Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 19:27

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 07 Mar 2012, 18:16 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 19:40
Mesaje: 140
Localitate: Focsani
truia scrie:
Scor strans!!!:
bologneza 50% - bolognesa 50%...mai avem nevoie de opinii! :? :?


Nu stiu daca o opinie de a mea ar face diferenta , pentru ca sint prieten cu fishermanVN si in multele intilnirii ,
discutiile mereu alunecau spre cuvintele traduse dupa ureche a pescarilor ,
peste tot aceeasi lipsa de interes . :( :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 02:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
se pare ca majoritatea a decis:

Bologneza, sunstantiv feminin: o bologneza-doua bologneze!!!


Deci sa facem recapitulare:

1) Rubeziana - Rubeziene, substantiv feminin
2)Forfac-Forfacuri, substantiv neutru
3)Anti-tangle substantiv neutru... un anti-tangle, doua anti-tangle ( deci fara forma diferita la plural!!)
4) Bologneza - Bologneze, substantiv feminin

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 02:58 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
truia scrie:
se pare ca majoritatea a decis:

Bologneza, sunstantiv feminin: o bologneza-doua bologneze!!!


Deci sa facem recapitulare:

1) Rubeziana - Rubeziene, substantiv feminin
2)Forfac-Forfacuri, substantiv neutru
3)Anti-tangle substantiv neutru... un anti-tangle, doua anti-tangle ( deci fara forma diferita la plural!!)
4) Bologneza - Bologneze, substantiv feminin


Binie mo,acum sa voroghim si pe romanieste :
Rubeziana-Rube
Bologneza- Bolo
Forfac-Struna
Anti/tangle - shukar!!!
:lol: :lol: :lol: Multamit,coconule!!! :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 02:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Buuun...mai departe!

5) Degorjor ...cred ca este forma cea mai romaneasca... am mai vazut scris degorjer, degorjeur... dar mi se par debile...

originea este tot frantuzeasca: "dégorgeoir"... substantiv masculin, derivat de la "gorge"care in cazul nostru inseamna gat!... deci cu inteles clar: scula folosita ca sa scoti ceva ( carligul!) din gat

Propun:

Degorjor- degorjoare, substantiv neutru

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 03:12 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
truia scrie:
Buuun...mai departe!

5) Degorjor ...cred ca este forma cea mai romaneasca... am mai vazut scris degorjer, degorjeur... dar mi se par debile...

originea este tot frantuzeasca: "dégorgeoir"... substantiv masculin, derivat de la "gorge"care in cazul nostru inseamna gat!... deci cu inteles clar: scula folosita ca sa scoti ceva ( carligul!) din gat

Propun:

Degorjor- degorjoare, substantiv neutru


Dute mah, cu limba ta romana cu tot...auzi la el "Degorjor-Degorgeoir" :roll: :roll: :roll: i zice "Clantau" mah..si-atat ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 20:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 20:09
Mesaje: 145
Localitate: Lugoj
Clar că degorjor. Părerea mea. :)
Şi... de acord cu cele 4 variante mai sus postate de Truia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 22:37 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2010, 21:08
Mesaje: 59
Localitate: Brasov
+1 degorjor,

_________________
Lume e multa,OAMENI sunt putini......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 08 Mar 2012, 23:11 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Uitandu-ma astazi pe un al forum , cel al AVP , vad ca sint criticat vehement de catre Jean Scurtu , pentru ca nu stiu sa pronunt corect anumiti termeni din pescuit , de genul "vagler" in loc de "uagler" sau "meci" in loc de match .
In primul rind daca tot vrei sa ma critici , fa-o aici , "la mine acasa " , si nu pe alte forumuri unde intru cu totul intimplator ;)
In al doilea rind , in emisiunile pe care le-am facut am preferat sa vorbesc pe "limba pescarilor" "preluand" , incorect ce-i drept , termenii de la ei pentru ca lor ma adresam . Nici un moment ,atunci , nu m-am gindit la pronuntie , ci la cum sa ma exprim ca sa inteleaga cit mai bine lumea ce vreau sa arat prin aceea emisiune , sa fiu cit mai convins ca emisiunea si-a atins scopul propus prin tematica ei . ....si scopul nu era nici intr-un caz explicarea termenilor englezesti din pescuitul romanesc :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Aceste "erori lingvistice" :lol: :lol: :lol: se datoreaza in mare parte faptului ca auzind in jurul tau o expresie , folosita in mod repetat si asimilata termenilor specifici pescaresti prin care definesti o scula sau un procedeu pescaresc preluat din alta limba , esti supus greselii de a-l prelua instinctiv in conversatiile cu cei care-l folosesc . Ca sa-ti dau un exemplu , singurul loc din tara in care in loc de minciog se foloseste "odivam" (sper ca am scris bine :lol: :lol: :lol: ) este Timisoara , si asta nu pentru ca in magazinele din Timisoara s-ar numii asa ci pentru ca in anturajul pescarilor Timisoareni sa introdus "din gura in gura" acest termen ;) ;)
O sa va dezamagesc si o sa va spun ca in continuare voi folosii aceeasi termeni , atita timp cit nu voi vedea vre-un pescar ca va face ochii ca la melc cind vorbesc cu el .....si daca va fii totusi vre-unul o sa-l intreb daca nu cumva e american ...de prin Huston :lol: :lol: :lol: :lol:
Daca vreti sa purtam vre-o discutie in limbaj "intelectual" , pe orice tema doriti ...chiar si americana :lol: :lol: :lol: :lol: de domeniul culturii generale , o sa-mi las cravata la gat si dupa ora 16 , cind ma pun la calculator , si o sa va stau la dispozitie ;) ;) ;) ;) ;) ;)

ca o remarca , as fii fost foarte curios sa va vad cum ati dat din maini ...pe englezeste ...cind ati ajuns in America , ca acum sa ne da-ti lectii de pronuntie ...englezeasca :D :D :D :D :D :D

sursa : http://forum.aventurilapescuit.ro/viewtopic.php?t=11107

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 06:48 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
gheata se topeste,luati meciurile cu vaglere pregatite,boloniesele(n-am un dinte si sunt sasait :lol: ) cu dopurile echilibrate si mai bagati una in latina :lol: cand plecati de acacsa. ;)

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 09:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Faceti si voi o lista cu termenii la care ati ajuns la un acord, de ex.:

rubeziana, alica de semnalizare (tus???, sau ce?), struna sau forfac, match sau sheffield, la ras, la tarat, la retinut, trasatura?, zona de prindere (catch zone), bologneza, feeder, etc.

Adi, sunt de acord cu anumite obs., de ex. ca la match spunem gresit noi (inlusiv eu), meci, si tus la "touch" ... Unde nu sunt de acord este sa blamezi o persoana pentru folosirea termenilor - mult prea multi ii folosim asa, si eu ii folosesc pe multi gresit, insa trebuie sa vedem cum e corect - ca nici nu mai stiu care sunt gresit folositi si care nu.

Sincer ma enerveaza sa scriu "pe fund", alica de semnalizare, sheffield in loc de match etc., la tarat etc. Am dat exemple diferite, ca sa intelegem cat de complicata este folosirea termenilor corecti in pescuit.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.065s | 14 Queries | GZIP : Off ]