Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 19:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 18:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 20:09
Mesaje: 145
Localitate: Lugoj
De acord cu Florin Truia. Aşa să-i rămână numele ! :D
Dan F. Secoşan ridica aceeaşi problemă în cartea "La peşte" acum 5 ani şi s-a oprit la varianta: metoda "rubeziană" şi unealta specifică, băţul "rubezian".

Până se postează alte păreri, propun un alt cuvânt, ca să nu-l uit: Forfach, forfand, forfag, forfat sau înaintaş ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 18:04 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Din cate stiu eu, vine din germanul "vorfach". "v"-ul din fata se pronunta "f", asta e clar...probabil "forfac" este varianta optima la noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 18:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Asa ma gandeam si eu : Vorfach ( germana) = lider, partea din fata ... de unde rezulta direct varianta "forfac", desi se pare :roll: :roll: ca varianta "forfang" are adepti celebri pe forumul asta! :lol: :lol:

Una peste alta, de la Vrancea se propune:

Forfac ...
substantiv neutru ( cred!!) dar care oare sa fie pluralul: forface sau forfacuri? :? :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 18:50 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Cred ca pluralul corect este "forfacuri" si nu "forface"....pe modelul bloc-blocuri si nu bloace, cuciuc-cauciucuri si nu cauciuce, lac-lacuri, etc. In plus substantivele de gen masculin terminate in consoana "c", iau mai mereu forma "uri" la plural.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 18:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Gata!! ...s-a mai rezolvat un cuvant...

Forfac, substantiv neutru, un forfac-doua forfacuri

Mai departe...

Bologneza? de'asta ce ziceti?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 19:01 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Da, toata lumea stie cuvantul, este pronuntat "bolonieza", dar cred ca e ok daca ramane scris cu "gn"....lumea stie sa-l pronunte...pe modelul Anghel SaliGNy...asta e parerea mea Deci BOLOGNEZA, pronuntat "bolonieza"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 19:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Si mie mi se pare corect asa...desi ar fi o discutie totusi: bologneza sau bolognesa?... daca te uiti pe site-urile romanesti vei vedea ca cea mai folosita varianta este "bolognesa"... de ales ar fi intre scrierea originala in italiana si pronuntia in romaneste.... si sunt doua locuri in care trebuie facuta aceasta alegere:
umul este "bologn.."in loc de "boloni.." ( si aci ai ales scrierea italiana) al doilea este "...eza" si "...esa" si aci ai ales pronuntia in romana...
Bun: toata lumea stie ca acest cuvant vine din italiana: "pesca alla bolognese" sau "la canna bolognese" ...si explicatia este la fel de evidenta... la origine fiind numele orasului Bologna ...

Sincer, mi se pare ca vranceanul a facut iarasi propunerea corecta...adica se pastreaza intact numele orasului cu pricina... si se romanizeaza putin schimband "s " in "z" ..ceea ce mi se pare iarasi corect..mai ales ca pluralul devine astfel natural... mai ales ca forma "bolognesa" este si ea romanizata fortandu-se singularul care de fapt nu exista ca atare in italiana...

concluzia:

Bologneza, sunstantiv feminin: o bologneza-doua bologneze!!! Vi se pare corect?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 20:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2009, 17:37
Mesaje: 366
Localitate: Constanta
+1 Bolognesa.
+1 Forfac.

Eu spun 'filosofie', nu 'filozofie' cu toate ca sunt ambele corecte.

anti tangle va rog io frumos sa ramana ne-pocit. Cand aud "anti tagler" parca ar zice cineva "ciunga" in loc de "guma de mestecat". :(

_________________
Vezi cati nimeni trec pe strada? Milioane de nimeni...

http://thegreatgudgeonhunt.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 04 Mar 2012, 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Haideti cu mai multe voturi si opinii pentru bolognez(s)a...sa vedem ce parere au pescarii!!! Curaj!!! 8-) 8-)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 05 Mar 2012, 07:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Cum e corect ,sa spui "vagler " la "waggler"(uegler)??

Sa spui "tush"(apropos de "touch"-ul din engleza) in loc de alica de semnalizare,sau plumb de semnalizare???

Sa spui "meci' in loc de "match''(pronuntat in engleza "maci")???

Sa spui guta in loc de nylon ???

Sa spui cupru in loc de alama,referitor la lestul plutelor culisante (slidere)???

Sa spui "taloane" sau "talere" la saibele folosite la lestarea plutelor culisante(slidere)???

Daca multi se iau dupa americani si desi au par destul se rad in cap ca sa fie ,vezi Doamne, "mucho" si spun pe site-uri ca esti "banat" in loc de interzis,atunci de ce nu se spune leader(eu am fost invatat cu termenul de "forfach" fiind dintr-o zona din Ardeal in care pe vremuri erau multi sasi),daca tot ne luam dupa americani.

Eu oricum sunt derutat, am mai uitat si din limba romana pe care o stiam inainte(de gramatica nu mai vorbesc),acum dupa 20 de ani de "strainatate" ,poate si datorita varstei si m-as bucura sa stiu care sunt exprimarile corecte.

Numai bine ,

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.083s | 12 Queries | GZIP : Off ]