Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 21:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 09:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
si acu trecem la alt cuvant fui - fuiul, fui- fuii, fuii- fuiii, .... complicata chestie....

Etimologie..cuvant importat din limba franceza ... se refera la anumite larve folosite in pescuit.
Larvele respective apartin unor specii de insecte (ordin Diptera- subordin Nematocera- infraordin Culicomorpha - suprafamilia Chironomoidea, familia Chironomidae ) inrudite cu tantarii ( Nematocera- Culicomorpha-Culicoidea- Culicidae)...

In principiu ignoram aceste insecte in stare de adult si ce ne intereseaza pe noi mai mult sunt larvele acestora care se gasesc in malul de pe fundul apelor (statatoare). De aci le vine si numele in franceza " vers de vase" ... in traducere libera viermi de mal, namol....( vase = mal, namol de pe fundul apei)...desi expresia este oarecum incorecta pentru ca nu este vorba de viermi ( rame, limbrici, tenii, lipitori) ci de larve de insecte.

In fine..."vers de vase".... acu'problema este ca avem doua tipuri:

- les gros vers de vase - pe care noi le numim "larve" sau "libelule" ..deci avem deja un termen..chiar daca "larve de libelule" nu e corect...

- les fouillis de vers de vase.... eheeee! asta e cuvantul nostru de analiza.....

deci: ce si cum zicem??? :? :? :? :? :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 10:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
larve dastea? :o :o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o


http://www.youtube.com/watch?v=-YIb3_39454



:o :o :o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 12:20 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
Din start poti sa adaugi faptul ca e defectiv de singular, adica are forma doar la plural, ca si in franceza de altfel, adica "fouillis", deci formele de plural cu 2 sau mai multi "i" la sfarsit sunt complet eronate. Dar nu stiu daca are vreo relevanta asta, din vreme ce fiecare pronunta cum vrea si, mai grav, scrie cum vrea. Deci nu putem pronunta sau scrie(fonetic desigur) UN fui-DOI fui, ci doar FUI. Simplu. Cat despre transcrierea in romana, cred ca mai degraba se poate utiliza forma fonetica "FUI", pe care o pot citi si intelege toti. Ca daca incepe sa scrie fiecare cum crede de cuviinta(am citit si pe aici cateva "modele"), nu ajungem nicaieri. Si pt ca "fouillis de vers de vase" semnifica indivizi in primele stadii de dezvoltare ale larvei de chironomus, trebuie sa stiti ca toate larvele in faze incipiente, fie ca e vorba de viermusul mustei de carne sau pinkie, tot denumirea de "fouillis" o poarta, deci "fouillis d'asticots" pt viermii de musca , sau "fouillis de pinkies" pt cei de pinkie. Mai exista o a treia categorie de viermi, asa numitii "gozers", viermii aceia de dimensiuni mari, tot de musca. Alta musca, evident, dar foarte folositi in Occident.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Foarte buna observatie... substantiv eliptic de forma singulara...de fapt e si greu sa ai de-a face cu un singur "fui".... :lol: :lol:

substantiv masculin eliptic de forma singulara!...de ce masculin...pentru ca zicem "multi fui" si nu "multe fui", de acord?

deci ... "fui"... cu forma artculata "fuii"pare a fi corect... ceva de genul:

"Am cumparat doua portii de fui. Imediat dupa aceea am decolat fuii si i-am pus la pastrare intr-un loc racoros!"

ca s-o lamurim si cu pronuntia trebuie sa vedem ce facem cu accentul: Deci cum zicem: fúi sau fuí?

Cine Voteaza???

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
votez pentru „fuí”, seamana la pronuntie cu varianta originala din franceza


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 18:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Foarte corect Adrian!!..si eu sunt de aceeasi parere... ;)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 28 Mar 2012, 23:25 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2010, 21:08
Mesaje: 59
Localitate: Brasov
+1 fui

_________________
Lume e multa,OAMENI sunt putini......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 29 Mar 2012, 11:25 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2009, 12:12
Mesaje: 127
O obiectie as avea, daca-mi permiteti, nu cred ca forma articulata este "fuii" ci "fuiul" asta pt ca accentul cade pe vocala "i", deci articolul obligatoriu de utilizat este cel hotarat propriu zis enclitic "l", altfel, daca utilizezi 2 "i", trebuie sa-i schimbi accentul pe vocala "u". Dar intereseaza pe cineva? Eu zic asa: fui, fuiul. Accentul cade mereu pe"i". Exclus "fuiuri", "fuiurile".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 29 Mar 2012, 14:47 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Adrian Mihut scrie:
votez pentru „fuí”, seamana la pronuntie cu varianta originala din franceza


Si eu vreau "fui"...da cu accentul pe "u", nu pe "i" :oops: ;) ;) 8-) :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Gramatica - neologisme
MesajScris: 29 Mar 2012, 20:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 20:09
Mesaje: 145
Localitate: Lugoj
Aş alege accent pe "i" şi nu pe "u". Aşadar, varianta a II-a propusă de Truia. Altfel e ca şi cum vorbesc cu un câine. :P


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.071s | 12 Queries | GZIP : Off ]