Pescuit Stationar

Acum este 05 Oct 2024, 23:51

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 08:06 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2010, 06:17
Mesaje: 340
george stancu scrie:
Pe același web site, în această dimineață a apărut următorul link:
http://www.scj.ro/dosare.asp?view=detal ... g=1&cauta=
Dacă comentariile sunt adevărate, înseamnă că AJVPS-urile nu mai pot elibera permise de pescuit sportiv până nu se autorizează ca structuri sportive. Știe cineva ceva?
Lucrurile se complica destul de mult incerc sa va postez din ce raspunsuri a primit Fane de la MTS


Fişiere ataşate:
20111104_114120_213076400_0.tif
20111104_114120_213076400_0.tif [ 49.27 KiB | Vizualizat de 5523 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 08:22 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2010, 06:17
Mesaje: 340
ticairlandezu scrie:
Intrebari pentru Diaconita Petru, vicepresedinte al FRPS :

Petre, ai avut cunostinta de noile reglemantari, in materie de pescuit, pe care vrea Fane sa le intoduca tuturor pescarilor din Romania :?: si ce opinie ai in acest sens :?:
Tica stiu ca esti destul de istet sa te prinzi de ce poate face Fane daca i-a CIS-ul ,si inca un aspect clar ,toate postarile lui Fane sunt in nume propiu si nu in numele federatiei(fiindca nu are cum),eu vad ca esti total impotriva lui Fane,dar hai sa judecam la rece,prin reducere la absurd federatia in momentul in care se i-a Cis-ul,MTS -ul e obligat sa dea si afilierea internationala la structurile de profil......faptul ca Doina Melinte refuza sa-i elibereze cisul e intamplator? si ca AGVPS-UL a fost respins de la procedura de eliberare a cis-ului? nu crezi ca totul se transforma intrun circ nationa?l.Si aici imi anunt pozitia eu sunt pentru recunoastere competitilor deja existente(ma refer la A-ul si B-ul de la stationar)trebuie sa ne gandim la efortul depus pentru a se ajunge aici(mai ales ca s-au facut pe banii concurentilor)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 14:38 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Petre, nu mi-ai raspuns la intrebari!!!!Ce parere ai despre introducerea C&R in Romania?Si daca ai avut cunostinta despre introducerea acestui sistem inainte de a fi "publicat" de Fane?
Din nou te inseli amarnic.Fane tot timpul spune ca... "vorbesc in numele Federatiei"!!!iar lucrul asta razbeste prin toti porii domniei sale.
Sa nu ma faci sa cred ca...ce zice Sefu, se executa,nu se discuta ;) Ai ocazia civilizat sa-ti expui punctul de vedere cu privire la C&R...fara a fi intrerupt de Fane ;)
Din pacate fisierul atasat pe care l-ai pus nu se mai deschide :(
@Petre
...faptul ca Doina Melinte refuza sa-i elibereze cisul e intamplator?

Nu, nu este intamplator,este normal atata timp cat este deschis un proces impotriva ANTS ,in care trebuie sa depuna la dosar tocmai actele doveditoare prin care pescuitul este recunoscut ca si SPORT.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
...nici aici nu putem scapa de aceste subiecte, deja nu mai au treaba cu pasiunea noastra comuna:pescuitul...

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 17:19 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
popa scrie:
...nici aici nu putem scapa de aceste subiecte, deja nu mai au treaba cu pasiunea noastra comuna:pescuitul...



:shock: :o :shock: Cum adica...introducerea C&R in Romania nu are nimic in comun cu "pasiunea noastra comuna":pescuitul :roll: :roll: :roll:
Papica draga, da-mi voie sa te contrazic :oops:
A nu discuta, de anumite aspecte si probleme din pescuit,nu inseamna ca ele nu exista....din contra a trage un "voal" peste probleme si a te face ca ele nu exista este mai grav decat insasi discutia in sine ;)
Se spune ca daca.." nu cunosti o lege" nu esti absolvit de efectele ei ;)... mai gandestete ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 17:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
...nu ai inteles nimic mai tica, te iert :) ...
ma refeream la niste actori care murdaresc forumurile si topicurile, cu aceleasi subiecte de ani buni...
eu stiu ce am de facut la pesti, nu tre sa-mi zica X si Y ;)

