Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 21:33

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 10:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Copiii!!..gata cu joaca si sa ne intoarcem la treaba noastar!!! :o :o :o
...deci l-am elucidat si pe-asta:

Degorjor-Degorjoare substantiv neutru!!!...buuun...mai departe: waggler...daca tot s-a pus in discutie!!!! :lol: :lol:

Clar termenul vine din engleza!!.... normal! ... ca doar ei au inventat stilul preferat al lui Suciu!!!..care l-a facut si rege :lol: :lol: :lol:

Acum.... definitie: pluta cu fixare intr-un singur punct pentru pescuitul stationar la distanta ( pentru Suciu la foarte mare distanta!!) proiectata special pentru metoda Sheffield.

Acu'un detaliu interesant: initial waggler-ul nu a fost o pluta autolestata si nici macar nu a avut forma de azi... era pur si simplu un tub gol de vreo 30 de cm ( pana, plastic, vegetal) etans si prevazut cu un inel de prindere la un capat...pe urma a evoluat spre ce stim noi azi....

Etimologie?... singura explicatie este de la verbul "to waggle" care inseamna a misca ceva in sus si-n jos sau lateral prin miscari scurte si rapide......probabil ca asa trag babustile englezesti la match!!!! :lol: :lol: :lol: ... Irlandezu trebuie sa stie mai bine!!! :lol: :lol: :lol:

Bun! acuma stim...dar cum ii zicem?? :? :? .... la noi e o inconsecventa totala: adica scriem peste tot ca in engleza "waggler"...si pronuntam absolut peste tot ca in romana "vagler" ...eu va spun sincer ca n-am auzit pe nimeni pronuntand altfel...iar daca te stalcesti putin la gura si incerci sa ceri un "ueglar" la vreun magazin o sa creada vanzatorul ca esti cel putin tampit!!! :lol: :lol:

Deci..pronuntia e deja adoptata!! toata lumea pronunta "vagler" si gata...dar cum scriem: pastram ortografia originala sau o romanizam?

Deci: Waggler sau Vagler ?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 10:25 
Neconectat

Membru din: 29 Oct 2009, 12:32
Mesaje: 455
Localitate: lipova
bai,tu n-ai ce face ?

_________________
daca nu faci parte din solutie atunci esti parte din problema


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
timi scrie:
bai,tu n-ai ce face ?

Nu!!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 12:46 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Dl. Truia, haideti ca s-au suparat oamenii, nu mai continuati, eu ma retrag din discutie, nu inainte de a enumera, pt amuzament, nu pt altceva, formele lingvistice pe care le-a imbracat pe la noi faimosul neologism "starlight". Asadar: starlita, starleta, scarleta, scarlet*cu "i" din "a", scarlace, scarlache si in sfarsit sterilet. Pofta buna. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 14:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Mai stiu eu unul... "starlete"... cu pluralul "starleti" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
in valcea din cate am auzit la starletzi se pronunta starletzi si la starlet starlet ..... in zona asta daca vb de starleti stie lumea despre ce vorbesti (bucatica de plastic cu ceva substanta fosforescenta inauntru care se activeaza cand o indoi si face reactia chimica intre substantele care le contine si se petrece acolo ceva CARE O FACE SA LUMINEZE :))):)):))
)

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 21:35 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
hai sa va zic o faza tare dintr-un magazin de profil din brasov, povestit de vanzatorul de acolo: cica intr-o zi a intrat in magazin un tip care a intrebat daca au cumva steriletzi! dupa ce a fost corectat, tipul respectiv cauta un shad de coloarea... sa fie asa... shartrooz... pacat ca nu pot scrie cum a pronuntat meseriasu' :lol: :lol: :lol:
florine, deci proclamam: sterilet,i :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 09 Mar 2012, 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
intrebare de genul : aveti domne BOLVIS :shock: :o :shock: :o :shock: ???? si el sa vrea shaduri ce dreacu sa mai zici :ugeek: :ugeek: :ugeek:

fiecare cum aude si intelege de multe ori prost dar ......... daca pe vanzator il duce capul si are tangente cu pescuitul pana la urma fiecare isi gaseste ceea ce cauta ;) ;) ;) ;) ;)

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 10 Mar 2012, 14:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Pai daca steriletul il scoti de unde se afla...si pe drumul spre iesire capata ceva miros de fofo...pai cred ca e mult mai eficace decat starletele daca-l pui pe pluta !! :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 10 Mar 2012, 22:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
As fi curios daca la "waggler " i spuneti "vagler "cum pronuntati numele lui SHAKESPEARE,probabil ...cum se scrie!!!

Dupa cum mai tin eu minte "sterilet" se spunea, pe vremea mea,la ceva folosit de ginecologi pt. ca o femeie sa nu ramana gravida.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.068s | 12 Queries | GZIP : Off ]