Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:15

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
Astea asa vin cand le cumperi, cu posterul in cutie.

Tamburul ala long-cast e marfa, aseaza firul foarte bine si frana merge perfect. E si o mulineta foarte usor de intretinut ;) Am avut una mai demult japan si se vedea ca suferise mult la viata ei asa ca am maritat-o cu toate ca mergea bine. Mi-as lua de 1600 doua bucati inainte sa inceapa sezonul. Daca nu gasesc doua Abu Cardinal in stare decenta :lol:

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 13:32 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
lupei nelutu scrie:
Catalin ai zis tractor dar ai vazut ce posterior :lol: :lol: :lol:


Pai ca sa intretii asa ceva iti trebuie o "lanseta telescopica" lunga si groasa in talon, iar mulineta neaparat sa aibe 2 rulmenti ...daca are mai multi devine o abominatie, mai putin iar nu e bine...

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
kiske13 scrie:
Domnu Jean. Fiind un sua ati incercat vre-odata Daiwa Tierra? Pe forumurile de specialitate se zice ca este versiunea pentru sua a TDR-ului cu tambur pentru spinning.
Diferenta de pret nu este mica!


Mi-au trecut prin mana multe mulinete de aceea m-am decis la SS-uri.Daca nu as fi fost multumit de ele fi sigur ca imi cumparam alte mulinete,ca doar imi pot permite.
Eu nu cumpar o mulineta numai ca sa "rupa inima targului" , sa ma invidieze alti pescari si mai mult sa am grija mulinetei,nu a pescuitului cu ea(cum ar fi cazul unei mulinete ce costa $700).

Din moment ce un SS TOURNAMENT corespunde pescuitului practicat de mine nu vad rostul schimbarii mulinetei.Daca nu eram multumit de SS-uri nu as avea acum peste 10 mulinete de acest fel.

E adevarat ca fiecare are gustul lui ,eu doar am spus cu ce pescuiesc si parerea mea.E drept ca sunt un pescar nu atat de bun ca altii si daca
"catalin" prin absurd mi-ar face cadou o mulineta f. scumpa as vinde mulineta respectiva si mi-as cumpara cateva SS-uri folosite cu cca.$40-$50.
Cred ca nu i-am spus lui "catalin" sau nimanui ca trebuie sa pescuiasca cu un SS, mi-am spus doar parerea mea ca asta e rostul unui forum sa putem schimba pareri si idei.Ca el nu ar pescui cu un SS chiar daca l-ar primi gratis tine de gustul lui,nu de al meu si "de gustibus e coloribus ,non disputandum"....

Dupa parerea mea mulineta trebuie sa fie functionala,sa aiba o frana f. fina sa nu te lase "la greu"si sa fie rezistenta ,nu dupa un sezon sa inceapa sa scartaie cum am patit cu STRADIC 4000.
Nu ma impresioneaza ca sa aiba multi rulmeti si sa se invarta in gol dfe nu se mai opreste.Ma poate impresiona cum functioneaza in drill ,cat de fina e frana si cat e de rezistenta in timp.

La fel si betele mi le construiesc simple nu sa arate ca niste "sorcove",dar construite pe blank-uri de calitate si cu componente de calitate .

Cand o sa vad ca langa mine un pescar cu o mulineta"super" prinde mai multi pesti ca mine,datorita mulinetei,atunci imi voi schimba mulineta.
Deocamdata nu s-a prea intamplat acel lucru si au venit pescari americani la mine sa vada cu ce mulineta,fir pescuiesc eu de pot arunca mai departe ca ei si pe deasupra ca mai prind si pesti.

Stiu ca multi pescari de acasa sunt mult mai buni pescari ca mine,dar eu nu concurez cu nimeni,pescuiesc doar pt. placerea mea personala.Am concurat destul cand eram acasa la stationar(chiar si la fly fishing) aratand sau nu daca stiu sa pescuiesc.
Aici practic acum altfel de pescuit,numai la rapitori cu artificiale si pot spune sincer ca inca nu m-am facut de ras atat la pescuitul in apa dulce cat si cel in apa sarata(pe care l-am invatat aici).
Ca sa vedeti cum arata un SS700 si cum pune firul pe tambur(FIRELINE SMOKE 4LB.) o sa postez urmatoarea poza,facuta la un pescuit de white bass sub barajul lacului LIVINGSTON ,pe TRINITY RIVER ,TEXAS

Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Mar 2010, 17:45
Mesaje: 40
Localitate: (Ploiesti) Madrid
Domnul Jean fiecare isi alege mulinetele dupa preferinte.Pt gusturi sunt culori.Eu unul pescuiesc numai in apa dulce pt ca nu am posibilitatea de pescui in mare,cu toate ca mi-ar place si sincer daca as vede ca mulinetele acestea pe care le folositi mi-ar da bune rezultate pai as face ca si dumneavoastra,mi-as cumpara mai multe.Dar in lacurile unde pescuiesc mulinetele shimano pe care le am merg extraordinar de bine.Mai mult folosec 2 shimano syncopate cumparate din state acum 16 ani si inca merg exceptional.Adevarul este ca m-ati facut curios cu daiwa tournament ss si m-am uitat putin la caracteristici.Par foarte rezistente dupa spusele multora iar altii le critica pt un mers nu foarte silentios.Adevarul este ca nu le cunosc dar mi-ar place sa probez una sa vedem despre ce e vorba.
Un prietenesc salut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 02 Feb 2012, 21:46 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Domnule Jean Scurtu, nu inteleg de ce ati simtit nevoia sa ma nominalizati in postarea dumneavoastra atat timp cat am specificat clar ca nu contrazic pe nimeni , gusturile nu se discuta, opinia este personala si nu am facut referire la alte persoane (nici macar aluziv).

In rest numai de bine , nu astept vreun raspuns pentru ca nu este niciunul de dat, in schimb am simtit nevoia sa reiterez mesajul anterior si sa subliniez inca odata faptul ca este o parere/preferinta personala, respectand totodata preferintele/gusturile celorlalti.

PS : De ironii fine sunt si subtilitati sunt si eu capabil, poate chiar mai mult decat ma pricep la pescuit, dar nu cred ca este cazul sa facem din ceilalti cititori ai forumului niste simpli spectatori al unui "Pissing contest" lipsit de sens. In educatia pe care am primit-o si-a facut loc si fraza " Respecta pentru a fi respectat !" asa ca o impartasesc si eu cu drag pe unde apuc.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 04 Feb 2012, 23:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Cataline,

Eu nu am folosit nici o ironie in postarea mea anterioara la adresa nimanui si iti pot spune ca respect gusturile tale chiar daca eu am alte gusturi.

Cred ca ar fi trist ,ca exemplu,ca fiecare din noi sa ne imbracam cu uniforme si nu am fi diferiti,acelas lucru si despre parerile noastre(era parca un slogan "unitate in diversitate")

Fir intins,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 03 Mar 2012, 19:49 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
M-am hotarat sa cumpar un TDR 3012D.
Stiti cumva un magazin online serios din anglia, care trimite scule in Romania si accepta plata cu paypal?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 03 Mar 2012, 19:57 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
asta :

http://www.nathansofderby.com/products.asp?d=1&c=46

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 03 Mar 2012, 20:16 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
adi suciu scrie:


Multumesc Adi. Le-am si scris un e-mail sa vad daca accepta paypal. Nu am gasit sigla pe site-ul lor.
Pe ebay care trimit in Romania, cer cu 20-25 de lire mai mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa TDR 3012D
MesajScris: 04 Mar 2012, 10:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
accepta paypal ;)

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.156s | 12 Queries | GZIP : Off ]