Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 21:33

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 20 Mar 2012, 17:13 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mah, numai nu.... "violati" limba romana!!!...lasa-ti limba romana sa se dezvolte "arhaic" ;) ;) ;) :lol: :lol: :lol: :mrgreen: In final totul se va "decanta" ;) ;) ;) ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 20 Mar 2012, 18:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
ticairlandezu scrie:
truia scrie:
tica...chiar daca ai dreptate cu tus-ul... adica e clar de origine frantuzeasca...nu sari ca ars ca te bestelesc acu'de nu te vezi pentru deranjarea ordinii publice!!!

Adica primesc "cartonas ROSU"...cu alte cuvinte ;) :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:



Tica,

Eu nu cred ca originea acestui cuvant ar fi din franceza,mai repede cred ca provine din cuvantul englez"touch"(atingere)pronuntat gresit ,dar as putea sa si gresesc gandindu-ma la concursurile de scrima unde se spune "touche"(nu stiu daca am scris corect ca franceza am invatat 4 ani in liceu si a trecut cam 50 de ani de atunci(dupa rusa si germana in elementara invatata la mine la BOD,intr-un oras nemtesc ,Codlea,Zeiden denumirea in germana, a trebuit sa-i ajung din urma pe cei ce in elementara invatasera franceza,nu germana).

In fine ce mi se pare ciudat e ca nu se foloseste expresia pur romaneasca de "plumb de semnalizare" sau "plumbaj de semnalizare".

As fi curios ce-ti va raspunde un irlandez,sau englez daca il vei intreba ce "vagler " foloseste.....nu ce "waggler"(uegler),sau daca in loc de "dropper " le vei spune de "tush"(ca sa nu fie nici romaneste nici englezeste).

De ce oare pe forum-urile romanesti de pescuit se foloseste cuvantul "ban" din americana pt. a arata ca cineva e prohibit,interzis in loc sa foloseasca unul din cele doua cuvinte romanesti.
Eu inteleg sa preluam ca neologism un cuvant dintr-o limba straina daca acel cuvant nu are traducere in limba romana.

Normal ca nu trebuie fortat ceva cum pe vremuri in Romania cineva incerca ca in locul cuvantului provenit din franceza,cravata, sa introfuca cuvantul "gatlegau" numai ca sa fie in romaneste.!!!!!

Sanatate siu numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 20 Mar 2012, 20:08 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Nea Jean, sigur e din franceza, sa nu te superi pe mine. Plomb de touche. Intr-o traducere a la PVTV si Fishing and Hunting, ar fi "plumb de atingere". Adaptarea pt limba romana este, cu certitudine, "plumb(alica) de semnalizare". Ca sa nu ma apuc acum sa tin o disertatie despre vocabularul limbii engleze, derivat din lb franceza...cucerirea normanda, etc...stii matale...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 20 Mar 2012, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
Pot sa intreb si eu daca se pronunta corect: Ualter Tamas? Va rog nu-mi raspundeti :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 21 Mar 2012, 00:39 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
fishermanVN scrie:
Nea Jean, sigur e din franceza, sa nu te superi pe mine. Plomb de touche. Intr-o traducere a la PVTV si Fishing and Hunting, ar fi "plumb de atingere". Adaptarea pt limba romana este, cu certitudine, "plumb(alica) de semnalizare". Ca sa nu ma apuc acum sa tin o disertatie despre vocabularul limbii engleze, derivat din lb franceza...cucerirea normanda, etc...stii matale...


Mah Tudoseka,spune tu, ca tu erai "intelectualu" la scoala....ca io, eram reprezentantu "taranilor"....de ce dreaq, stiu si eu cate ceva, din "limba" franca...am avut noi ore si de franceza,cumva....ca sa mor io, de-mi aduc aminte :oops: :oops: :oops: :oops:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 21 Mar 2012, 12:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Brava baieti si fete ( fete!! :shock: :shock: care fete?!!)... vad ca s-a aprins discutia!!!...
Mama, mama ce-mi place!!!
Hai mai bagati cate ceva!!!!

ce dracu' facem cu rig-ul asta...il pastram?? sau folosim "montura" si gata!... :roll: :roll:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 21 Mar 2012, 19:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Lasati-ma pe mine sa folosesc termenul de "rig" ca sa inteleaga americanii,dar ca romani cred ca normal e sa folositi termenul de "montura"ca-l va intelege orice pescar nu trebuie sa-i traduca cineva ca "rig"-ul e montura folosita.

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 21 Mar 2012, 19:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Exact asa na gandeam si eu nea Jeane!..Are cineva alte pareri? :? :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 08:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
deci asa ramane... Rig se elimina.... si ramane montura... :o :o

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 09:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
hoglet scrie:
hai sa va zic o faza tare dintr-un magazin de profil din brasov, povestit de vanzatorul de acolo: cica intr-o zi a intrat in magazin un tip care a intrebat daca au cumva steriletzi! dupa ce a fost corectat, tipul respectiv cauta un shad de coloarea... sa fie asa... shartrooz... pacat ca nu pot scrie cum a pronuntat meseriasu' :lol: :lol: :lol:
florine, deci proclamam: sterilet,i :lol:


Ciprian... n-am comentat pana acum asta dar cred ca merita:

Tot pescarul de spining cunoaste culoarea asta: Chartreuse
Teoretic este o culoare de amestec intre galben (mai mult) si verde (mai putin) care si-a capatat numele de la un celebru lichior frantuzesc care avea culoarea repectiva si care se produce in zona orasului Chartre ( nu departe de Le Mans) ... ciudat ca la origine culoarea se numea "vert chartreuse"si nu "jaune chartreuse"cum ne-am fi asteptat!!i...
Ce inseamna asta pentru noi: un galben foarte vizibil ... in general fluo...cu o foarte usoara, abia sesizata, tenta de verde ...

Cam asta ar fi!!...Importatorul acestui cuvant in pescuit este in mod cert o firma frantuzeasca de renume: Mepps!! 8-) 8-)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.078s | 12 Queries | GZIP : Off ]