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 17:31 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
popa scrie:
...nu ai inteles nimic mai tica, te iert :) ...
ma refeream la niste actori care murdaresc forumurile si topicurile, cu aceleasi subiecte de ani buni...
eu stiu ce am de facut la pesti, nu tre sa-mi zica X si Y ;)


Atunci, Sorry :oops: :oops: :oops: mea culpa :lol: :lol: :lol:

p.s. deschide si aici un topic cu Muresul pe la Alba ;) ca sunt tare curios ce si cum se mai prinde ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 17 Mar 2012, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2010, 13:50
Mesaje: 561
Localitate: Bistrita si Alba Iulia (Ro)
iti spun in cateva cuvinte: Muresul prin Alba, este curatat de ELECTRICIENI, capturi mortale, f. rar, capturi normale, asa si asa, capturi mici, ca peste tot...
deci nu are rost sa deschid si sa stept minuni din partea pescarilor...am rezumat eu, de aceea cautam pe alte ape, uneori mai da roade! 8-) aia care tre sa faca ceva, asa cum am zis, umplu pagini si pagini cu demagogii...si aici am incheiat!!!!

_________________
Un prost nu spune lucruri inteligente, dar un om inteligent spune multe prostii.
Natura este bunul nostru cel mai de pret, hai s-o respectam!
Fii pescar nu talhar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 18 Mar 2012, 11:19 
Neconectat

Membru din: 24 Ian 2010, 06:17
Mesaje: 340
ticairlandezu scrie:
Petre, nu mi-ai raspuns la intrebari!!!!Ce parere ai despre introducerea C&R in Romania?Si daca ai avut cunostinta despre introducerea acestui sistem inainte de a fi "publicat" de Fane?
Din nou te inseli amarnic.Fane tot timpul spune ca... "vorbesc in numele Federatiei"!!!iar lucrul asta razbeste prin toti porii domniei sale.
Sa nu ma faci sa cred ca...ce zice Sefu, se executa,nu se discuta ;) Ai ocazia civilizat sa-ti expui punctul de vedere cu privire la C&R...fara a fi intrerupt de Fane ;)
Din pacate fisierul atasat pe care l-ai pus nu se mai deschide :(
@Petre
...faptul ca Doina Melinte refuza sa-i elibereze cisul e intamplator?

Nu, nu este intamplator,este normal atata timp cat este deschis un proces impotriva ANTS ,in care trebuie sa depuna la dosar tocmai actele doveditoare prin care pescuitul este recunoscut ca si SPORT.
sa le luam la rand
-introducerea C&R in pescuitul sportiv se discuta din momentul in care am intrat in UE,Fane a fost atentionat de cei de la ANTS ca pescuitul sportiv se practica numai cu eliberarea capturi,fiindca asa se face in UE.La noi in tara e foarte complicat fiindca in lege spune ca ai voie 5kg sau um peste mai mare si pescuitul sportiv e asimilat cu cel recreativ.S-adiscutat la ANPA de separarea celor doua stiluri, cel recreativ cu luarea pestelui acasa sa treaca la comercial cu tarifare separata,iar cel sportiv sa fie numai cu sistem competitional iar permisele sa fie gratis.....dar a ramas ca in tren.Parerea mea personala despre C&R e mai mult legata de faptul ca am in administrare arie protejata unde acest sistem este obligatoriu fiindca braconajul a atins cote alarmante
-daca te uiti atent in federatie presedintele e pe 3 ca raspundere,stiu 2 persoane cu functie in federatie care cer explicatii de la Fane in legatura cu postarile de pe forum
-in ceea ce priveste dosarul ,da-mi voie sa te informez ca ANTS-ul nu-i elibereaza lui fane pana nu se judeca recursul,treaba cu actele doveditoare e trasa de par fiindca ANTS-ul a eliberat CIS-uri la foarte multe cluburi de pescuit(deci a recunoscut pescuitul ca sport fiindca a eliberat aceste certificate),din ce stiu eu aproape toata Liga de spining au cluburi in componenta, care au CIS-uri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Adunarea Generala FNPSR si FRPS
MesajScris: 18 Mar 2012, 11:39 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
diaconitapetru scrie:
ticairlandezu scrie:
Intrebari pentru Diaconita Petru, vicepresedinte al FRPS :

