Pescuit Stationar

Acum este 07 Oct 2024, 07:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 01 Apr 2012, 18:03 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Eu am remarcat ortografia si gramatica limbii romane, ajunsa sa fie batjocorita in direct in mass-media. Sa nu uitam ca mass-media este formator de opinie si cei care scriu sau vorbesc trebuie sa stapaneasca la cele mai inalte cote cunostiintele de gramatica, incluzand aici ortografia, morfologia, fonetica, sintaxa, etc., adica tot ce tine de gramatica, in caz contrar existand riscul de a maltrata propria limba materna.
Bine a zis Pastorel Teodoreanu cand sustinea ca:
"In lumea asta prost facuta/
Cacatii scriu in loc sa puta/
Iar scriitorii adevarati/
Sunt luati aici drept cacati"
Daca s-ar trezii din morminte profesoara mea de Limba si Literatura Romana din liceu (odihneasca-se in pace!), cred ca ar muri din nou citind cum scriu si vorbesc foarte multi (din pacate!) in mass-media zilelor noastre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 01 Apr 2012, 19:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Abia acum am citit acest topic si nici nu am avut ocazia sa vad decat cateva emisiuni facute de PVTV.

Inteleg ca pescarii unguri de competitie sunt la un nivel mai inalt decat ai nostrii.L-am urmarit pe WALTER TAMAS intr-un interviu si am ramas placut surprins de usurinta cu care vorbea el in engleza,fara accent unguresc,nemaivorbind de priceperea lui la pescuit ,ca doar e de doua ori campion mondial .
Dar asta nu inseamna ca noi sa facem traduceri numai din ungureste ca doar englezii,italienii francezii etc.sunt mai buni decat ungurii la pescuit si mi s-ar parea normal ca traducerile sa fie facute din articolele de specialitate(s-au din video-clip-uri ) ale acestora.

Daca se traducea din engleza cred ca niciodata viermele cu care se pescuieste nu ar fi fost tradus ca "musculita rosie sau alba".
Cred ca daca in viata comparatia se face cu tot ce e mai bun,la fel de normal e sa fie si in cele legate de pescuit.

Iar daca se fac traduceri din orice limba mi se pare ca traducerea sa fie facuta corect,chiar daca nu e facuta de un pescar.Ar trebui ca un pescar cu "multi ani de pescuit stationar'' in spate ,de exemplu Vijelie,sa verifice traducerea daca e corecta sau nu si sa nu apara pe post traduceri gresite.
Sunt acum multi romani ,tineri sau mai in varsta ce cunosc limbi straine(multi lucreaza in strainatate cum lucreaza "Ticairlandezul") si cred ca nu ar fi o problema ca aceste traduceri sa fie facute corect cu ajutorul unora dintre ei.

In fine chiar cu micile greseli de inceput emisiunea PVTV e un pas inainte fata de emisiuni in care "era admirat" nehalitul de Tibanu si altii si cred ca pescarii romani vor face tot ce e posibil ca sa ajute aceasta emisiune ,ca in final sa le placa si din ea sa aiba ce invata.

Pe vremea mea VILI DONEA spunea "nu trageti in pianist ca face si el ce poate",chiar daca el parafraza cele vazute in filmele western americane.....

Succes emisiunii PVTV si numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 12:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2012, 17:27
Mesaje: 16
Imagine

Iata o propunere care are aplicatie mai mult in pescuitul de competitie. Am convingerea ca nu sunt multi care cunosc cele ce vor fi expuse. De foarte multe ori, cel putin pescarii de competitie la stationar, dar nu numai, s-au lovit de o problema… echilibrarea perfecta a plutelor.

_________________
http://www.pvtv.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 14:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2012, 17:27
Mesaje: 16
Imagine

Odată cu vremea frumoasă și partidele noastre de pescuit s-au înmulțit. Pescuim mai des la plută, la feeder, cu varga. Avem mult mai multe variante decât pe timpul iernii. Am fost zilele trecute împreuna cu prietenul meu Cosmin Brola la o baltă noua pentru noi, însă partida de pescuit m-a făcut să-mi aduc aminte de vremurile cand nu știam să pescuiesc decat la grund, cu momitor și bambină. Am făcut un pescuit ca în copilărie.

_________________
http://www.pvtv.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 14:47 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2011, 19:48
Mesaje: 145
PVTV scrie:
Imagine

Iata o propunere care are aplicatie mai mult in pescuitul de competitie. Am convingerea ca nu sunt multi care cunosc cele ce vor fi expuse. De foarte multe ori, cel putin pescarii de competitie la stationar, dar nu numai, s-au lovit de o problema… echilibrarea perfecta a plutelor.

Tare de tot ,eu cand mai e nevoie de o alica folosesc anti transpirant sa echilibrez pluta! ;) ;) ;) Si lasati inovatiile cu numele dady ca gaura in macaroane s-a inventat de mult la altii! :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 16:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2012, 17:27
Mesaje: 16
Suntem ferm convinsi ca gaurile din covrig au fost inventate de altii pe balta sau in spatele tastaturii inainte de a le prezenta noi in forma unui articol util pentru alti 99 de pescari din 100. Nu e cazul aici de aceea nu va vom mai deranja pe viitor cu alte articole inutile.

