%C4%83
Si mai explicit prajina pentru prins pesti :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Prajina???... :lol: :lol: :lol: .. tare... si cum o s-o includa fane in programul lui competitional: prima mansa obligatorie de prajina??... te trezesti ca maine poimaine il vedem pe Serghey Bubka membru prin vreo comisie a lu'Fane de la Olt!!! :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 03 Mar 2012, 16:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Si cand lovesti apa se v-a numi pălitura cu prăjina


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 12:17 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Cred ca a mai fost pe aici, pe undeva, o discutie pe tema asta, daca nu ma insel chiar glukas a deschis-o. Ideea e ca nu intereseaza pe nimeni lucrul acesta(din pacate). Mi s-a mai reprosat candva, pe un alt forum, faptul ca ma preocupa problemele gramaticale si nu pescuitul, asa ca...am lasat-o moale...moale de tot. Si in definitiv, nu reusim sa scriem corect romaneste si vreti o dezbatere despre neologismele din pescuit...sunt cateva postari pe aici..."capodopere" gramaticale...si cand ma gandesc ca la noi, rubeziana a fost "rupta" in doua bucati, adica in "kit"(ceea ce intr-adevar exista si la cei de afara) si restul rubezienei ramase dupa demufare si care a luat forme dintre ele mai nastrusnice, gen "teava" sau "pompa"...ce ne facem, ca la cei de afara, nici la francezi macar, nu exista termeni echivalenti pt rubeziana fara kit....pana la "roubaisienne", cred ca nooi trebuie sa lamurim si "diferendul" arbitri-aLbitri, plus articolul "i" la substantivele la plural, folosit (articolul) in mod de-a dreptul halucinant, fara numar....dar care-i problema, cand am vazut scris la Tv, pe scroll-ul(na, tot un neologism) unei televiziuni de sport "Comisia centrala de arbitrii"...asta asa, ca sa ne mai arda de chestiuni gramaticale. Ma opresc, pt ca presimt un tsunami(neologism :mrgreen: ) de injuraturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Cam ai dreptate in ceea ce postezi de la Focsani!...si mie mi s-a intamplat sa-mi mai iau cate o injuratura...sau cel putin cate o replica acida!!!..
In fine...insistam pe subiect ca sa vedem macar daca reusim sa adunam ceva suporteri...
Si din textul tau rezulta o varianta...la care sincer m-am gandit si eu...
In general undita ...si cam tot ce tine de undita ( lanseta, varga, boata, prajina, telescopica etc.) este de genul feminin... precum si "roubaisienne" in franceza...asa ca mi se pare de bun simt sa folosim un termen la genul feminin.... iar ortografia din textul tau mi se pare cea mai corecta si mai apropiata de pronuntia initiala... deci optiunea mea ar fi ( si o propun spre dezbatere!):

Rubeziana
,
substantiv feminin, o rubeziana-doua rubeziene... ce ziceti? :? :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 17:53 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Da' vad ca nu te potolesti...pai cine sa-ti raspunda???? Nu stiu daca mai tin bine minte, dar in cartea "La peste" a lui Dan F. Secosan, apare, eronat si dupa parerea mea, denumirea de "rubezian". Si cum lucrarea cu pricina a fost citita si intoarsa pe toate fetele de cititori care, parte din ei, au devenit ulterior lecturarii mari pescari, nu cred ca se mai poate face ceva....daca acolo scrie "rubezian", cum vii tu acuma sa ne spui ca de fapt e "rubeziana"...ce e aia? Hai ca rade lumea de noi pe aici de se strica..."au splina", nu-i asa Tica? Si ce sa-ti mai spun despre traducerile de pe "Fishing and Hunting", unde se confunda juvelnicul cu minciogul, unde se prind scobari in draci, in tot felul de balti , cand se vede foarte clar ca sunt platici sau morunasi si unde ni se povesteste despre deliciosul "gulas" servit concurentilor..ca doar pt aia a venit acolo domnul care realizeaza emisiunile alea...Si gandeste-te ca i-a innebunit pe toti cu emisiunile alea, e suficient sa se uite o data la un reportaj si gata, e pescar. Hai, ca m-am aprins cam tare...si nu vreau sa-mi aduc aminte(sa ma ierte cei de la Energofish Romania) despre celebra rubrica "alte desfacatoare" de pe site-ul lor...si tu vrei sa faci gramatica de concurs aici??? :mrgreen:
P.S. Oare chiar nu exista atatia vorbitori de limba maghiara la noi, pescari, care i-ar putea consilia pe cei care fac reportajele alea? E rusinos. Ma refer la "Fishing and Hunting"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.174s | 11 Queries | GZIP : Off ]