Petre, ai avut cunostinta de noile reglemantari, in materie de pescuit, pe care vrea Fane sa le intoduca tuturor pescarilor din Romania :?: si ce opinie ai in acest sens :?:
Tica stiu ca esti destul de istet sa te prinzi de ce poate face Fane daca i-a CIS-ul ,si inca un aspect clar ,toate postarile lui Fane sunt in nume propiu si nu in numele federatiei(fiindca nu are cum),eu vad ca esti total impotriva lui Fane,dar hai sa judecam la rece,prin reducere la absurd federatia in momentul in care se i-a Cis-ul,MTS -ul e obligat sa dea si afilierea internationala la structurile de profil......faptul ca Doina Melinte refuza sa-i elibereze cisul e intamplator? si ca AGVPS-UL a fost respins de la procedura de eliberare a cis-ului? nu crezi ca totul se transforma intrun circ nationa?l.Si aici imi anunt pozitia eu sunt pentru recunoastere competitilor deja existente(ma refer la A-ul si B-ul de la stationar)trebuie sa ne gandim la efortul depus pentru a se ajunge aici(mai ales ca s-au facut pe banii concurentilor)


Doar atat se vede ? Din actele postate de mine pe aici pe undeva , se vede ca CIPS , FIPS , etceterix nu doresc sa-l primeasca pe Faneratie in structura lor. Acum , te intreb , crezi ca un organ din RO poate sa le oblige ? Hai sa lasam jocurile de cuvinte si imbarligarile... In aprilie parca este Congres in Spania. Prevad ca Fanica al tau va incerca sa intre pe fereastra , dupa ce va fi scos afara pe usa... Doar ca la aia nu tine cu circul asta ieftin. Chiar , la ultima intalnire de la ANPA , parca a avut o primire triumfala din partea celor prezenti , cu ovatii...sau ovulatii...? Marea problema este lipsa totala de credibilitate a federatiei voastre , sau cum vreti sa o botezati , rebotezati... Pana cand principiul de functionare si orizonturile viitoare se limiteaza la "daca voi nu ma vreti , eu va vreau , acu' platiti futu-va-n gat" , rezultatele notabile sunt cele de pana acum. Si nu cred ca se vrea alta politica de viitor.
Voi nu v-ati facut niste calcule , daca spui ca intelegi ce inseamna fenomenul competitional , cati pescari de competitie va sunt alaturi? Fara ei , cam cum vezi desfasurarea activitatii unei federatii sportive? Sau , sa-l fac pe fane sa sughita , creati alta generatie noua , de pe bancile scolii... Eventual ceva pionieri moderni , soimii patriei , cu tabloul cuiva pe tricouri? Deja m-am enervat din nou... Sa traiti sanatosi langa el , fiecare are o optiune la un anumit moment , iar alegerea apartine fiecaruia. Cu plusurile si minusurile ce survin dupa.
PS - OFF TOPIC - sa ne asteptam si la controale anaf , garda , politie si trupe speciale , ca pescuitul era prea monoton... Probabil face parte tot din politica de viitor a federatiei , nu de alta , dar la cate derapaje penale a avut conducatorul , trebuie sa ia sabia in mana , aduna cativa razboinici ai luminii si face el curat... Pacat ca a trecut iarna , ca va ducea cu lopeti sa deszapeziti un satuc uitat... Cum dreaq puteti sa mai credeti fantasmagoriile aluia? Cum stati langa el , incercand sa construiti ceva? Spune-mi doar UN SINGUR LUCRU INCEPUT SI FINALIZAT de fane. O balta , o pista , nu ma refer la balast exploatat semilegal(uneori ilegal de-a dreptul).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.073s | 14 Queries | GZIP : Off ]