_________________
http://www.pvtv.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 16:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
PVTV scrie:
Imagine

Iata o propunere care are aplicatie mai mult in pescuitul de competitie. Am convingerea ca nu sunt multi care cunosc cele ce vor fi expuse. De foarte multe ori, cel putin pescarii de competitie la stationar, dar nu numai, s-au lovit de o problema… echilibrarea perfecta a plutelor.



Asta iarna am folosit si eu, dar nu Nivea sau Bristle Grease de la Preston, ci pur si simplu vaselina alba de la farmacie, precum cea care se foloseste pentru unguente medicinale, etc.
In plus briste greas se foloseste NU atunci cand linia este supralestata, ci in acele partide de pescuit in care pestele mananca foarte sensibil. In acest caz pluta se lesteaza pana cand din ea se mai vede undeva la 1-2mm, apoi se aplica "alifia" pentru a o face flotabila.
Cu alte cuvinte, "alifia" nu este pentru a indrepta o eroare ci pentru a face pluta mai sensibila...
Dar orice idee este binevenita.
Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar eu sunt de parerea ca atunci cand "arunci" o informatie pe piata, aceasta trebuie sa fie corecta si argumentata din toate punctele de vedere;)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 18:32 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
PVTV scrie:
Suntem ferm convinsi ca gaurile din covrig au fost inventate de altii pe balta sau in spatele tastaturii inainte de a le prezenta noi in forma unui articol util pentru alti 99 de pescari din 100. Nu e cazul aici de aceea nu va vom mai deranja pe viitor cu alte articole inutile.


Nu e cazul sa va suparati ;) Asteptam in continuare prezentarile dumneavoastra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Chubi a scris :

"Tare de tot ,eu cand mai e nevoie de o alica folosesc anti transpirant sa echilibrez pluta! Si lasati inovatiile cu numele dady ca gaura in macaroane s-a inventat de mult la altii! "

Nu te supara,mai ales ca esti bihorean de-al meu,ca eu cred ca tu inca nu esti un pescar de valoarea lui DADY.
Te rog sa te uiti in clasamentul unui concurs in care a participat DADY si vezi daca stie sa pescuiasca sau nu.Nu mai vorbesc de indemanarea lui si de "gaselnitele' lui tehnice....



Imagine

Daca dai click pe poza poti vedea bine despre ce e vorba si cine s-a clasificat in acel concurs inaintea lui DADY,dar si cine din pescarii f. buni(Matty,Dragos etc.)au fost in urma lui.

Cu asii pescuitului romanesc trecuti in acest articol am pescuit si eu(exceptie Dragos) si stiu cat de buni erau.Oradeanul Iancsi Barta a fost "elevul" meu la stationar ,elev pe care eu l-am ajutat mult sa ajunga in fruntea concurentilor de stationar si indirect pe fiicele lui ce au fost campioane pe tara tot la stationar.

Eu il cunosc destul de bine pe DADY ca fiind un pescar bun de competitie,am concurat cu el si mai ales pt. ce mainile lui (conduse de minte)a reusit si reuseste sa faca.

Numai bine si lasa rautatea la adresa lui DADY ca aceasta nu face bine nimanui,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Ultima oară modificat de Jean Scurtu pe 03 Apr 2012, 04:16, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cu si despre stationar - PVTV
MesajScris: 02 Apr 2012, 19:44 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Jean Scurtu scrie:
Cubi a scris :

"Tare de tot ,eu cand mai e nevoie de o alica folosesc anti transpirant sa echilibrez pluta! Si lasati inovatiile cu numele dady ca gaura in macaroane s-a inventat de mult la altii! "

Nu te supara,mai ales ca esti bihorean de-al meu,ca eu cred ca tu inca nu esti un pescar de valoarea lui DADY.
Te rog sa te uiti in clasamentul unui concurs in care a participat DADY si vezi daca stie sa pescuiasca sau nu.Nu mai vorbesc de indemanarea lui si de "gaselnitele' lui tehnice....



Imagine

Daca dai click pe poza poti vedea bine despre ce e vorba si cine s-a clasificat in acel concurs inaintea lui DADY,dar si cine din pescarii f. buni(Matty,Dragos etc.)au fost in urma lui.

Eu il cunosc destul de bine pe DADY ca fiind un pescar bun de competitie,am concurat cu el si mai ales pt. ce mainile lui (conduse de minte)a reusit si reuseste sa faca.

Numai bine si lasa rautatea la adresa lui DADY ca aceasta nu face bine nimanui,

Jean Scurtu


Nea Jean,
Cuby este unu si Chubi altul. Doua persoane diferite. ;) ;) :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 69 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.085s | 12 Queries | GZIP : Off ]